a
  • Polis Mevzuat
  • Haberler
  • Şark olan illerde yönetmelik tarihinden sonraki hizmet süreleri şarktan sayılacak mı?

Şark olan illerde yönetmelik tarihinden sonraki hizmet süreleri şarktan sayılacak mı?

Şark olan illerde önceden yapılan süreler de şarktan sayılır mı?

Şark olan illerde yönetmelik tarihinden sonraki hizmet süreleri şarktan sayılacak mı?

Emniyet Atama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle birlikte Gaziantep, Malatya, Hatay ve Kahramanmaraş illeri ikinci bölge kapsamına alınarak polisler için şark illeri arasına girdiler. Bu yerlerde daha önce yapılan hizmetler de şark hizmetinden sayılacak mı şeklinde çok sayıda soru gelmektedir. Bu konu hakkında yönetmelikte yapılan değişiklik aşağıdaki şekilde olup, maalesef önceki hizmet süreleri şarktan sayılmayacaktır. Yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihten sonra bu yerlerde geçen süreler şarktan sayılacaktır.

Bu konu hakkında yönetmelikte geçen madde şu şekildedir:
“Aynı yönetmeliğin ek 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

Bu yönetmelikte belirtilen ikinci bölge birim il veya ilçelerin birinci bölge kapsamına alınması halinde değişikliğin yürürlüğe girmesinden önce bölgesi değiştirilen yerde göreve başlayanlar başladıkları tarihte geçerli olan hizmet süresini tamamlamaları durumunda ikinci bölge hizmetini tamamlamış sayılırlar.

Birinci bölge kapsamında iken ikinci bölge kapsamına alınan birim il veya ilçelerde görev yapmakta olan personelin bu fıkrayı İhlas eden yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra bu yerde çalıştıkları süreler ikinci bölge hizmetinden sayılır.”

Dolayısıyla daha önce bu yerlerde geçen süreler şarktan sayılmayacak olup, yönetmelik yürürlüğü tarihinden itibaren yani 26 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçen süreler ikinci bölge hizmetinden sayılacaktır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Deprem bölgesindeki iller ikinci bölge kapsamına alındı. Gaziantep, Malatya, Hatay şark oldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.