a

Tercih dışı atamanın iptali için ne yapılmalıdır.

Genel atamada tercih dışı ataması yapılan polisler ne yapmalı.

Tercih dışı atamanın iptali için ne yapılmalıdır.

Genel atamada atamam yaptığım hiç bir tercihe çıkmadı. 7 tercih yaptım ama bana tercih dışı atama geldi. Tercih dışı atamamın iptali mümkün müdür. Ne yapmam gerekiyor?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında genel atamalar her yıl Mayıs ve Haziran aylarında yapılmaktadır. Atama işlemleri yine yönetmeliğin ilgili maddelerine göre yapılmaktadır. Atama ve Yer Değiştirme İşlemlerine İlişkin Esas ve Usuller kısmındaki Öncelik Sırası başlıklı 12 maddesinin d) bendinde: “Bölgeler arası atamalarda personelin Atama Tercih Formunda belirttiği yerler.” hükmü amir olup, ilgili maddeden açıkça anlaşılacağı üzere personelin tercihlerine göre atama sonuçlarının belirlenmesi gerekirken, tercih dışı atamanızın yapılmış olması adil bir işlem olmayıp dava ile iptali gerekmektedir.

Her ne kadar yönetmeliğin 17. maddesinde “Genel Müdürlük atama tercih formundaki taleple bağlı değildir.” şeklinde genel müdürlüğe tercih dışı atama yetkisi verilmiş ise de kamu kurum veya kuruluşlarına verilen yetkiler hiç bir zaman mutlak ve sınırsız değildir. Yetkiler gerekçesiz ve keyfilik oluşturacak şekilde kullanılamaz.

Sonuç olarak; size hiç bir gerekçe belirtilmeden atamanızın tercih dışı çıkmış olması, idarenin kendisine verilen takdir yetkisini gerekçesiz olarak kullanarak takdir hakkının sınırlarını aşmış olduğu kanaatini doğurmaktadır. Diğer yandan yapmış olduğunuz tercihlerin dışında atamanızın tercih dışı çıkması tercih hakkınızın kısıtlanması sonucunu doğuracağı açıktır.

Tercih dışı atamanızın iptal edilerek tercihlerinizdeki ile atamanızın yapılması için dava açılması gerekmektedir. 0552 559 4913 numarayı arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)

Sıradaki haber:

Paem sınav sonuçlarına itiraz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.