a
  • Polis Mevzuat
  • Soru ve Cevaplar
  • Şark ilinden geçici görevlendirme ile batıya giden polisin, batıdaki hizmet süresi şark hizmetinden sayılır mı ?

Şark ilinden geçici görevlendirme ile batıya giden polisin, batıdaki hizmet süresi şark hizmetinden sayılır mı ?

Geçici görevlendirme süreleri zorunlu hizmet süresinden sayılır mı?

Şark ilinden geçici görevlendirme ile batıya giden polisin, batıdaki hizmet süresi şark hizmetinden sayılır mı ?

Soru: Bir şark ilinde görev yapmaktayım. Buradaki zorunlu hizmet süremi daha bitirmedim. 6 aylık geçici görevle batı iline gidersem, batı ilinde geçen süreler şarktan sayılır mı ?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, güncellenen Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında 4 aydan fazla yapılan geçici görevlendirmeler ikinci bölge hizmet süresinden sayılmamaktadır. Dilerseniz bu hususu ilgili yönetmelik maddesi kapsamında inceleyelim.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin “Bölgelerdeki ve Gruplardaki Hizmet Süresinden Sayılmayacak Süreler” başlıklı 43. Maddesi’ndeki;

Aşağıda belirtilen hallere ait süreler, bölgelerdeki ve gruplardaki hizmet sürelerinden sayılmaz:
a) Yurt içinde; göreve bağlı olarak eğitim, kurs, staj veya geçici görevlendirme gibi nedenlerle ikinci bölgeden birinci bölgeye yapılan görevlendirmelerin birine veya birkaçına bağlı olarak toplamı 4 aydan fazla olan ve diğer bölgeler veya gruplarda geçen süreler.”

Yönetmeliğin ilgili maddesinden açıkça anlaşılacağı üzere;
Yurt İçinde Göreve Bağlı Olarak,
Kurs
Staj
Geçici Görevlendirme
gibi nedenlerle, ikinci bölgeden (şark) birinci bölgeye (batı) yapılan görevlendirmelerin biri veya birkaçının toplamı 4 aydan fazla olan, diğer grup veya gruplarda geçen süreler hizmet süresinden sayılmayacaktır. 4 aydan fazla olan sürelerin zorunlu hizmet süresinden sayılmayacağından çıkarılacak diğer bir sonuç ise, 4 aya kadar olan sürelerin hizmet süresinden sayılacağıdır.

Sonuç olarak; ikinci bölgeden birinci bölgeye 6 aylık geçici görevlendirme ile atamanızın yapılması durumunda 4 aylık süre ikinci şarktan sayılacak olup, 4 ayı aşan süreler ikinci şarktan sayılmayacaktır.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memur ve öğrenciler, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Zorunlu hizmet süresi düşürülen ikinci bölge bir ilde tam görev yapan polisin fazladan yaptığı süre ne olacak?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.