a

Zorunlu hizmet süresini doldurmadan şarka atama yapılabilir mi? Aday memurun şarka gönderilmesi.

Atandığı yerdeki zorunlu hizmet süresini doldurmadan polis memurunun başka bir ile ataması yapılabilir mi?

Zorunlu hizmet süresini doldurmadan şarka atama yapılabilir mi? Aday memurun şarka gönderilmesi.

Birinci bölgedeki bir ilde görev yapmaktayken, evlenip başka bir batı iline eşimin yanına atandım. Eşimin olduğu ile atamam daha 1 yıl bile olmadı. Daha ilk atandığım ilin ve eş durumundan atandığım yerin zorunlu hizmet sürelerini doldurmadan ikinci bölgeye atamam için tercih yapmam söyleniyor. İki ilde çalıştığım toplam süreler bile zorunlu hizmet süresine denk gelmiyor. Eşim de çalışıyor ama atama durumu yok. Zorunlu süreyi doldurmuş olsaydım zoruma gitmezdi daha 1 yıl bile olmadı eşimin yanına atanalı. Zorunlu hizmet süresini doldurmadan benim atamamı yapabilirler mi? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

Cevabımız: Değerli takipçimiz, ihtiyaç olması durumunda idarece başka bir ile atamanız yapılabilir. Ancak bu atama yönetmelikteki usullere göre; tarafsız, adil ve eşit bir şekilde yapılmalıdır. İdare kendisine verilmiş olan takdir yetkisini mutlak, gerekçesiz ve keyfi olarak kullanamaz. Aksi halde idarenin yapmış olduğu bu atama işlemi hukuka aykırı olup idare mahkemesince açılacak dava ile iptali gerekecektir. Dilerseniz bu konuyu Emniyet Atama Yönetmeliğinin ilgili maddeleri çerçevesinde izah edelim.

Şöyle ki; Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği “Bölgeler ve Hizmet Süreleri” başlıklı 23. maddesinin ikinci fıkrasındaki “Personelin, atandığı bölgedeki birimde, ekli (1) sayılı cetvelde belirlenen süreden önce atanmasını gerektiren bir sebep olmadıkça o birim için tespit edilmiş süre kadar hizmet görmesi zorunludur.” hükmünce, atamanızı gerektirecek bir neden olmadığı sürece zorunlu hizmet süresini doldurmadan atamanız yapılmamalıdır. Şayet yaşamış olduğumuz elim deprem hadisesinden dolayı personel ihtiyacı nedeniyle atamanız yapılacak ise; bu durumda zorunlu hizmet sürelerini bitiren personellerin öncelikli olarak ataması yapılmalıdır ki, adil bir atama işlemi tesis edilmiş olabilsin. Zorunlu hizmet sürelerini bitirmiş olan bütün personellere de tercih gelmiş ve buna rağmen personel ihtiyacı var ise(çok düşük ihtimaldir) bu durumda sizin de atamanız yapılabilir.

Ayrıca, eşinizin olduğu ile atamanızın üzerinden henüz 1 yıl geçmemiş olduğundan, yine yönetmeliğin 31. maddesindeki “Farklı bir ildeki birime atanan personelin bu atamasını takip eden bir yıl süreyle, haklarında 19 uncu madde hükümleri saklı kalmak kaydıyla yeni bir atama işlemi tesis edilmez.” hükmü gereği atamanızın yapılmaması gerekir.

Sonuç olarak: Gerek zorunlu hizmet süresini tamamlamadığınız ve gerekse de mazeret atamanız üzerinden 1 yıl geçmemiş olup, 1 yıl içinde yeniden atama yapılamayacağı için atamanızın yapılmaması gerekmektedir. Şayet, deprem afeti nedeniyle atamanız yapılacak ise de, zorunlu hizmet sürelerini bitiren bütün memurlardan sonra sıra size gelecek olup, tarafsız ve adil olarak atamanızın yapılması gerekmektedir. Aksi halde yapılacak atama işlemi hukuka aykırı olacaktır.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Misyon koruma sınavına muvafakat verilmemesi durumunda ne yapılabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.