a

Polisi kameraya almak veya polisin fotoğrafını çekmek yasaklandı

Görevli polis memurlarının videolarını çekmek veya fotoğraflarını çekmek ve sosyal medyada paylaşmak genelge ile yasaklandı.

Polisi kameraya almak veya polisin fotoğrafını çekmek yasaklandı

Polisi kameraya almak artık suç. Emniyet Genel Müdürlüğü 2021/19 sayılı genelgesi ile birlikte artık görevli polis memurlarının görüntü ve ses kayıtlarını alıp sosyal medyada paylaşılması yasaklandı. Bu şekilde yapan kişi ve kişiler hakkında kanunlara uygun şekilde işlem yapılması yönünde genelge yayınlandı. Polisi kameraya almak veya polisin fotoğrafını çekmek suçunu işleyenlere karşı ne yapılması gerektiği genelgede açıklandı.

İzinsiz olarak alınan görüntü ve ses kayıtlarının her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına karşı özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturduğu belirtilen genelgede bu durumun polisler için de geçerli olduğu; bu tür görüntü ve ses kayıtlarının polislerin de özel hayatlarının gizliliğini ihlal ettiği, dolayısıyla suç olduğu ve bunu yapan kişilere karşı kanuni şartlar oluşması durumunda adli işlem yapılması gerektiği genelgede vurgulanmaktadır.

Genelgedeki başlıca başlıklar:
“Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefon ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşması, günümüzde kişilerin ses ve görüntülerinin kayda alınmasını ve paylaşımını artırmıştır. İzinsiz olarak kişilerin ses ve görüntülerinin kayda alınmasının ve yayınlanmasının en temel kişilik haklarından olan özel hayatın gizliliğinin ihlali ve kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi ve paylaşılması anlamına geleceği hususunda şüphe bulunmamaktadır.

Tüm vatandaşlarımız açısından özel hayatın gizliliği ve kişisel veri ihlalinin söz konusu olduğu bu tarz durumlarla, genel kolluk personelimiz de sıklıkla karşılaşmaktadır. Bazen görevin yapılmasını engelleyecek boyuta ulaşan bu ihlaller, zaman zaman personelimizin veya vatandaşlarımızın kişilik haklarına veya güvenliğine zarar verir şekilde çeşitli dijital platformlarda yayınlanmaktadır.
.
.
.
Bu nedenle; personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartları oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesini önemle rica ediyorum.”

Mehmet AKTAŞ / Vali / Emniyet Genel Müdürü

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Beylik silahın çalınmasına verilen cezayı danıştay bozdu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.