a
  • Polis Mevzuat
  • Soru ve Cevaplar
  • Şarka geç başlayan ve zorunlu hizmet süresini 15 ekimden sonra tamamlayan polis ne zaman genel atamaya tabi olur.

Şarka geç başlayan ve zorunlu hizmet süresini 15 ekimden sonra tamamlayan polis ne zaman genel atamaya tabi olur.

İkinci bölge hizmetini 15 ekim tarihinden sonra tamamlayan polis memuru hangi yılın genel atamasına tabi tutulur.

Şarka geç başlayan ve zorunlu hizmet süresini 15 ekimden sonra tamamlayan polis ne zaman genel atamaya tabi olur.

Polis Mevzuat merhaba. Ben 2020 yılında görev süresi 3 yıl olan bir şark iline atandım ama hem ilişiğim geç kesildiği hem de ameliyat olduğum için Ekim’in 15 inden sonra göreve başladım. Şimdi ben geç başladığımdan dolayı eksik hizmet süresini tamamlayıp diğer meslektaşlarım ile aynı yılda mı atanacağım yoksa diğer yılın genel atamasına mı tabi olacağım?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, ikinci bölge hizmetine 15 Ekim tarihinden sonra başlayan polis memurlarının hangi yıl genel atamaya tabi olacağının tespitinde; eksik sürenin tamamlanması tarihinin 1 Ocak öncesine mi yoksa sonrasına mı denk geldiğine bakılır. Şöyle ki;

Emniyet Atama Yönetmeliği “İkinci bölgede göreve geç başlayanlar” başlıklı madde 27: “İkinci bölgeye atanmış personelden, atamaların geç yapılma sebebi hariç, personelden kaynaklanmayan ve idarece kabul edilebilir bir özür olmaksızın atandığı yerde göreve 15 Ekim’den sonra başlayanların ikinci bölgedeki hizmet süreleri, göreve başladığı tarihten itibaren, o bölge için zorunlu olan hizmet süresini tamamlayıncaya kadar devam eder.

1 Ocak ve sonraki bir tarihte İkinci Bölge hizmetini tamamlayarak dönüşü hak edenlerin atamaları içinde bulunulan yılın genel atama döneminde yapılır.” hükmü gereği;

1) 15 ekimden sonra şarka geç başlayan personeller, zorunlu hizmet süresini tamamlayıncaya kadar devam eder. Örneğin; Kasım ayının 15 inde göreve başlanmış ise Kasım ayının 15 ine kadar görev yapması gerekir.

2) Göreve geç başlayan ve eksik süreyi 1 ocaktan sonra tamamlayan personeller yeni yıldaki genel atamaya tabi olurlar. Örneğin; 15 ocakta göreve başlayan personel süreyi tamamlayabilmesi için atama yılının 15 ocağına kadar çalışması gerekir. Zorunlu süreyi 1 ocak tarihinden sonra bitirmiş olacağından, yeni yıldaki genel atamaya tabi olacaktır.

Sonuç olarak: ikinci bölge hizmetine geç başlayan personeller, 15 ekimden sonra göreve başlamış ise zorunlu hizmet süresini tamamlamak için geç başladığı tarihe kadar çalışacak. Geç başlama tarihi nedeniyle ikinci bölge hizmetini 1 ocak tarihinden sonra tamamlar ise yeni yıldaki genel atama dönemine tabi olacaktır.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Branştan çıkarılma, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

2023 Emniyet mazeret ataması sonuçları açıklandı. Mazeret ataması açıklanmayanların durumu ne olacak?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.