a

Polis hizmet bölgesi ve hizmet bölgesi grupları

Polis hizmet bölgesi ve hizmet bölgesi grupları
polis hizmet bolgesi ve gruplari
Bu görsel Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği EK-1 Sayılı Cetvele göre düzenlenmiştir.

Bilindiği üzere Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 17.03.2022 tarihinde güncellendi. Güncellemeden önce polisler Türkiye’de 1. Hizmet Bölgesi ve 2. Hizmet Bölgesi illerinde görev yapmaktaydılar. 1. Hizmet Bölgesinde batı illeri ve 2. Hizmet Bölgesinde ise doğu illeri bulunmaktaydı. Polis memurları daha önce tek şark yaparak zorunlu ikinci bölge hizmetlerini tamamlamış olmaktayken, daha sonra polise birden fazla zorunlu ikinci bölge hizmeti getirilmişti. Son olarak yapılan güncel yönetmelik değişikliğiyle birlikte polisin hizmet bölgesi sistemi tamamen değişti.

Güncel yönetmeliğe göre polisler artık 1. Hizmet bölgesinde 1. Grup ve 2. Grup illerinde, 2. hizmet bölgesinde de yine aynı şekilde 1. Grup ve 2. Grup illerinde zorunlu olarak görev yapacaklar. Polisler toplamda 2 bölge 4 grupta görev yapmış olacaklar.
1. Bölge
Birinci Grup
İkinci Grup

2. Bölge
Birinci Grup
İkinci Grup

Bölge Sistemi Hakkında Güncel Yönetmelik Maddeleri
Bölge Tespitine Ait Esaslar
Madde 4 :
Bu Yönetmeliğin uygulanmasına esas olmak üzere iller yurdumuzun emniyet ve asayiş, ekonomik, sosyal, kültürel, ulaşım imkanı ve şartları yönünden birbirine benzerlik ve yakınlıkları itibarıyla birinci bölge ve ikinci bölge olarak iki bölgeye ayrılmıştır. Her bölge kendi arasında iki gruba ayrılarak birimler toplam dört grupta sınıflandırılmıştır.

Bu Yönetmeliğe ekli (1) sayılı cetvelde birimler, bölgeler, gruplar ve hizmet süreleri gösterilmiştir.

Bölgelerde ve Gruplarda Hizmet Zorunluluğu
Madde 5:
Personelin; iki bölge içerisinde yer alan dört grupta da görev yapması esas olup, ikinci bölgede yer alan her iki grupta da görev yapması zorunludur.

Zorunlu hizmet süresini tamamlayan personel atamaya tabidir. İkinci bölgede yer alan her iki grupta da görev yapan personelin, önceden görev yapmış olduğu grup ve ile tekrar ataması yapılabilir.

Bölgeler ve Gruplar
Madde 21 : Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanların atama ve yer değiştirmeleri için yurdumuz birinci ve ikinci bölge olmak üzere iki bölgeye ayrılmıştır.

Her bölge, kendi arasında iki gruba ayrılmış olup, birimler toplam dört grupta sınıflandırılmış ve hizmet süreleri ile birlikte ekli (1) sayılı cetvelde gösterilmiştir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (11)
 • Ahmet
  2 sene önce
  0 0

  Selamün aleyküm arkadaşlar 2.bölge 2.grupta şark yapıyorum 2.bölge 1.gruba şark görevi için tayin isteyecem 2024 yılında geçerli olacak ibaresi var bu tayin döneminde şarktan şarka gittiğim zaman görevim geçerli sayılacak mı ayrıca 2.bölge 1.gruptan kaç ili tercih edebiliyoruz bilgisi olan var mı ?

 • Onur irfan çelik
  2 sene önce
  0 0

  ikinci bölge 1 grupta görev yapmaktayım. Buranın süresi 3 yıl ben ilk şarkımı tamamladım üzerine 2 kez ipka verdim. Toplamda 5 sene çalıştım. Yeni genelgede son 1 yılı kalanları 2 . Bölgeyi yapmış kabul ediyor. Ben muaf oluyormuyum bu sistemde

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  İkinci bölgeye yeniden atananlar için 1 yıl eksik olması durumunda bölge hizmeti tamamlanır Onur bey. Siz dilekçe yazarak ikinci şark kapsamında kaldıysanız 1 yıl eksik olarak görev yapmanız durumunda bölge hizmet süresini tamamlamış sayılabilirsiniz. Ancak her yıl ipka vererek kaldıysanız o yer için belirlenen zorunlu hizmet süresinin iki katı kadar görev yapmanız durumunda zorunlu bölge hizmet süresini tamamlamış olursunuz.

 • Aziz
  2 sene önce
  1 0

  Öncelikle Allah Yardımcınız Olsun… Bekçi olarak sualim var 4 yıllık üniv mezunuyum bizde Çarşı mahalle bekçisi sistemine adana da 2.bölge sistemi eklenmiş bekçiler de il içinde bölge bölge gezecekmi üniv mezunları belli süre sonra polisliğe geçirilecek deniliyor bilgi sahibi varmı

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Aziz bey merhabalar, maalesef şu anda bu yönde bir güncel gelişme yok. İlerleyen zamanlarda belki yapılabilir.

 • Şamil
  2 sene önce
  1 0

  Şimdi ben 1 bölğe 1 grupta görev yaptım. 1 bölğe 2. ,grupta görev yaptım. 2. Bölğe 2 grupta ( 3 yıllık bir şark görevinde 3 şark süresince kaldım. ) Şimdi ben 3 şark yapmış iken beni yeniden mi şarka gönderecek

 • Gürhan TOSUN
  2 sene önce
  3 0

  Resmi gazetede olan guruplar ile bu yayınladığınız guruplar farklı.. Aydın ile İzmir farklı guruplarda resmi gazetede ama burada aynı gurupta

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Güncel listede İzmir ve Aydın 1. Bölge 1. Grupta görünüyor. Koyu mavi 1. Bölge 1. Grup illeri gösteriyor. Hata görünmüyor listeyi yeniden kontrol edelim. Hata varsa editörlerimiz düzeltirler en kısa sürede.

 • Polis
  2 sene önce
  1 1

  Ben İstanbul da 7 yıl çalıştım 2 şark üst üste yaptım şimdi 1. Bölge 1. Grup tan muaf mıyım

 • Eksik süreler
  2 sene önce
  0 1

  Eksik kalan süreler aynı grupta farklı ilde yüzdelik olarak tamamlanacak.

 • Serkan Özel
  2 sene önce
  1 0

  2. Bölge 2. Grupta çift şark yaptim. 1. Gruba gitme zorunluluğum var mı ? Geçici 8. Madde zorunlu bölge hizmetini tamamlamış sayılır diyor.

Sıradaki haber:

Polislerin banka promosyonu 300 tl oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.