a

Astsubay’ın düşük sicil notu nedeniyle kıdem sıralamasının düşmesi

Düşük sicil notu verilen ve buna bağlı olarak sicil sıralaması geriye giden astsubay ne yapmalıdır?

Astsubay’ın düşük sicil notu nedeniyle kıdem sıralamasının düşmesi

Jandarma Genel Komutanlığı’nda Astsubay olarak görev yapmaktayım. Hakkımda hiçbir adli veya idari soruşturma olmadığı halde sicil/kıdem sıralamam geçen yıla göre yaklaşık 250 basamak geriye gitti. Sicil notum düşük verildiği için sıralamamın düştüğünü değerlendiriyorum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor.

Cevabımız: Değerli takipçimiz, bilindiği üzere astsubaylara sicil notu “ASTSUBAY SİCİL YÖNETMELİĞİ” kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucu verilmektedir. Yönetmeliğin 3. maddesinde sicil notu şu şekilde tanımlanmıştır; “Sicil belgelerinden alınabilecek notların ortalaması ile Fiziki Yeterlilik Değerlendirme Testinden elde edilen notun bu Yönetmelikte belirlenecek esaslar dâhilinde Kuvvet Komutanlıkları tarafından toplanmasıyla tespit edilen notu, ifade eder”.

Bu durumda şahsınıza sicil notu verilirken Sicil Belgelerindeki notların ortalaması ve Fiziki Yeterlilik Testi’nden elden edilen notların toplanmasıyla belirlenmektedir. Sicil Belgelerindeki notlar ilgili yönetmeliğin 19. maddesinde ve Fiziki Yeterliliğin Tespit Edilmesi Uygulama Zamanı ve Sicil Notuna Yansıtılması hususu ise Ek Madde 2 ‘de düzenlenmiş olup. Görev esnasında olumsuz bir davranışınızın olmadığı, fiziki yeterlilik testinde sorun yaşamamış olmanız, hakkınızda adli veya idari soruşturma açılmamış olması gözönüne alındığında, şahsınıza verilen düşük sicil notu hukuka aykırı olup; düşük sicil notunuzun yükseltilmesi için idare mahkemesine İPTAL davası açılması gerekmektedir. Bu şekilde geriye düşen kıdem sıralamanız da yükselecektir.

ASTSUBAY DÜŞÜK SİCİL NOTLARININ İPTALİNE DAİR BAZI EMSAL KARARLAR
Daha önce benzer durumda olup düşük sicil notu verilen astsubayların sicil notlarının yükseltilmesi için avukat beylerce kazanılan bazı emsal kararlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

>> ASTSUBAY DÜŞÜK SİCİL NOTU YÜKSELTME EMSAL KARARI 1 <<

>> ASTSUBAY KID. ÇVŞ. DÜŞÜK SİCİL NOTU EMSAK KARARI 2 <<

>> JANDARMA ONBAŞI DÜŞÜK SİCİL NOTU EMSAL KARARI 3 <<

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Polis eğitim merkezlerinden sağlık nedeniyle ilişiği kesilen memurlar genel idare hizmetleri sınıfına atanacak. Yasa değişikliği kabul edildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.