a

emekli olan devlet memuru yeniden memurluğa dönebilir mi

Emekli olan polis memuru yeniden göreve dönebilir mi? Devlet memuru emekli olduktan sonra yeniden memurluğa dönebilir mi?

emekli olan devlet memuru yeniden memurluğa dönebilir mi

Soru: Emekli olduktan sonra mesleğe geri dönülür mü? Ben yaklaşık 2 ay önce kendi isteğimle emekli oldum. Ancak maalesef emeklilik maaşı geçinmemize yetmediği için yeniden mesleğe dönmek istiyorum bu mümkün mü?

Cevabımız: Yasal olarak emekli olduktan sonra yeniden devlet memurluğuna dönebilmenin yolu açıktır. Ancak bu hususta idareye takdir yetkisi verilmiştir. Dilerseniz ilgili kanun maddesi hükmü üzerinden konuya açıklık getirelim.

Emekli olduktan sonra yeniden mesleğe dönmeyi düzenleyen kanun maddesi, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 93. Maddesidir. İlgili kanun maddesi şu şekildedir:

Madde 93: “T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olanlardan (5434 sayılı Kanunun 104 üncü maddesine göre emeklilikle ilgili görevlere yeniden atanamayacaklar hariç) sınıfında yazılı nitelikleri taşımakta bulunanlar kanunun 92 nci maddesi hükümlerine göre kurumlarda boş kadro bulunmak şartiyle yeniden memurluğa alınabilirler.”

İlgili maddeden açıkça anlaşılacağı üzere emekli olan bir devlet memuru, kurumlarda boş kadro bulunması durumunda yeniden devlet memurluğuna dönebilirler.

Devlet memurluğuna dönebilmek için;
1) Emeklilikle ilgili görevlere yeniden atanamayacaklar hariç,
2) Sınıfında yazılı nitelikleri taşıması,
3) Boş kadro bulunması,
4) 92. maddedeki hükümlere göre alınması şarttır.

Madde 92: İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.

657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.

Yasama görevinde veya bakan olarak geçirilen her yıl bir kademe ilerlemesi ve her iki yıl bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir.

Sonuç Olarak: Devlet memurluğundan emekli olduktan sonra şartları sağlayanlar yeniden devlet memurluğuna dönebilirler. Ancak mesleğe yeniden alınmayı düzenleyen madde 93 te “memurluğa alınabilirler” hükmünce idareye takdir yetkisi verilmiş olup; emekli olduktan sonra yeniden mesleğe dönmek kurumun kabulüne bağlıdır.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memur ve öğrenciler, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (4)
  • Yusuf KORKMAZ
    9 ay önce
    0 0

    18 Mayıs 2023 tarihinde Adana İl Emniyet Müdürlüğüne giderek emeklilik için ilişiğimi kestim Adana da deprem psikolojisi ve tansiyon hastası olduğum için ilişiğimi kestim geri mesleğime dönme şansım var mı yaş hatdine kadar 4 yıl daha çalışmak istiyorum

  • admin
    9 ay önce
    1 0

    Yusuf bey evet yasal olarak geri dönebilme yolu açıktır ancak bu durum idarenin kabulüne bağlıdır.

  • Eşim 02.10.2023 tarihinde ailevi nedenlerden dolayı emekliliğini istedi ve 15.10.2023 mesleğine aşık olduğu için iptal dilekçesi verdi 12.10.2023 bakanlık onayi aldığı için iptal gerçekleşmedi . Mesleğine geri dönmeyi çok istiyor çünkü işini aşkla yapan bir memurdu geri dönmesi mümkün mü

  • admin
    3 ay önce
    0 0

    Yeniden mesleğe dönmesi için yaptığı başvurunun red edilmesi üzerine dava açılması gerekmektedir. Emekli olan polisin mesleğe dönmesine dair emsal karar var. 0552 559 4913 numarayı arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sıradaki haber:

Şark ilinden geçici görevlendirme ile batıya giden polisin, batıdaki hizmet süresi şark hizmetinden sayılır mı ?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.