a

Performans puanına nasıl itiraz edilir?

Yıl sonu performans puanına nasıl itiraz edilir ve itiraz nereye yapılması gerekir.

Performans puanına nasıl itiraz edilir?

Geçen yıla göre bu yıl performans puanım düşük verildi. Düşük verilmesini gerektirecek hiç bir olumsuz davranışım da olmadı. Yıl sonu performans değerlendirme puanına itiraz etmek istiyorum. Performans puanına nasıl itiraz edilir ve nereye itiraz edeceğim.

Cevabımız: Değerli takipçimiz, geçen yıla oranla performans puanınızın düşük verilmesine karşı 20 Şubat tarihine kadar kurum içi çalıştığınız birimin personel işlerinden sorumlu şube müdürlüğüne/büro amirliğine itiraz etmeniz gerekmektedir. Yaptığınız itiraz maddi hata yönüyle incelenip 5 gün içinde sonuçlandırılıp size bildirilir. Maddi hata yok ise performans puanınız yeniden değerlendirilip yeni bir puan verilebilir. Bu verilen yeni puan eski puandan düşük olamaz, en az eski puan verilebilir.

Performans puanına itiraz konusu Emniyet Genel Müdürlüğü Kurum İçi Bireysel Performans Değerlendirme Yönetmeliği‘nin 20. maddesinde şu şekilde geçmektedir.
Düşük performans değerlendirme puanı verilen personeller;
• Kurum içi (egm’ye) itirazlarını 20 Şubat’a kadar yapmaları gerekmektedir.
• İtiraz, personelin çalıştığı birimin personel işlerinden sorumlu şube müdürlüğüne/büro amirliğine yapılır.
• Bu birimler tarafından inceleme maddi hata yönüyle yapılır ve inceleme 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılır.
• Maddi hatanın tespiti halinde düzeltme yapılarak sonuç personele bildirilir.

Maddi hata tespit edilememesi halinde ise;
• Personelin performans değerlendirme puanına yapmış olduğu itiraz, personelin halen çalıştığı birim amiri tarafından değerlendirilir.
• Ancak, ilçe emniyet müdürlükleri/amirliklerinde çalışan personel tarafından performans değerlendirme puanlarına itiraz edilmesi halinde, bu itirazlar personelin halen çalıştığı İl Emniyet Müdürünce değerlendirilir.
• İtiraz üzerine yeni bir performans değerlendirme puanı verilmesi durumunda, verilen yeni değerlendirme puanı itiraz edilen performans değerlendirme puanından düşük olmaz.
• İtiraz üzerine yapılan tüm işlemler 1 Mart tarihine kadar sonuçlandırılır ve sonuç personele bildirilir.

KURUM İÇİ İTİRAZDAN SONUÇ ALINAMAZSA
Yıl sonu performans değerlendirme puanına kurum içi yapılan itirazlardan sonuç alınamaması durumunda dava yoluna başvurularak mahkeme kararıyla performans puanı yükseltilebilir. Bu konuda çok sayıda emsal kararlar bulunmaktadır.
Emsal kararlar için >> TIKLAYIN

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (1)

Sıradaki haber:

Geçici görev yazılan polise yol izni. Başka bir ile geçici görevlendirilen polise yol izni verilir mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.