a

Misyon koruma sınavına muvafakat verilmemesi durumunda ne yapılabilir.

Misyon koruma sınavına girmek için birim amirinin muvafakat vermemesi durumunda ne yapılabilir.

Misyon koruma sınavına muvafakat verilmemesi durumunda ne yapılabilir.

Merhabalar, yaklaşık 5 aydır Misyon Koruma sınavına çalışıyorum. Birim amirim muvafakat vermediği için Misyon Koruma Sınava giremiyorum. Bunun bir çözümü var mı? Sınava nasıl gidebilirim?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, Dış Temsilciliklerin Korunması kapsamında yurt dışında geçici görevlendirme için yapılacak sınava giriş şartları arasında, “Birimin en üst dereceli amiri tarafından muvafakat verilmiş olmak” şartı olduğundan; birim amirinin muvafakatı alınması gerekmektedir. Ancak “soruşturma” veya “disiplin cezası” gibi muvafakata engel olabilecek olumsuzlukların bulunmadığı durumda, birim amirinin kendisine tanınan takdir yetkisini gerekçesiz olarak aleyhte kullanması hukuka aykırı bir işlem olup; dava yoluyla sınava girişiniz sağlanabilir. Şöyle ki;

Kamu iş ve işlemlerinin düzenli ve disiplinli bir şekilde işleyebilmesi için amir/müdürlere kanun ve mevzuatlarca belli yetkiler tanınmıştır. Amirler bu yetkilerini kullanırken ilgili mevzuatlarda belirtilen şekilde ve hukuka uygun olarak kullanmak zorundadır. Hakkınızda hiç bir soruşturma olmaması ve sınava girmenize engel olabilecek olumsuz davranışlarınızın bulunmamasına rağmen, birim amirinizin muvafakat vermemiş olması, takdir hakkını gerekçesiz kullanmış olduğundan hukuka aykırıdır.

Takdir hakkı kullanılırken; Adil, Tarafsız, Eşit olarak ve somut gerekçelere dayandırılarak kullanılması gerekir. Verilen takdir yetkisi mutlak, sınırsız ve keyfi olarak kullanılamaz.

Sonuç Olarak; Birim amirinin takdir yetkisini kullanırken, muvafakat verilmemesi için somut gerekçelere dayandırılabilecek hiç bir olumsuz davranışınız olmadığı için, muvafakat verilmeme işleminde; takdir yetkisinin sınırları aşıldığından, yapılan işlem hukuka aykırıdır. Muvafakat verilmeme işleminin iptali ve sınava girebilmeniz için dava açılması gerekmektedir. 0552 559 4913 numarayı arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük sicil notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Branştan çıkarılma, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Eğitim sonu sınavı sonucuna itiraz edilebilir mi? Ess’ye itiraz hakkı var mıdır?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.