a
 • Polis Mevzuat
 • Haberler
 • Süleyman SOYLU’dan polislere müjde. Egm’den son dakika açıklaması geldi.

Süleyman SOYLU’dan polislere müjde. Egm’den son dakika açıklaması geldi.

Polis teşkilatında önemli değişiklikler yapılacağına dair İçişleri Bakanı ve Egm tarafından yeni açıklamalar geldi.

Süleyman SOYLU’dan polislere müjde. Egm’den son dakika açıklaması geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU katıldığı TV 24 kanalında polis teşkilatına bir dizi müjdeler verdi. Bugün de Emniyet genel müdürlüğü resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından bu konuya dair açıklama yapıldı.

POLİSLERE MÜJDE.. NE TÜR YENİLİKLER OLACAK, NELER DEĞİŞECEK ?
Süleyman SOYLU’nun açıklamasının ardından egm tarafından yapılan açıklama: “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtlayarak Polis teşkilatına müjdeler verdi. 

Bakan Soylu, polislerin çalışma periyoduna ilişkin yapılan düzenlemeye yönelik “12/36 çalışan polisimiz, 4 grup çalışacak ve dinlenmesinden fedakarlık etmeyecek. 7 Ocak itibarıyla bu başladı.” bilgisini paylaştı.

Polislerin zaman zaman ek görevlere çıktıklarına işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizim bir mesaimiz var. Onu yüzde 52‘ye çıkardık. Ona da aylık 350-400 lira ek ücret gelecek. Herkese sağladık bunu. Ek mesainin yüzdesini artırdık. Eğer bir personelimiz ek bir hizmete gidiyorsa, bir ay içerisinde amiri, onun telafi dinlenmesini aynı saatte verecek.” şeklinde konuştu.

Polis görev bölgesinin 4’ten 2’ye düşürülme çalışmasının yapıldığını aktaran Soylu, şark görevinden dönen personelin tercihte bulunarak istediği vilayete gidebileceğini ve oradan bir rotasyona tabi tutulmayacağını kaydetti.

Soylu, şark sürelerinin geçen aylarda düşürüldüğünü hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Özellikle 6 yıllık şark süresi bırakmıyoruz. Sivas Polis Okulu hariç. Şark sürelerinde mümkün olduğunca 5’lik süreleri 4’e, 4’lük süreleri 3’e düşürüyoruz. 3’ten aşağı da düşürmüyoruz. Eğer bir kişi şarka gidiyorsa ve iki şarkını bir arada yapmak istiyorsa ona bu imkanı sağlayacağız. Diyelim Batman Beşiri’ye gitti. 3 yıl şarkı var, 2 yıl ikinci şarkı var, 3 artı 2 ikisini beraber yapıp tekrar dönebilecek isterse. Talepte bulunacak. İstediği talebe yönelik istediği andan itibaren arkadaşlarımız değerlendirecek. Ama yapmak istemeyebilir. Gider tekrar aynı şekilde gelir. Bazen şöyle bir kota koyuyorduk. Eski gittiğin yere gidemezsin. Eski gittiğin yere de gidebilirsin. Şimdi değil ama sonra olabileceğini değerlendirdiğimiz başka bir şey daha olabilir. O da şu, İstanbul, Ankara, İzmir hariç kendi vilayeti olan büyükşehirlere polis memuru göndermeme konusunda bir prensip kararı var. Bir vilayetimizde yüzde 50’nin üstünde o vilayetten insan vardı. Şimdi onu biz yüzde 35’lere kadar çektik. Bir yerelleşme oluyor. Onu da önümüzdeki yıl tekrar değerlendireceğiz. İstanbul, Ankara, İzmir hariç yüzde 20 kotası koyacağız.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mevcut 2 şark bölgesine ilişkin ileride çalışmalar yapılacağını belirterek, “Bir çalışma yaptık, bunu bir şarka indirirsek döndürebilir miyiz diye bakıyoruz. Bir de belki iki şarkı birleştirip bir sene azaltabiliriz. Bu önümüzdeki yıllardaki terörle olan mücadeledeki ihtiyacımıza bağlı.” dedi.

İçişleri Bakanı’ndan bir müjde de sınav görevleri ile ilgili geldi. Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde yapılan sınavların huzur ve güven ortamında gerçekleşmesi için görevlendirilen Polisler, bundan sonra görev başına değil, oturum başına ücret alacak. “

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (3)
 • Mağdur Polis
  2 sene önce
  1 0

  Bakan Beyin emrini dinleseler de 4 gruplu 12 36 ya geçebilsek keşke. Genelgeyi takan yokki

 • Özkan
  2 sene önce
  1 0

  İstanbul da 12/36 yı göremedik henüz bir iki birimi 12/36 yaptılar gerisi mokoko devam

 • Kmk
  2 sene önce
  0 0

  ÇMB neolcak peki gece çalışma zorlu şartlarda yıpranma payıda yok düşük maaş bunada bir düzenleme gelmesi şart

Sıradaki haber:

Çarşı ve mahalle bekçiliğine giriş sınavı sonuçları açıklandı. Bekçilik sınavı sonuçları.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.