a

2023 Emniyet mazeret ataması sonuçları açıklandı. Mazeret ataması açıklanmayanların durumu ne olacak?

Mazeret ataması dönemi bitti benim mazeret atama sonucum açıklanmadı, atamam yapılmadı ne yapmam gerekir.

2023 Emniyet mazeret ataması sonuçları açıklandı. Mazeret ataması açıklanmayanların durumu ne olacak?

Eşim başka bir ilde yaklaşık 2 yıldır özel sektörde çalışıyor. Nisan ayında eş durumu mazeret ataması talep ettim. Sistemde “mazeret ataması döneminde değerlendirilecektir” şeklinde yazıyordu. Şimdi “genel atama döneminde değerlendirilecektir” diyor. Ben genel atama talep etmedim ki mazeret ataması talep ettim. Benim atama durumum ne olur, mevzuatta bunun hükmü nedir bilgi verirseniz çok sevinirim ?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 18. maddesi kapsamında yapmış olduğunuz atama talebinize istinaden; Devlet Memurlarının Yer değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik’in 14. maddesinin d) fıkrasında belirtilen “Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün sosyal güvenlik primi…” şartını sağladığınız için ve T.C. Anayasa madde 41 “..Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.” hükmünce aile bütünlüğünün sağlanması Anayasa’ca emredilmiş ve güvence altına alınmış olduğundan; Mart ayı sonuna kadar atamanızın yapılması gerekmekteydi.

Bildiğiniz üzere ülkemizde yaşanan elim deprem hadisesi nedeniyle her yıl Şubat ayında yapılan mazeret ataması bu yıl Mart ayına ertelendi. 22 Mart tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Başkanlığınca mazeret atamalarının %97 sinin tamamlandığı duyurulmuştu. Mart ayının bitmesi nedeniyle mazeret ataması dönemi bittiği için mazeret atamalarının tümü tamamlanmış oldu. Mazeret ataması sonuçları açıklanmasına ve mazeret ataması tarihi bitmesine rağmen sizin atamanız yapılmadıysa İYUK madde 10 “Otuz gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır.” hükmü gereği atama talebiniz zımnen red edilmiş sayılır.

MAZERET ATAMASI YAPILMAYANLAR NE YAPMALI ?
Sayfamıza “mazeret ataması döneminde değerlendirilecektir” şeklinde pbs’deki yazının “genel atama döneminde değerlendirilecektir” şeklinde değiştirildiği yönünde çok sayıda mesajlar gelmektedir. Mazeret ataması tarihleri, atama yönetmeliğinin 3. maddesinde açıkça genel atama dışında “Şubat ve Eylül” aylarında olacağı yazılmaktadır. Bu yıl şubat ataması Mart ayına ertelenmiş ve bizzat personel başkanlığı da 22 martta neredeyse mazeret atamalarının tamamının açıklandığını duyurmuştu. Siz süresi içerisinde mazeret ataması talebinde bulunmuş olduğunuzdan; personel başkanlığının yapmış olduğu mazeret ataması sonuçlarının tamamlandığı açıklamasına ve mazeret ataması dönemi bitmiş olduğuna istinaden sizin de atamanızın yapılması gerekmekteydi. Atamanız yapılmadıysa maalesef atama talebiniz red edilmiş sayıldığından dava yoluna başvurularak atamanızın mahkeme yoluyla yapılması sağlanabilir.

Sonuç olarak; Dilerseniz genel atama dönemini bekleyebilirsiniz. Maalesef bazı memurların atama talepleri pbs’de 2 yıldır “değerlendirilecektir” şeklinde yazıyor diye sayfamıza mesajlar gelmektedir. Atama tarihi açık ve nettir, bu yılki Mart ayı Mazeret Atamaları açıklandı ve bitti. Atamanız yapılmadıysa talebiniz red edilmiş sayılmaktadır. İsterseniz daha fazla zaman kaybı yapmamak adına atamanızın yapılması için davanızı açtırabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0552 559 4913 numarayı arayabilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Zorunlu hizmet süresini doldurmadan şarka atama yapılabilir mi? Aday memurun şarka gönderilmesi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.