a

Polisler yaş haddine 5 yıl kala atama talep edebilecek.

Polisler yaş haddine 5 yıl kala istedikleri ile atanabilecek.

Polisler yaş haddine 5 yıl kala atama talep edebilecek.

Polisler emeklilik yaş hadlerine 3 yıl kala istedikleri illere atama talebinde bulunabiliyorlardı. 26 Şubat 2023 günü yapılan yönetmelik değişikliğiyle birlikte bu süre 5 yıla çıkarıldı. Buna göre polisler artık yaş hadlerine 5 yıl kala bulundukları yerde erteleme veya istedikleri illere atama talebinde bulunabilecekler.

Yaş haddine 5 yıl kala atama ve erteleme hususundaki güncel yönetmeli maddesi şu şekildedir.
Görev yapmakta olduğu birimin hizmet süresini tamamlayan personelden kanuni yaş haddine beş yıl kalmış olanlar, kadro müsait olduğu takdirde ve istemeleri halinde yerinde bırakılabilirler.

Personelin isteği üzerine yerinde bırakılabilmesi için;
a) Halen görev yaptığı birimden 34 üncü ve 35 inci maddeler çerçevesinde teklif yapılmamış olması,

b) Hakkında herhangi bir soruşturma yapılıyor olmaması,

c) Görev yerinin değiştirilmesi için müfettiş raporu bulunmaması, şartı aranır.

Birinci fıkra kapsamına giren personel, talep etmesi halinde istediği illerden birine atanabilir. Ancak bu talebin yerine getirilebilmesi için;
a) Personelin bulunduğu yerde en az iki yıl çalışmış olması,

b) 7 nci maddede belirtilen engel hallerin bulunmaması,

şarttır.

Ancak ikinci bölgede ikinci veya daha fazla kez görev yapan personelden kanuni yaş haddine 5 yıl kalmış olanlarda üçüncü fıkranın (a) bendi şartı aranmaz. (26.02.2023 tarihli değişiklikle gelen hükümdür)

Buna göre, ikinci şark veya daha dazla şark hizmeti yapan polislerde, emekliliğe 5 yıl kala “a) Personelin bulunduğu yerde en az iki yıl çalışmış olması” şartı aranmayacak. Yani atandığı yerde 2 yıl görev yapma zorunluluğu olmadan atama talep edebilecekler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (18)
 • turan
  6 ay önce
  0 0

  74 dogumlu olupta 2023 yılı ıcerısı 50 yaştan dolayı tayın ısteyebılırmı ısteyen varsa sonuc ne oldu

 • Mehmet
  9 ay önce
  0 0

  Yaş haddine 3 yıl kalan bir polis memuru istediği illerden birine tek tercih ile gidebiliyor iken şimdi yaş haddine 5 yıl kalan bir polis memuruna 7 tercih yaptırmak neden ?

 • Ramazan
  9 ay önce
  1 0

  Ben 2000 yılında yozgat şark iken 4 yıl süreli 6 yıl yaptim ikinci şarkımı yapmış sayilmazmiyim yeni yönetmeliğe gore

 • admin
  9 ay önce
  0 0

  4 yıllık yerde 6 yıllık şark ile ikinci şarkı yapmış sayılmanız gerekir. Yönetmelikte bazı illerin sayılmayacağı şeklinde bir sınırlama olmadığından sizi de kapsar.

 • Erdal
  9 ay önce
  1 0

  Sayın admin ilk şarkı 4 yıllik yerde 5 yıl olarak yaptım yaş 49 74 doğumluyum 2 şark geldi bu yıl Haziran’da gittim diyelim 2024 yılı itibariyle yaş haddine 5 yıl kalıyor tayin isteme hakkım doğuyormu ben böyle anladım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 • admin
  9 ay önce
  1 0

  ikinci şarkta olduğunuzda 5 yıl kala atama talep edebilirsiniz.

 • Muharrem
  2 hafta önce
  0 0

  Sayın devrem aynı durumdayız görüşe bilir miyiz.

 • Ali
  9 ay önce
  0 0

  İkinci şarka geldim geleli 1 sene ılıcak yaş haddine göre emeklilik yaşına 5 sene var şimdi dilekceversem batıya gidebilirmiyim

 • admin
  9 ay önce
  0 0

  Polis memurları en az bir kere ikinci bölgeye gitmek zorundalar. Zorunluluk olan en az bir kere olduğu ve siz de daha önce bir kere gitmiş olduğunuz için yaş haddine 5 yıl kala atama talep edebilirsiniz.

 • Saltukbey
  9 ay önce
  0 0

  İyi günler ben ikinci şark gorevimi yaptım ve yaş haddime 4 yıl var 1 yıldır antalyada görev yapıyorum konya iline tayin isteme hakkım varmi 2 yıl görev yapma şartını yerine getirmem gerekiyormu aydınlatırsanız sevinirim tesekkurler

 • admin
  9 ay önce
  1 0

  Merhabalar ikinci şarkını yapanlar için atandığı yerde 2 yıl çalışma zorunluluğu yoktur. Atama talep edebilirsiniz.

 • Emniyet
  9 ay önce
  0 0

  Yaş haddi olayı 5 yıl olarak düzenlendi diyor yeni yönetmelik.1973 doğumlu olan birisi ay farketmeksizin ikinci şarktan muafmı oluyor yani ay mı yoksa yıl mı baz alınıyor bilgisi olan varmı

 • admin
  9 ay önce
  0 0

  Konu ikinci şarktan muaf olma hususu değil. Yaş haddine 5 yıl kala istedikleri ile atama talep edebilecekler.

 • MUHARREM BULAT
  9 ay önce
  0 0

  Iyi gunler. 2022 yılında 2. Şark hizmeti gereğince A iline tayinim çıktı. Ancak girmedim ve halen 1. Bölgede görev yapiyirum. 1973 doğumluyum . 50 yaş sınıfındayım emekliliğe 5 yıl kaldı. Benim durumum ne olur. Bu yıl 2. Bilgeye gitmeden dilekçe versem hslen çalıştığın 1. Bolge ilinde kalmaya devam eder miyim.

 • admin
  9 ay önce
  0 0

  Yönetmelikte en az bir defa ikinci bölge hizmetini yapma şartı var ve siz de birinci şarkınızı yaparak bu şartı sağlıyorsunuz. Yaş haddine 5 yıl kala atama veya erteleme talebinde bulunma hakkınız var. Bu yönde yazılı başvuruda bulunarak talepte bulunabilirsiniz Muharrem bey.

 • İbrahim
  9 ay önce
  0 0

  49 yaşındaki polisleri de şarka göndermenin anlamı yok aslında. Yaş hesabı da 31.12.2023 tarihine göre yapılıyor sanırım

 • Metin
  9 ay önce
  0 0

  Bu a bendi aranmaz derken, biraz açarmısınız lütfen?

 • admin
  9 ay önce
  0 1

  ikinci şark veya daha dazla şark hizmeti yapan polislerde emekliliğe 5 yıl kala “a) Personelin bulunduğu yerde en az iki yıl çalışmış olması” şartı aranmayacak. Yani atandığı yerde 2 yıl görev yapma zorunluluğu olmadan atama talep edebilecek.

Sıradaki haber:

Emniyet 2023 mazeret atamaları Mart ayında yapılacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.