a

Tasarruf tedbirleri genelgesine rağmen, polis memurunun derece kademesi 3 ün 1 ine düşebilir mi?

Kamuda Tasarruf Tedbirleri genelgesi çıkmadan önce, derece kademesinin 3/1 'ine düşürülmesi hakkını kazanan memurun derece kademesi düşürülmezse ne yapması gerekir?

Tasarruf tedbirleri genelgesine rağmen, polis memurunun derece kademesi 3 ün 1 ine düşebilir mi?

Soru: Merhabalar bizlere verdiğiniz destekten dolayı öncelikle çok teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz gibi maalesef “Tasarruf Tedbirleri” kapsamında çıkarılan genelge nedeniyle bundan sonra 8 yılını dolduran lisans mezunu memurlar 3’ün 1’i derece kademesine düşemeyecek. Ancak bu genelge çıkmadan önce ben 3’ün 1’ine düşmeyi hak etmeme rağmen, sırf ayın 15’inden sonra mesleğe başladığım ve kurul da 15’inde toplanıp karar verdiği için maalesef derece kademem 3’ün 1’ine düşürülmedi. Benim gibi çok fazla mağdur olan memur arkadaşlarım var. Hakkımızı almamızın bir yolu var mıdır, ne yapmalıyız?

Cevabımız: Değerli takipçimiz öncelikle mağduriyetinizden dolayı üzüntünüzü paylaşıyor olduğumuzu bildirir, bu mağduriyetin ortadan kalkması ve hak ettiğiniz derece kademeyi almanız için mevzuatlar çerçevesinde bilgi vermek isteriz.

657 Sayılı DMK’ya göre Derece ve Kademe ilerlemesinin genel tanımı; memurun görev, yetki ve sorumluluğunda herhangi bir artış olmaksızın, yalnız aylık ve kıdemindeki artışı belirlemek için kullanılan bir puanlama sistemidir. Derece kademeye örnek verecek olursak; 9/1’indeki bir memur 9. derecede ve 1. kademededir. 3 kademede çalışan memur 1 derece daha aşağı inmeye hak kazanır, diğer bir deyimle her 3 kademe 1 dereceye denk gelmektedir denilebilir.

Bilindiği üzere, 8 yılını dolduran lisans eğitim (4 yıllık üniversite mezunu) düzeyindeki polis memurları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 68. Maddesinin (B) Bendine göre 3’ün 1’ine düşmeye hak kazanıyorlardı.

657 Sayılı DMK madde 68 (B) Bendi şu şekildedir:
Derece Yükselmesinin Usul ve Şartları

B) (Değişik: 4/5/1984 – KHK-199/1 md.) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir.(2)

(Değişik ikinci paragraf: 13/2/2011 – 6111/101 md.) Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;
a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,
b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300’den az olanlar için en az 10 yıl,
c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl, hizmetinin bulunması ve yükseköğrenim görmüş olması şarttır.

Daha önce DMK madde 68 B)’ye göre memurlar 3/1’i derece kademesine düşebilirken, 30 Haziran 2021 tarihli, 31527 sayılı, “Tasarruf Tedbirleri” konulu, 2021/14 numaralı, Cumhurbaşkanlığı Genelgesinin yayınlanmasından sonra, memurların derece kademeleri 3/1’ine düşürülmeyecek olup, sadece şef dahil olmak üzere yönetici kadrolarındaki memurlar 3/1’i derece kademesine düşebilecektir.

Genelgenin ilgili kısmı:
14/07/1965 tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendine göre yapılacak atamalar sadece yönetici kadroları (şef dahil) ile sınırlı tutulacak, yönetici kadroları dışındaki kadrolara anılan bent çerçevesinde atama yapılmayacaktır.

Genelge yayınlanmadan önce, ayın 15’inde yapılan toplantıya, derece kademesinin 3/1’ine düşürülmesini hak eden memurların isim listeleri belirlenerek derece kademeler verildiği ve siz 15’inden sonra göreve başladığınız için, 3/1’ine düşmeyi hak etmenize rağmen isim listesinde adınız olmadığından dolayı derece kademeniz 3/1’ine düşürülmemiştir. Genelge çıkmadan önce 3/1’ine düşmeye hak kazandığınız için, kurumunuza bir dilekçe yazarak kazanılmış hak kapsamında derece kademenizin 3/1’ine düşürülmesi yönünde yazılı müracaatta bulunmanız gerekir. Yazılı müracaatınıza istinaden derece kademenizin 3/1’ine düşürülmesi gerekir. Müracaatınıza olumsuz cevap verilirse ya da 30 gün içinde hiç cevap verilmezse zımnen red edilmiş sayılacağından dava yoluyla derece kademe hakkınız alınabilir.

Not: Disiplin cezası alan, Atamada sorun yaşayan, Branştan çıkarılan, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Rütbe terfi alamayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (21)
  • Hüseyin
    6 ay önce
    0 0

    Merhaba yeşil pasaport için derece kadememizin mi 3/1 olması gerekiyor yoksa işgal ettiğimiz kadro derecesinin mi 3 olması gerekiyor

  • Tufan
    2 sene önce
    0 0

    Jandarma Assubay personeliyim 7 yıllık personelim şuanda 4/1 derecesindeyim genelgeye göre 3/1 ne bizde mi düşürmeyeceğiz

  • admin
    2 sene önce
    0 1

    Tufan bey merhabalar, genelgeye göre yönetici kadroları (şef dahil) dışındaki kadrolar malesef 3/1 ine düşemediği için siz de düşemeyeceksiniz.

  • Kursad
    2 sene önce
    0 0

    Admin şuan bir polis memuru 3/1 düşmemiş en son düşeceği derece kademe emklilige kadar kaç olacak emeklilik maaş ı ne kadar etkileyecek bir bilginiz varmı teşekkürler

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Kürşat bey, en fazla 4/3 üne düşülebilir. Maaşa etkisi olmaktadır.

  • Hasan
    2 sene önce
    0 0

    Peki 3/1 ine düşemeyecek olmamız o statüdeki haklardan da yararlanamayacağımız anlamına geliyor ? (Yeşil pasaport vs gibi)

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Hasan bey, yeşil pasaport 1. 2. ve 3. dereceye düşen memurlara verildiğinden, genelgeye göre bundan sonra yönetici kadroları (şef dahil) dışındaki memurların derece kademesi 3/1 ine düşemeyeceği için yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar malesef yeşil pasaport alınamaz.

  • Kursad
    2 sene önce
    0 0

    Polis olarak 3/1 ne hiç dusmeyecekmiyiz en fazla kaça kadar dusebilecez

  • admin
    2 sene önce
    1 0

    Genelge yayınlandıktan sonra Dmk madde 68 (B) deki şartları sağladıysanız malesef düşülemez. Genelgeden önce şartları sağladıysanız düşülebilir.

  • mehmet
    2 sene önce
    0 0

    ”sadece şef dahil olmak üzere yönetici kadrolarındaki memurlar 3/1’i derece kademesine düşebilecektir.” buna istinaden komiser sınıfı düşebilir mi 8 yılı doldurunca 3/1 derecesine. teşekkürler

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Genelgede “yönetici kadrosu (şef dahil)” şeklinde geçmektedir. Rütbeliler de yönetici sınıfından oldukları için derece kademeleri 3ün 1ine düşecektir.

  • Murat
    2 sene önce
    0 0

    Merhaba ben 10 yıllık memurum 2011 haziran ayında başladım mesleğe ancak hala 4/2 si gözüküyor her kademem hem emekliliğe esas kademem personel daireye dilekçe yolladim cuma bana dönüş yaptılar herhangi birşey yapamayacaklarını söylediler yeni çıkar kararname geçmişteki hakları etkiliyor mu ? Ben 2019 da hak ediyorum 2017 de 4 yıllık üniversiteyide bitirdim yardımcı olursanız sevinirim

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Murat bey yeni çıkan genelge geçmişe etki etmez. Kaldı ki siz 2019 da hak etmişsiniz ve genelde 2 yıl sonra yani 2021 ‘de çıkmış. Sizi arayarak sözlü olarak söyledikleri şeylerin hiç bir kıymeti ve önemi yoktur. Dilekçeye arama ile dönüş yapılmaz resmi yazıyla dönüş yapılır. Dilekçenize resmi olarak 30 gün içerisinde cevap verilmezse iletişim numaramızı arayın. Dava yoluyla derece kademe hakkınız alınabilir.

  • Murat
    2 sene önce
    0 0

    Ben normalde geçen sene düşecektim, ancak savcılığın kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdiği bir şikayetten dolayı yargıtayda kanun yararına bozma bürosuna aleyhime itiraz edilmiş, bu sebepten düşürmediler. İtiraz sonuçlanırsa derecemi alabilir miyim ?

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Kanun yararına bozma kararı durdurmaz alabilirsiniz

  • Kenan
    2 sene önce
    0 0

    Öğretmenlerde 30 Haziran a kadar 8 yılını doldurmuş olması durumunda bu haktan faydalanabiliyormu sadece polisler için mi teşekkürler.

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Kenan bey dmk madde 68 (b) fıkrası ” Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı hariç, sınıfların…” şeklinde olup, siz de eğitim hizmetleri sınıfında olduğunuz için malesef bundan yararlanamıyorsunuz.

  • Ömer Faruk
    2 sene önce
    1 0

    İyi günler ben mesleğe 2016 yılında girdim. 4 yıllık lisans mezunu olarak. Şimdiki kıdem derecem 7/3 bizde düşüyor muyuz düşmüyor muyuz anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Ömer bey, genelge 30 Haziran’da çıkmadan önce şartları sağlamış olsaydınız derece kademeniz 3 ün 1 ine düşerdi. Ancak şu anda 5 yıl çalışıyor olduğunuz için 8 yıl çalışma şartını saglamadığınızdan dolayı genelge gereği malesef 3 ün 1 ine ileride de düşemeyeceksiniz.

  • Yvz
    2 sene önce
    0 0

    21 haziranda 8 yılı doldurdum bu haktan faydalanabilir miyim yani

  • admin
    2 sene önce
    1 0

    Genelge 30 Haziran’da çıktığından, siz ise göreve başladığınız tarih itibariyle genelge çıktığı tarihte şartları sağladığınız için 3un 1ine düşmeye hak kazanmış oluyorsunuz. Siz hak ettikten sonra genelge çıktığı için faydalanabilirsiniz.

Sıradaki haber:

Pomem girişinde komisyondan elenen aday nereye itiraz edebilir? Komisyona itiraz edilebilir mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.