a

Yaş haddine 5 yıl kalan polis büyük şehir olmayan memleketine atanabilir mi?

Polis yaş haddi nedeniyle nüfusa kayıtlı olduğu ile atanabilir mi ?

Yaş haddine 5 yıl kalan polis büyük şehir olmayan memleketine atanabilir mi?

Emekliliğime 4 yıl var. Yaş haddine 5 yıl kalan polisler istedikleri illere atanabilecek artık. Ben memleketime atama talebinde bulunabilir miyim. Yani nüfusa kayıtlı olduğum ile yaş haddi nedeniyle atanabilir miyim, böyle bir hakkım var mı?

Cevabımız: Değerli takipçimiz yaş haddine 5 yıl kala polisin istediği ile atama hakkı bazı şartlar altında mümkün olmaktadır. Dilerseniz ilgili madde kapsamında sorunuzun cevabını izah edelim.

Şöyle ki; ilgili madde şu şekildedir
Yaş haddine yaklaşma sebebiyle erteleme veya yer değiştirme
Madde 44:
Görev yapmakta olduğu birimin hizmet süresini tamamlayan personelden kanuni yaş haddine beş yıl kalmış olanlar, kadro müsait olduğu takdirde ve istemeleri halinde yerinde bırakılabilirler.

Personelin isteği üzerine yerinde bırakılabilmesi için;
a) Halen görev yaptığı birimden 34 üncü ve 35 inci maddeler çerçevesinde teklif yapılmamış olması,
b) Hakkında herhangi bir soruşturma yapılıyor olmaması,
c) Görev yerinin değiştirilmesi için müfettiş raporu bulunmaması, şartı aranır.

Birinci fıkra kapsamına giren personel, talep etmesi halinde istediği illerden birine atanabilir. Ancak bu talebin yerine getirilebilmesi için;
a) Personelin bulunduğu yerde en az iki yıl çalışmış olması,
b) 7 nci maddede belirtilen engel hallerin bulunmaması,
şarttır.

Ancak ikinci bölgede ikinci veya daha fazla kez görev yapan personelden kanuni yaş haddine beş yıl kalmış olanlarda üçüncü fıkranın (a) bendi şartı aranmaz.

Yaş haddi ile ilgili maddedeki “7 nci maddede belirtilen engel hallerin bulunmaması şarttır.” hükmü gereği, atanmak istediğiniz memleketiniz büyük şehir değilse maalesef atanamazsınız, büyük şehir ise atanabilirsiniz.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (6)
  • t n
    1 sene önce
    0 0

    selam 74 dogumlu olupta 50 yaştan dolayı atama tabı olunurmu sıstemde 49 bitti 50 den gun aldı cıkıyor bılgılendırırsenız sevınırım

  • MUHARREM BULAT
    1 sene önce
    0 0

    Halen 1. Bölgedeki A ilinde çalışıyorum. 2022 yılında B iline ikinci şark atamam yapıldı. Ancak 2 şark yerine gitmedim. Kanun, görev yaptığı yer derken atamanın yapıldığı şark ilinden mi bahsediyor yoksa filli olarak görev yaptığım bati ilinden mi bahsediyor. Teşekkür ederim.

  • MUHARREM BULAT
    1 sene önce
    0 0

    Iyi günler.2022 yılı genel atama döneminde A iline ikinci şark görevi olarak atandım.Ancak birinci bolgedeki B ilinde halen görevime devam ediyorum. Yani aramanın yapıldığı şark il8ne gitmedim. 1973 doğumluyum. Emekliliğine 5 yılın altında kaldı. Benim durumum ne olur. Halen görev yaptığım 1 bilge ilinde kala bir miyim. Ne yapmalıyım

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    Görev yapmakta olduğu birimin hizmet süresini tamamlayan personelden kanuni yaş haddine beş yıl kalmış olanlar, kadro müsait olduğu takdirde ve istemeleri halinde yerinde bırakılabilirler. Hizmet sürenizi doldurmuş olduğunuz için erteleme talep edebilirsiniz.

  • Mehmet
    1 sene önce
    0 0

    Yaş haddime 3 kala benii 2022 de 2 şarka gönderdiler şu anda görev yaptığımin hizmet süresi 2 yıl olan yerde çalışıyorum su an dilekçe verip istediğim yere atamam olurmu

  • admin
    1 sene önce
    1 0

    İkinci bölgede ikinci veya daha fazla kez görev yapan personelden kanuni yaş haddine 5 yıl kalmış olanlarda üçüncü fıkranın (a) bendi şartı aranmaz. İkinci şarkı yapan Personellerde 2 yıllık çalışma süresi şartı aranmıyor sadece.

Sıradaki haber:

Görev süresi düşen illerde daha önce şark görevi yapan polisler de ikinci şarklarını yapmış sayılırlar mı?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.