a
  • Polis Mevzuat
  • Soru ve Cevaplar
  • Farklı şark illerinde kesintisiz şark görevi yapan polis ikinci bölge görevini tamamlamış sayılır mı?

Farklı şark illerinde kesintisiz şark görevi yapan polis ikinci bölge görevini tamamlamış sayılır mı?

Farklı ikinci bölge illerinde kesintisiz görev yapan polislerin durumu ne olacak?

Farklı şark illerinde kesintisiz şark görevi yapan polis ikinci bölge görevini tamamlamış sayılır mı?

Polis Mevzuat her sorumuza cevap verdiğiniz ve bize yol gösterdiğiniz için şahsım adına size teşekkür ediyorum. Yönetmelik değişikliğiyle ilgili benim de bir sorum olacak. Ben görev süresi 4 yıl olan bir şark ilinde birinci şark görevimi tamamladıktan sonra, yine görev süresi 4 yıl olan başka bir şark iline atandım. İkinci şark yerimde 2 yıl görev yaptıktan sonra evlendiğim için eş durumundan batı iline atandım. Ben şark ilinden yine şark iline atandım, yani farklı şark illerinde görev yaptım ve 4 yıllık olan illerde kesintisiz olarak toplamda 6 yıl çalıştım. Yönetmelik değişikliği beni de kapsıyor mu, ben de ikinci şarkı yapmış sayılacak mıyım?

Değerli takipçimiz, 4 yıllık şark ilinde kesintisiz olarak 6 yıl görev yapan polis talep etmesi halinde ikinci şarkını yapmış sayılacak. Ancak burada ufak bir detay var. Güncel yönetmelik maddesine göre “aynı birimde” görev yapmış olmak şartı vardır.

Yönetmelik ilgili maddesi şu şekildedir
Hizmet sürelerinin hesaplanması
Madde 28: Aynı bölge veya il içinde yapılan yer değiştirmeler nedeniyle hizmet süreleri değişik birimlerde geçen personelin hizmet süresinin hesaplanmasında; fiili olarak çalışılan yerlerde geçen süreler, o yer için belirlenen zorunlu hizmet süresine yüzdelik olarak oranlanır. Bu oranların toplamı %100’e ulaştığında personel hizmet süresini bitirmiş sayılır.

Emniyet amiri ve emniyet müdürü rütbesi personel hariç, ikinci bölgede görev yaptığı birimlerde bu Yönetmelikte belirtilen hizmet süresini tamamladıktan sonra aynı birimde kesintisiz olarak göreve devam edilmesi halinde; ekli (1) sayılı cetvelde hizmet süresi altı yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda on yıl, beş yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda sekiz yıl, dört yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda altı yıl, üç yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda dört yıl, iki yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda üç yıl kesintisiz olarak görev yapılması durumunda ikinci bölgede ikinci görev tamamlanmış sayılır.

Bu hesaplamalarda personelin eski görev yerinden ilişik kesme tarihi esas alınır ve mehil müddeti yeni atanılan yerin hizmet süresine dâhil edilir.

Sonuç olarak: İlgili maddeden anlaşılacağı üzere aynı birimde kesintisiz olarak devam edilmesi şartı olduğundan maalesef yönetmelik değişikliği nedeniyle ikinci şarkı yapmış sayılamayacaksınız. Ancak her ne kadar yönetmelikte aynı birimde devam etme şartı koşulmuş ise de; bu şart eşitlik ilkesine ve hakkaniyete aykırı olduğundan ikinci şarkı yapmış sayılmamanız durumunda dava yoluyla buna itiraz hakkınız vardır.





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Şakir
    1 sene önce
    0 0

    Buradaki mevzu ilk şarkını tamamladıktan sonra tekrar görev süresi 4 yıl olan başka bir şark iline atanmış, sonra eş durumundan batıya gitmiş. Yani kesintiye uğramış.Benim de buna benzer bir sorum 2018 yılında görev süresi 5 yıl olan (şark ili) X iline atandım. 2021 yılında eş durumundan görev süresi 4 yıl olan (şark ili) Y iline atandım. %60 X ilinde %40 da Y ilinde görev yapıp ilk şarkımı 2023 de bitiriyorum. X ilinin görev süresi geçen sene 3 yıla düştü. Y ilinin görev süresi değişmeyerek 4 yıl olarak sabit kaldı. Ben X ve Y illerinde % de hesaplanarak bu sene ilk şarkımı bitiriyorum. Y ilinde 2 yıl daha kaldığım zaman 2. şarkımı tamamlamış olur muyum? Benim anladığım yönetmenliğe göre ilk şarkını bitirdikten sonra kesintisiz devam edilmesi halinde -2 yıldan yararlanabilirsin diyor. Yani ben 2 farklı ilde kesintisiz olarak ilk şarkımı tamamlamama rağmen devam etmem halinde -2 olayından yararlanabiliyor muyum?

Sıradaki haber:

Şark olan illerde yönetmelik tarihinden sonraki hizmet süreleri şarktan sayılacak mı?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.