a

Geçmişte kesintisiz olarak fazla şark yapan polisler ikinci şarkı yapmış sayılacak mı?

Geçmiş yıllarda kesintisiz olarak aynı ilde fazladan yapılan şark görevi nedeniyle ikinci şark görevi tamamlanmış sayılır mı?

Geçmişte kesintisiz olarak fazla şark yapan polisler ikinci şarkı yapmış sayılacak mı?

Polis Mevzuat, yönetmelik değişti herkesin kafası karışık. Bu konularda net cevaplar veren bir siz varsınız, benim de bir sorum var cevap verirseniz çok sevinirim. Sorum şu, geçmiş yıllarda şark süresi 3 yıl olan bir yerde ipka vererek 4 yıl kaldım. Şimdi yeni yönetmeliğe göre ben ikinci şarkı yapmış sayılıyor muyum sayılmıyor muyum?

Değerli takipçimiz, güncel yönetmelik maddesinde “yönetmeliğin yürürlüğü tarihi itibariyle geçerli olacağı” şeklinde bir zaman sınırlaması olmadığı için geçmişte 3 yıllık şark ilinde 4 yıl kesintisiz olarak kalmış olduğunuzdan ikinci şarkı yapmış sayılmanız gerekir.

Yönetmelik maddesi şu şekildedir
Madde 28:
“Emniyet amiri ve emniyet müdürü rütbesi personel hariç, ikinci bölgede görev yaptığı birimlerde bu Yönetmelikte belirtilen hizmet süresini tamamladıktan sonra aynı birimde kesintisiz olarak göreve devam edilmesi halinde; ekli (1) sayılı cetvelde
Hizmet süresi altı yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda on yıl,
Beş yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda sekiz yıl,
Dört yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda altı yıl,
Üç yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda dört yıl,
İki yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda üç yıl
kesintisiz olarak görev yapılması durumunda ikinci bölgede ikinci görev tamamlanmış sayılır.”

Yukarıda da izah ettiğimiz gibi ilgili maddenin uygulanması yönüyle bir zaman sınırlaması yoktur. Buna mukabil değişen diğer bazı maddelerde örneğin; “Birinci bölge kapsamında iken ikinci bölge kapsamına alınan birim il veya ilçelerde görev yapmakta olan personelin bu fıkrayı İhlas eden yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra bu yerde çalıştıkları süreler ikinci bölge hizmetinden sayılır.” şeklinde açıkça yönetmeliğin yürürlüğü tarihi itibariyle geçerli olacağı şeklinde şarta bağlanmıştır.

Sonuç olarak: Kesintisiz fazla şark yapma hususundaki maddede bir zaman sınırlaması olmadığı için geçmişte kesintisiz olarak yaptığınız fazla şark süresi nedeniyle ilgili maddede belirtilen şartları sağladığınızdan dolayı ikinci bölge ikinci görevinizi diğer bir tabirle ikinci şark görevinizi yapmış sayılırsınız.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (10)
  • Şaban
    1 sene önce
    0 0

    ben ikinci şarkı yapmaktayım. yeni yönetmelik ile ilk şarkı yaptığım yerde ki fazla sürem nedeni ile ikinci şarkı da yapmış sayılıyorum. Bu nedenle şu anki yapmakta olduğum şark boşa düştü. çıkan yönetmelik gereği atama dönemi beklenme den 1. bölgeye atamamın yapılması gerekmiyor mu.

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    Talebiniz üzerine atamanız yapılabilir Şaban bey.

  • Mustafa
    1 sene önce
    0 0

    Merhaba benim sorum şu ;Herkes birşey söylüyor netlik oluşmuyor.2016 -2020 yılları arasında Ağrı da 4 yıl görev yaptım o zaman Ağrı 4 yıldı. Yeni yönetmeliğe göre 3 yıl, 2.sark yapmış sayılıyor muyum. Teşekkürler.

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    Siz görev yaptığınız esnada 4 yıl olup, 4 yıl yaptığınız için ikinci şarkı yapmış sayılmazsınız maalesef. Siz görev yaparken süre düşmüş olsaydı lehe olan hüküm uygulanacağı için kısa süreye tabi olup 1 yıl fazla yapmış olurdunuz. Ancak siz görevinizi bitirdikten sonra sürenin düşmesi sizi etkilemez.

  • Mustafa
    1 sene önce
    0 0

    Tercih yaparken 3 yıl diye yaptırdılar açıklanacağı zaman 4 e çıkardılar. Dört yıl oranın soğunu çektik şimdi tekrar düştü ve yeni yönetmelikten faydalanamıyoruz Allah cümlemize yardım etsin.

  • İbrahim AKKAŞ
    1 sene önce
    0 0

    2003 yılında Artvin iline şark tayinim çıktı Aralık ayında 15 ay askerlik görevini yerine getirmek üzere askere gittim 2005 martta tekrar göreve başladım ve 2008 temmuz ayına kadar Artvin de görev yaptım o zaman Artvin 3 yıl idi ama ben 5 yıl orada kaldım 15 aylık askerlik süre görevden sayılıyormu eğer görevden satılırsa benimde ikinci şark bitmiş olacak yok sayılmazsa 9 ay fazla görev yaptığım çıkıyor bununla ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Soner Altınbaş
    1 sene önce
    0 0

    Merhaba benim sorum şu; Geçmiş dönemde şark ilinin görev süresi 3 yıl iken ben kesintisiz 5 yıl çalışmıştım. Ama aynı şark ilinin görev süresi bu yönetmeliğe göre 4 yıl olarak belirlenmiş durumda. Şimdi ben 2. Şark görevinden muaf oluyormuyom. Cevaplarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  • admin
    1 sene önce
    1 0

    Siz görev yaparkenki süre geçerlidir Soner bey. 3+1 şartını fazlasıyla sağlıyorsunuz. İkinci şarkı yapmış sayılmanız yönünden kurumunuza başvuruda bulunabilirsiniz.

  • Soner
    1 sene önce
    0 0

    Çok teşekkür ederim. Yönetmelik maddesinde “bu yönetmelikte belirtilen süreler …” ibaresi olduğu için tereddütte kalmıştım. Vermiş olduğunuz bilgiler ve yol göstericiliğiniz taktire şayan Allah sizden razı olsun.

  • Cevat Bozkurt
    1 sene önce
    0 0

    Merhaba,yeni çıkan yönetmeliğe göre yaş haddine 5 yıl kalan bir Polis Memurunun istediği yere tayin hakkı ve biriminde kalma hakkı verildi.Buna göre benim geçen sene çıkan 2.şark atamam yaş sınırı sebebiyle iptal olabilir mi?Bu konuda şu ana kadar herhangi bir net bilgi bulunmamaktadır

Sıradaki haber:

Farklı şark illerinde kesintisiz şark görevi yapan polis ikinci bölge görevini tamamlamış sayılır mı?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.