a

Bekçiler üst araması ve araba içi araması yapamayacak.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri üst araması ve araç içi arama yapamayacak.

Bekçiler üst araması ve araba içi araması yapamayacak.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak görev yapıyorum. Bildiğiniz gibi Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanunu’nun bazı maddeleri iptal edildi. Bundan sonra sokakta gördüğümüz şüphelilerin kaba üst aramasını yapamayacak mıyız? Kafamız çok karışık bu konuda bizleri aydınlatırsanız çok sevinirim.

Cevabımız: Değerli takipçimiz, 7245 Sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu‘nun bazı maddelerinin 01.06.2023 tarihinde iptal edilerek, resmi gazetede yayımlanmasından 9 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verilmişti. İptal edilen kanun maddeleri arasında bekçilerin ‘Durdurma ve Kimlik Sorma’ yetkileri kapsamında, şüphelilerin üst araması ve dışarıdan bakılınca görünen araç içi arama yetkisi de iptal edilmişti.

7245 Sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’nun iptal edilen 7. maddesinin 6. fıkrası: “Çarşı ve mahalle bekçisi, durdurduğu kişi üzerinde veya aracında silah ya da tehlike oluşturan diğer bir eşyanın bulunduğu hususunda yeterli şüphenin varlığı hâlinde, kendisine veya başkalarına zarar verilmesini önlemek amacına yönelik el ile dıştan kontrol dâhil gerekli tedbirleri alabilir.”

Bekçiler Üst Araması Yapamayacak
Bekçilere, şüpheli kişilerin üst ve araçlarını arama yetkisi veren kanun maddesinin ilgili fıkrası iptal edildiğinden; yeni bir düzenleme olmayana kadar çarşı ve mahalle bekçileri maalesef şüpheli kişilerin üstünü ve arabalarını arayamayacak.

Not: Disiplin cezası alan, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilenler bilgi için iletişime geçebilirsiniz.GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (3)
 • Abdullah
  1 ay önce
  0 0

  O maaşa bi zahmet 40 saat çalışın;)

 • Oğuz Han
  5 ay önce
  1 0

  Bekçiler 40 saatten fazla çalıştırılamaz diyor fakat neredeyse her yer 40 saatten fazla çalıştırıyor bu konuda ne yapılacak ? Emniyet ve jandarma personeli bekçinin amiri değildir diyor hiyerarşide kim bizden sorumlu olucak ve şuan mevcut amirlerimizin talimatlarına karşılık ne yapılacak bence önemli olan hususlar bunlar.

 • Oğuzhan Satır
  5 ay önce
  1 0

  Emniyet ve Jandarma personelleri Bekçilerin amiri değildir. Kararına istinaden nasıl bir hiyerarşide bulunucaz. Ve mevcut amirlerimizin talimatlarına karşılık ne yapabiliriz bu karar sonrasında? Çalışma saatleri 40 saati geçemez konusunda da nasıl bir yol izlenmeli haftalık 40 saati çoğu yer geçiyor zaten. Teşekkürler

Sıradaki haber:

Performans puanına nasıl itiraz edilir?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.