a

Polis memurunun eş durumu nedeniyle gih sınıfı memurluğuna geçmesi.

Eşi çalışan polis memurunun gih sınıfına geçmesi.

Polis memurunun eş durumu nedeniyle gih sınıfı memurluğuna geçmesi.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin değişmesiyle birlikte polis memurlarına eş durumu nedeniyle gih sınıfı memurluğuna geçme hakkı getirildi.

Polisin eş durumu ile gihe geçmesi Atama Yönetmeliğinin “Genel idare hizmet sınıfına atanma” başlıklı 39. maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir.

Madde 39: Personelin, eşinin görevi sebebiyle görev yapmakta olduğu birimin hizmet süresinden daha fazla aynı yerde kalmak zorunda bulunması halinde, biriminin hizmet süresini tamamlamasına müteakip eşinin başka bir ile atanamayacağına dair belgeyi sunarak Emniyet Teşkilatı bünyesinde Genel İdare Hizmetleri Sınıfından bir göreve atanma talebinde bulunabilir.

Birinci fıkra kapsamında sınıf değiştirenler, yeniden Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanamaz.

İlgili yönetmelik maddesinde “eşinin görevi sebebiyle görev yapmakta olduğu birimin hizmet süresinden daha fazla aynı yerde kalmak zorunda bulunması halinde” hükmünden açıkça anlaşılacağı üzere, bu madde aynı yerde çalışan eşler için geçerlidir. Eşiyle aynı ilde çalışan polis memurunun çalıştığı ildeki zorunlu hizmet süresi bitmesi durumunda, eşinin atanamayacağına dair evrak sunması halinde polis memuru gih sınıfına geçebilecek.

Polis memurunun Genel İdare Hizmet Sınıfı’na geçmesi için 4 şart aranmaktadır.
1)
Eşinin görevi nedeniyle aynı yerde kalmak zorunda bulunması,
2) Polis memurunun biriminin hizmet süresini tamamlamış olması,
3) Eşinin başka bir ile atanamayacağına dair evrak sunması,
4) Polisin gih sınıfına geçmek için talepte bulunması,

Eşi Özel Sektörde Çalışan Polis Memurları da Gihe Geçebilir Mi?
Yönetmelik maddesinde eşin “özel sektörde” veya “kamuda” çalışması konusunda bir ayrıma gidilmeden, “eşin atanamaması durumu” ve buna dair evrak sunulması şartı arandığından; bu şartları sağlayan ve eşi özel sektörde çalışan polisler de eş durumundan gih memurluğuna geçebilir. Her ne kadar “atama” işlemi memurlar için kullanılan bir terim olsa da, atama kelimesi üzerinden yapılan ima veya işaret ile bu hükmün sadece kamu çalışanları için geçerli olduğuna hükmedilemez. Zira kanunlar açık, net ve anlaşılır olmak zorundadır. Kanun maddesine “kamu çalışanı olan eş” gibi bir kelime yazılmamasına rağmen ima veya işaretle yorumlanarak kanunda olmayan bir şart getirilemez. Kanunlar yorumlanırken geniş değil bilakis dar ve lehte yorumlanır. Bu yüzden özel sektörde çalışan eşin atanamayacağına dair evrak sunması durumunda da gih memurluğuna geçiş yapılacağı kanaatindeyiz.

Eşiyle aynı yerde çalışmayan polis memurları gihe geçebilir mi?
Her ne kadar Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği madde 39 da eşiyle aynı yerde çalışan polis memurlarına gihe geçmeleri konusunda hak verilmiş ise de; eşi başka ilde çalışan polis memurlarının gihe geçemeyeceğine dair hiç bir mevzuat maddesi olmadığından ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 41. maddesinde aile bütünlüğünün korunması güvence altına alınmış olup, bu konuda devlete sorumluluk yüklenildiğinden; eşi başka ilde çalışan polis memurları da aile bütünlüklerinin korunması gereği eşlerinin çalıştıkları illere polis olarak atanmaları mümkün değil ise gih sınıfı memurluğuna geçirilerek atanabilirler.

Nitekim bu yönde çok sayıda kazanılan emsal kararlar olup, sitemizden de bu kararlara ulaşabilirsiniz.

Anayasa madde 41: Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.

Not: Polis memuru, sağlık nedenleriyle emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği madde 16 gereği D dilimi sağlık raporu alması durumunda da Gih memurluğuna geçebilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (4)
 • Taner
  2 hafta önce
  0 0

  Merhabalar ben ve eşim aynı ilde çalışıyoruz eşim İl Sağlık Müdürlüğünde sürekli işçi kadrosunda çakılı kadro (696KHKlı veri giriş görevlisi.)Gih için dilekçe vermiştim fakat Eşinizin kurumuyla yapılan yazışmada eşinizin atamasının yapılabileceği anlaşıldığından talebiniz uygun görülmemiştir diye cevap geldi.Eşimin çakılı kadro olduğunu ve tayin hakkının olmadığını zaten dilekçede belgelemiştik nasıl oluyorda eşimin ataması var deniliiyor? Acaba eşimin kurumundan aldığımız belgede Toplu İş Sözleşmesi gereği geçici görevlendirme ile eşimin yanıma gelebileceği belirtildiği için mi bu şekilde bir cevap verdiler ? Ben bu durumda ne yapabilirim

 • admin
  2 hafta önce
  0 0

  Taner bey geçici görevlendirme atama şeklinde yorumlanamaz. Kaldı ki kurumların kanunları yorumlama yetkisi yoktur. Gihe geçiş talebinizin red edilmiş olması nedeniyle dava yoluna başvurularak gihe geçişiniz sağlanabilir. 0552 559 49 13 numarayı arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • mete kaya
  3 hafta önce
  0 0

  Merhaba eşim de ben de istanbul ilindeyiz. mecburi sürem doldu son 2 yılda 5 aylık sgk var. şu madde hangi durum içindir. istanbul’dayım ve istanbul’da gih olarak kalmak istiyorum. eşin bulunduğu başka ile tayinde mi istenebilir 360 gün sgk anlamadım. madde şöyle: Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde  başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün  sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere

 • admin
  3 hafta önce
  0 0

  Mete bey idarece talebiniz red edildiyse dava açılması gerekmektedir. Maalesef başka yolu yok şu anda. 0552 559 4913 numarayı arayıp konu hakkında detaylı görüşme sağlayabilirsiniz.

Sıradaki haber:

Batı illerinde hizmet süresi il merkezine göre daha az olan ilçede görev yapan polis, ilçedeki süreyi tamamlasa dahi il merkezi süresini tamamlamadan atanamayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.