a
  • Polis Mevzuat
  • Soru ve Cevaplar
  • Görev süresi düşen illerde daha önce şark görevi yapan polisler de ikinci şarklarını yapmış sayılırlar mı?

Görev süresi düşen illerde daha önce şark görevi yapan polisler de ikinci şarklarını yapmış sayılırlar mı?

Görev süresi düşen illerde kesintisiz fazla şark yapan polisler de ikinci bölge ikinci görevlerini yapmış sayılırlar mı?

Görev süresi düşen illerde daha önce şark görevi yapan polisler de ikinci şarklarını yapmış sayılırlar mı?

Birinci şark görevimi 4 yıllık yerde 5 yıl olarak yaptım. Değişen yönetmelikte eskiden görev yaptığım 4 yıllık süre şimdi 3 e indirilmiş. 3 yıllık yerde 4 yıl görev yapan polisin ikinci şarkı tamamlanmış sayılıyor. Bu husus benim için de geçerli midir?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, siz görev yaparken 4 yıllık olan il 3 yıla düşmüş olsaydı şayet ikinci şark görevinizi yapmış sayılırdınız. Ancak siz aktif olarak görev yaparken süre düşmediğinden siz 3 yıllık yerde 5 yıl kalmış sayılmıyorsunuz. Dolayısıyla maalesef ikinci şarkınızı yapmış sayılmazsınız. Şayet 1 yıl daha kalmış olsaydınız 4 yıllık yerde kesintisiz 6 yıl kalmış olduğunuz için ikinci bölge ikinci görevinizi yani ikinci şarkınızı yapmış sayılırdınız. Dilerseniz bu hususunda daha net anlaşılabilmesi için ilgili yönetmelik maddesini inceleyelim.

Şöyleki; Yönetmelik maddesi “Emniyet amiri ve emniyet müdürü rütbesi personel hariç, ikinci bölgede görev yaptığı birimlerde bu Yönetmelikte belirtilen hizmet süresini tamamladıktan sonra aynı birimde kesintisiz olarak göreve devam edilmesi halinde; ekli (1) sayılı cetvelde
Hizmet süresi altı yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda on yıl,
Beş yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda sekiz yıl,
Dört yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda altı yıl,
Üç yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda dört yıl,
İki yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda üç yıl
kesintisiz olarak görev yapılması durumunda ikinci bölgede ikinci görev tamamlanmış sayılır.” şeklindedir.

Yönetmelikte geçen “ikinci bölgede görev yaptığı birimlerde bu Yönetmelikte belirtilen hizmet süresini tamamladıktan sonra aynı birimde kesintisiz olarak göreve devam edilmesi halinde” şeklindeki hüküm nedeniyle, bu yönetmelikte belirtilen süreyi tamamladıktan sonra kesintisiz devam etmeniz gerekmektedir. Oysa siz bu yönetmelikteki (güncel görev süresini) tamamlamadınız, geçmişteki süreyi tamamlayıp 1 yıl fazla kaldınız. Yani siz görev süresi 4 yıl olan yerde 1 yıl fazla görev yaptınız, görev süresi 3 yıl olan yerde 5 yıl kalmadınız. Aktif olarak görev yaptığınız süre baz alınarak sonuç hesaplanır.

Eğer siz görev süresi 4 yıl olan yerde 1 yıl daha fazla kalmış olsaydınız yani kesintisiz 6 yıl görev yapmış olsaydınız o zaman ikinci şarkı yapmış sayılırdınız. Ya da siz görev yaparken 4 yıllık süre 3 e inmiş olsaydı yine ikinci şarkınızı yapmış sayılırdınız. Ancak şu durumda 4 yıllık yerde kesintisiz olarak fazladan 1 yıl yapmış olduğunuzdan ilgili maddede belirtilen şartı sağlamadığınız için ikinci şarkı tamamlamış sayılmazsınız.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Eyüp
    1 sene önce
    0 0

    2 şark a gitmedim 2. Defa ipkam oldu bu yıl 3 ipkam olacak 20 mart 2023 tarihinde 50 yaşından gün gün alacam 1974 doğumluyum ama yaş 49 fakat 2024 ocakta yaşımda 50 olacak beni 2. şarka gönderseler 2024 ocak ayında 50 yaşında olduğum hatta 2024 20 martta 51 den gün alacağı m için benim geri tayin hakkım doğuyor mu son beş yıl olayı teşekkür ler

Sıradaki haber:

Geçmişte kesintisiz olarak fazla şark yapan polisler ikinci şarkı yapmış sayılacak mı?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.