a
  • Polis Mevzuat
  • Soru ve Cevaplar
  • Zorunlu hizmet süresi düşürülen ikinci bölge bir ilde tam görev yapan polisin fazladan yaptığı süre ne olacak?

Zorunlu hizmet süresi düşürülen ikinci bölge bir ilde tam görev yapan polisin fazladan yaptığı süre ne olacak?

Hizmet süresi düşürülünce hangi süreye tabi olunur. Hizmet süresinin düşmesinden dolayı fazla yapılan şark süresi ikinci şarka eklenir mi?

Zorunlu hizmet süresi düşürülen ikinci bölge bir ilde tam görev yapan polisin fazladan yaptığı süre ne olacak?

Soru: Atama yönetmeliği değişikliğinden sonra çalıştığım yerin zorunlu hizmet süresi düşürüldü. Ancak ben zaten bu yıl görev süremi bitirip gidecektim. Hakkari Şemdinli’de görev yapıyorum ve zorunlu hizmet süresi 3 yıldı. Yönetmelik değişikliği ile 2 yıla düşürüldü. Çalıştığım yerin süresi 2 yıla düştü ama ben 3. yılımı da bitiriyorum. Yeni görev yerim ise Şanlıurfa’nın 4 yıllık bir ilçesi.

1) Bu durumda Hakkari’de 3 yıl olarak görev yaptım, 2 yıla düştüğü için 1 yıl fazla şark yapmış sayılır mıyım?

2) Fazla şark yapmış sayılırsam 4 yıllık yerde kaç yıl görev yapmam gerekir?

3) Şanlıurfa ikinci bölge olduğu için 1 yıl da eksik görev yapmam gerekir mi?

Cevabımız: Değerli takipçimiz Hakkari’deki görev süreniz düşürüldüğü için lehte olan hüküm uygulanarak 2 yıl görev yaptığınız zaman zorunlu hizmet süreniz bitmiş sayılır. 1 yıl fazladan şark yapmış sayılırsınız. Fazladan yaptığınız 1 yıllık süre Hakkari/Şemdinli 2 yıla düşürüldüğü için oransal olarak % 50 ye tekabül ediyor. Yeni atandığınız yerin zorunlu hizmet süresinin % 50 sini yani yarısını yaptığınızda (2 yıl) hizmet süresi % 100 olacağından ikinci bölge hizmetinizi tamamlamış sayılırsınız.

Hizmet süresi düşürüldüğünde yeni hizmet süresine tabi olunacağı hususu değişen güncel Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği EK Madde 3 ‘te şu şekilde geçmektedir.

Ek Madde 3:Bu Yönetmelikte belirtilen il veya ilçelerin hizmet sürelerinin düşürülmesi halinde; değişikliğin yürürlüğe girmesinden önce o yerde göreve başlamış olanların hizmet süresi hesaplamaları, yeni hizmet süreleri üzerinden yapılır.

Bu Yönetmelikte belirtilen il veya ilçelerin hizmet sürelerinin artırılması halinde; yeni hizmet süreleri, değişikliğin yürürlüğe girmesinden önce o yerde göreve başlamış olanlar için uygulanmaz.

Ek madde’den açıkça anlaşılacağı üzere; yönetmelik değişikliği yürürlüğe girmeden önce orada göreve başladığınız için, hizmet süresi düşürülmesi durumunda lehe olan hüküm uygulanarak yeni hizmet süresine tabi olacaksınız. Yani 2 yıla tabi olacaksınız. 3 yıl görev yaptığınız için, 1 yıl fazla yapmış olduğunuzdan yeni hizmet süresi olan 2 yılın % 50 ‘si kadar fazla görev yapmış sayılıyorsunuz. Hizmet sürelerinin oranlanarak hesaplanması konusu 28. madde’de “Hizmet Sürelerinin Hesaplanması” başlığı altında düzenlenmiştir.

4 Yıllık Şark İlinde Daha Önce Fazladan Yapılan Sürenin Oranlanarak Eklenmesiyle Zorunlu Hizmet Süresi 2 Yıla Düşürülecek. Peki 1 yıl da eksik yaparak bu süre 1 yıla düşürülebilir mi?

Bu sorunun cevabı da “Bölgeler, Gruplar ve Hizmet Süreleri” başlığı altında madde 23 ‘te düzenlenmiştir.

Madde 23: Personelin bölgelere göre birimlerdeki hizmet süreleri ekli (1) sayılı cetvelde gösterilmiştir. Ancak emniyet amiri ve emniyet müdürü rütbesi hariç ikinci bölge hizmetine ikinci defa ataması yapılan personel, ekli (1) sayılı cetvelde gösterilen birimlerin hizmet sürelerinden (hizmet süresi iki yıl olan birimler hariç) bir yıl eksik görev yapması durumunda ikinci bölge görevini tamamlamış sayılır.

İlgili maddeden anlaşıldığı üzere; hizmet süresi iki yıl olan birimler hariç ikinci bölge hizmetine ikinci defa ataması yapılan personel 1 yıl eksik görev yapması durumunda ikinci bölge görevini tamamlamış sayılır. Atandığınız yeni yer 4 yıllık bir yer olduğu, ikinci bölge hizmetine ikinci defa atandığınız için şartları sağlıyorsunuz. Ancak ufak bir detayı izah etmek gerekiyor. Şöyle ki; ilgili maddede “bir yıl eksik görev yapması durumunda” deniyor, “1 yıl eksik yapacak” denmiyor. Madde hükmü net olmadığından kesin olarak 1 yıl eksik görev yapınca atamanız yapılır denilemez.

Ancak, yönetmelik değişikliği yapıldığında ikinci bölgede ikinci defa atanan binlerce personelin bir yıl eksik olarak atamaları yapıldığı için, eşitlik ilkesi gereği siz de 1 yıl eksik yapınca ikinci bölge zorunlu hizmet görevinizi tamamlamış sayılabilirsiniz. Zira her ne kadar ilgili madde hükmü açık ve net değilse de; egm’nin bizzat kendisi, uygulamada 1 yıl eksik yapan personelleri ikinci bölge görevini yapmış saydığından aynı durum eşitlik ilkesi gereği sizin içinde geçerli olacaktır.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memur ve öğrenciler, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (12)
  • Mumi
    4 gün önce
    0 0

    Süresi 4 yıl olan 2. Bölge 1. Hizmet görevi yapılan ile 2016 yılında tayin oldum. 2020 de görev sürem tamamlandı ipka verdim. 2021 de 2. Şark verdim ipka oldu 2022 de 2. Şark verdim ipka oldu. Yönetmelik değişti ve süre yine 4 yıl olarak kaldı. 3. İpkam kabul oldu. 1 yıl eksik yapar şeklindeki uygulamadan 2. Şark olarak kalanlar faydalanıyor ipka ipka toplamda 7 sene görev yapanlarda faydalanır mı görüşünüz önemli teşekkürler.

  • admin
    3 gün önce
    0 0

    Her ne kadar ilgili maddede ikinci şarka ikinci defa yeniden atananlar şeklinde ise de; ipka ile kaldığınız süreler de ikinci şark kapsamında olduğundan eşitlik ilkesi gereği 1 yıl eksik yapma ile atama talep edebilirsiniz.

  • Şaban güdek
    4 gün önce
    0 0

    İyi günler dilerim. Daha önce hizmet süresi 3 yıl olan Midyat ilçesinde de 4.5 yıl görev yaptım. Yani %50 fazlalığım varŞimdi 2.şark için hizmet süresi iki yıl olan bir ilçeye gidiyorum. Önceki fazlalığı saydırıp 1 yıl sona atamaya tabi olabilirmiyim. Oluyorsa izlemem gereken yol nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

  • admin
    3 gün önce
    0 0

    Evet daha önce fazladan yaptığınız hizmet süresini yeni şark hizmetinize ekletin. 1 yıl sonra atama hakkınız vardır.

  • CEMİL
    4 gün önce
    0 0

    1.şark görevimi 1998 yılında 3 yıl süresi olan Gümüşhane ilinde 2 yıl 1 hafta çalıştıktan sonra;hizmet süresi 2 yıl olan yine aynı ilin Kelkit ilçesine atamam yapıldı,bu ilçede de 2 yıl çalıştıktan sonra Batı iline atamam oldu.2. Şarktan muaf olurmuyum teşekkürler.

  • admin
    3 gün önce
    0 0

    Genel olarak 1. Şark hizmetiniz bitmiş ancak ikinci şark hizmetinizin ise % 67 lik kısmını yapmışsınız. Kalan % 33lük hizmet süresini yapınca ikinci şark hizmetinizi tamamlamış olursunuz.

  • Özgür duman
    4 gün önce
    0 0

    2017 ocakta Gümüşhane de göreve başladım o zaman görev süresi 6 yıldı 2020 de eş durumundan ığdıra geldim 2023 de tayin istiçem şuan iki ilde 4 er yıl oldu zorunlu görev süreleri benim şark durumun hakkında bilgi alabilirmiyim birdaha şark görevim olur mu

  • admin
    1 gün önce
    0 0

    Gümüşhane’de 6 yıllık hizmet süresinin 3 yılını yani % 50 sini yaptığınız için, Iğdır ilinin zorunlu hizmet süresinin yarısını yapınca birinci şarkınız bitmiş olur. Iğdır’ın hizmet süresi 4 yıl olduğu için Iğdır’da yaptığınız 2 yıl birinci şark hizmetiniz kapsamındadır. Fazladan yaptığınız 1 yıl ise Iğdır ilinin % 25 ‘ine denk geliyor. İkinci şarka atandığınız zaman atandığınız yerin % 75 ‘lik hizmet süresini yapınca ikinci şark hizmetiniz de biter. İkinci bölge hizmetiniz tamamen bitmiş olur.

  • ENGİN
    4 gün önce
    0 0

    1.bölge 1.grupta olan İstanbul da 2 yıl sonra Kayseri Bünyan ilçesinde 3 yıl çalıştım. 2.şarka gideceğim dönüşte 1.bölge 1.gruba isteğim dışında atamam yapılır mı. Tüm bölgelerde çalıştım. 1.şark Şırnak. 1.bölge 2.grup Çorum 10 yıl

  • admin
    4 gün önce
    0 0

    İstanbul ve Kayseri 1. Bölge 1. Grup illeri arasındadır. Bu gruptaki görevinizi tamamladığınız için görev yapmadığınız gruba atamanızın yapilmasi gerekir Engin bey.

    İstanbul Kayseri 1. Bölge 1. Grup
    Çorum 1. Bölge 2. Grup
    Hakkari 2. Bölge 2. Grup oluyor. Bu durumda halen 2. Bölge 1. Grup hizmetinizin yapmamış olduğunuz için bu gruba atamanızın yapilmasi gerekir. İhtiyaç halinde bu gruba gönderilmeden başka gruba yine gönderilebilirsiniz.. Ancak eksik grup varsa oraya atama yapılır genelge.

  • Cem
    4 gün önce
    0 0

    Ben hizmet süresi 5 yıl olan bir doğu ilçesinde 4.5 yıldır çalışıyorum yönetmelik değişti süre 3 yıla düştü. Bende ibka vererek 1 yıl daha kaldım. Seneye bulunduğum yerde 5.5 yıl olmuş olacak. Şimdi benim ilk atama yerim burası başka bir yerde çalışmadım. Fazladan yapmış olacağım 2.5 yıl oranlanırsa ve 1 yıl eksik yaparsam yeni atandığı. Yerde hiç çalışmamam gerekir. Ama mevzuat tüm bölgeleri gezeceksin diyor. Şimdi ben ne yapmam lazım. Akabinde ibka olan yılı saymasakta %50 den fazlasını tamamlamış sayılıyorum eee şimdi ben 4 yıl olan yere gitsen otomatik 1 yıl düşecek 3 yıl kalıcak onunda %50 si (ibka hariç oran) 1.5 yıl ibkayı eklersem 6ayamışmak gerekiyor. Ben hangisine tabi olucam

  • admin
    4 gün önce
    0 0

    Bölge ve grup tanımları net anlaşılırsa daha iyi anlayabilirsiniz Cem bey. 2 Bölge ve her bölgede 2 şer grup var. Zaten ikinci bölgede hizmet yapıyorsunuz. Fazladan yaptıysanız bunlar aynı bölge hizmetinden sayılır. tüm gruplarda çalışma zorunluluğu yoktur bazı özel durumlarda.

    Örneğin Geçici madde 8: Ekli 1 sayılı cetvelde belirtilen ikinci bölge birimlerde, bu maddeyi ihdas eden Yönetmelikte yapılan değişiklikten önce görev yapılan dönem için belirlenmiş zorunlu hizmet süresinin iki katı kadar kesintisiz olarak görev yapanlar, zorunlu bölge hizmetini tamamlamış sayılır.

    Bu maddeden açıkça anlaşılacağı üzere iki katı kadar görev yapılınca zorunlu bölge hizmetini yapmış sayılıyor. Gruptan bahsedilmiyor altını çiziyoruz bölge hizmetini tamamlamış sayılır diyor. Oysa o bölgedeki diğer grupta görev yapmadı, buna rağmen bölge hizmetini tamamlamış sayıldığından diğer gruba atanmaz. Yönetmelik yeni değiştiği için bu tür özel durumlar olabilir diye ek maddeler eklenmiş yönetmeliğe. 6 ay yapınca zorunlu süre biterse; bittiği tarihe bakılır ona göre o yılın genel atamasına tabi olur veya bir sonraki atama dönemine tabi olur. Umarız açıklayıcı olmuştur.

Sıradaki haber:

Doktor raporu alan memurun maaşından kesinti yapılması. 1 yılda 7 günden fazla rapor alan memurun maaş kesintisi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.