a
  • Polis Mevzuat
  • Soru ve Cevaplar
  • Doktor raporu alan memurun maaşından kesinti yapılması. 1 yılda 7 günden fazla rapor alan memurun maaş kesintisi.

Doktor raporu alan memurun maaşından kesinti yapılması. 1 yılda 7 günden fazla rapor alan memurun maaş kesintisi.

Hastalanarak doktor raporu alan memurun, rapor nedeniyle maaşından kesinti yapılması.

Doktor raporu alan memurun maaşından kesinti yapılması. 1 yılda 7 günden fazla rapor alan memurun maaş kesintisi.

Soru: Merhabalar, hastalandığım için 10 gün doktor raporu aldım. Diğer ay maaşım eksik yattı. Maaş bordromu kontrol ettiğimde doktor raporu aldığım için maaşımdan kesinti yapıldığını gördüm. Bu kesinti yasal mıdır, yapılan kesintinin kanuni dayanağı var mıdır?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, öncelikle hastalığınız nedeniyle geçmiş olsun. Rapor nedeniyle yapılan kesinti yasaldır. Yapılan kesintinin yasal dayanağı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’dur.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu‘nun 152. maddesinin “Ortak Hükümler Başlıklı” III. Bölümünün c) fıkrasında geçen “Hastalıkları sebebiyle resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak tedavi gördükleri tedavi süreleri, hariç olmak üzere bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan sürelere isabet eden zam ve tazminatlar % 25 eksik ödenir.” hükmünce kesintiler yapılmaktadır.

Dolayısıyla, 1 yılda 7 günden fazla rapor alan memurun maaşından “zam ve tazminatalar % 25 eksik ödenerek” kesinti yapılmaktadır. Doktor raporu nedeniyle maaşınızdan yapılan kesinti kanuna uygundur.





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
  • Onur manav
    5 gün önce
    0 0

    1 yıl için 2 kere covidden dolayı mecburi verilen toplam 14 günlük rapordan 7 günlük kesinti yapılması yasal mı peki

  • admin
    5 gün önce
    0 0

    Evet makalede izah edilen husus sizin için de geçerlidir. Covidden ilk verilem izinler sağlık izin değil idari izinleri ve kesinti olmuyordu. Ancak daha sonra idari izin kapsamında değil sağlık izni kapsamında olduğu için kesinti yapılması yasaldır.

Sıradaki haber:

Kurumlar arası geçişte şark yapma zorunluluğu var mı ?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.