a

Polisler bütün hizmet bölgelerinde görev yapmak zorunda mı?

Polis memurları zorunlu bölgelerdeki bütün gruplarda görev yapmak zorunda mıdır?

Polisler bütün hizmet bölgelerinde görev yapmak zorunda mı?

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin değişmesiyle polis memurları 2 hizmet bölgesinde toplamda 4 grupta görev yapacaklar. Bir çok polis memuru tarafından ” polislerin bütün gruplarda görev yapmasının zorunlu olup olmadığı” sorusunun cevabını güncel yönetmelik çerçevesinde izah edeceğiz.

Yönetmeliğin ” Tanımlar ” Başlıklı 3. maddesinde zorunlu bölgenin tanımı şu şekilde yapılmaktadır;
Zorunlu bölge: İkinci bölgeyi, ifade eder.

Yine yönetmeliğin ” Bölgeler ve Gruplarda Hizmet Zorunluluğu ” başlıklı 5. maddesinde
“Personelin; iki bölge içerisinde yer alan dört grupta da görev yapması esas olup, ikinci bölgede yer alan her iki grupta da görev yapması zorunludur.

Zorunlu hizmet süresini tamamlayan personel atamaya tabidir. İkinci bölgede yer alan her iki grupta da görev yapan personelin, önceden görev yapmış olduğu grup ve ile tekrar ataması yapılabilir.” hükmü amirdir.

3. maddede zorunlu bölge tanımında 1. bölgenin geçmeyerek sadece ikinci bölge ile sınırlandırılması ve 5. maddenin birinci fıkrasında ” dört grupta da görev yapması esas olup, ikinci bölgede yer alan her iki grupta da görev yapması zorunludur” diyerek birinci bölgedeki her iki grupta görev yapmanın zorunlu olduğuna dair bir hüküm getirilmeyip, sadece ikinci grupta yer alan her iki grupta görev yapmanın zorunlu olduğu beyan edilmektedir.

İlgili yönetmelik maddelerinden açıkça anlaşılacağı üzere 1. bölgedeki gruplarda görev yapmak zorunlu değildir ancak ancak ikinci bölgedeki her iki grupta da görev yapmak zorunludur. 5. maddenin ikinci fıkrasında ‘ ikinci bölgenin her iki grubunda görev yapan personelin daha önce görev yapmış olduğu gruba ve ile atamasının yapılacağı ‘ yönündeki hüküm de bu görüşü desteklemektedir. Zira her iki doğu görevini bitiren memur görev yapmadığı batı grubuna gitmek zorunda değil, görev yapmadığı grup olsa bile aynı gruba ve hatta aynı ile atanabilir.

Sonuç olarak; polisler ikinci bölgenin iki grubunda görev yapmak zorundalar ama birinci bölgenin iki grubunda da görev yapma zorunlulukları yoktur.





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (15)
  • Enes
    2 sene önce
    0 0

    Merhaba Şu an halen 2.bölge 2.grupta görev yapmaktayım. Görev süresi 3yıldı bu yıl ipka verdim. Şuan 4.yılımdayım tekrar ipka vererek ikinci bölgeyi tam yapıp gitmem mümkün mü veya bu fazladan yaptığım süre şarktan sayılır mı?

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Merhabalar ikinci bölgeye ikinci defa atananlar yani ikinci şark kapsamında atananlar 1 yıl eksik yapması durumunda ikinci bölge hizmetini tamamlamış sayılır normal şartlarda. Ancak her ne kadar siz ikinci defa atanmamış iseniz de ikinci bölgede ikinci hizmet kapsamında çalıştığınız için ipka ile bile olsa orda kalma gerekçeniz eşitlik ilkesi gereği sizin de ikinci şarkı bitirmiş sayılmanız yönünde başvuruda bulunun idareye gelecek cevaba göre gerekirse dava yoluna başvurularak sonuç alınabilir. Dileriz ki davaya gerek kalmadan eşitlik ilkesi gereği kabul edilir.

  • Ygt
    2 sene önce
    1 0

    Sark görevimi 1. Grubunda yaptim suan batı ilindeyim bir daha şark geldiğinde 2.grubtan il yazmam gerekiyor fakat Eşimin doğunun 2.grubunda kurumu yok ve şarkın her 2 grubuda zorunlu nasıl bir yol izlemeliyim

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Merhabalar ikinci bölge 1. ve 2. grupta görev yapmak zorunlu olduğu için gih memurluğuna geçerek şarktan muaf olup istediğiniz ilde çalışabilirsiniz.

  • Mehmet Kaya
    2 sene önce
    0 0

    İlk şarkımı Mardin de bitirdim. Şimdi ikinci şarkımı Sivasda yapıyorum. İkinci şarkım bittiğinde tekrar daha önce görev yaptığım Samsun na gidebiliyor muyum

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Batıdaki iki grupta da çalıştıysanız istediğiniz ile atama talep edebilirsiniz. Eğer bütün gruplarda hizmet yapmadıysanız her ne kadar Samsun’a gitmeniz önünde yasaklayici bir mevzuat yoksa da, idarece yapmadiginjz gruba atamanız yapılacaktır. Zira bütün gruplarda çalışmak esastır.

  • Ahmet Kaya
    2 sene önce
    0 1

    İki şarkımıda aynı bölgede yaptım.
    Bu durumda beni şarkın 2.grubuna da git diyebilirler mi acaba?

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    İki şarkınızı da yaptığınız için zorunlu ikinci bölge hizmetini tamamlamış sayıldığınızdan 2. gruba göndermezler.

  • Abdullah
    2 sene önce
    0 0

    İyi akşamlar,benim sorumda şu olacak,ben ilk şarkımı Van da yaptım şu anda da Urfa’ya eş durumundan tayinim çıktı ikiside aynı doğu katagorisinde benim bölge işim nasıl olacak bilgi verebilir misiniz acaba.

  • admin
    2 sene önce
    1 0

    İkinci defa ikinci bölge hizmetine geldiğiniz için 1 yıl eksik bile yapsanız ikinci bölge göreviniz tamamlanır Abdullah bey. Şanlıurfa’nın hizmet süresini bitirince ikinci bölgeyi yapmış sayılırsınız.

    Personelin bölgelere göre birimlerdeki hizmet süreleri ekli (1) sayılı cetvelde gösterilmiştir. Ancak emniyet amiri ve emniyet müdürü rütbesi hariç ikinci bölge hizmetine ikinci defa ataması yapılan personel, ekli (1) sayılı cetvelde gösterilen birimlerin hizmet sürelerinden (hizmet süresi iki yıl olan birimler hariç) bir yıl eksik görev yapması durumunda ikinci bölge görevini tamamlamış sayılır.

  • Mert
    2 sene önce
    0 0

    İnşallah dediğin gibi olur ama egm ye güven olmaz daha önce görev yaptığın yere gelirsin görev süren doldu hadi güle güle görev yapmadığın grub iline der

  • Tolga
    2 sene önce
    0 0

    Madde 15 in içerisindeki madde 23 ü de açıklar mısınız? Personel 2 kez şark görevini 1 yıl eksik mi yapacak

  • admin
    2 sene önce
    0 1

    Hayır bu bütün personellere uygulanmayacak. Öncelikle ikinci bölge hizmetine ikinci defa ataması yapılmış olması gerekir, daha sonra eş durumu, sağlık durumu veya başka bir gerekçe ile 1 yıl eksik yaparsa ikinci bölge hizmetini tamamlamış sayılır. “…bir yıl eksik görev yapması durumunda ikinci bölge görevini tamamlamış sayılır.” eksik görev yapacak demiyor, eksik görev yapması durumunda tam yapmış sayılır diyor.

  • Şamil
    2 sene önce
    1 0

    Ben üç şark yaptım. 2. Bölgenin 1 grubunda görev yapmadım . Bu nasıl olacak. Ben şark görevlerimi tamamlayarak geçmişte bitirdim.

  • admin
    2 sene önce
    1 0

    Zorunlu bölge hizmetini tamamlamış sayılırsınız Şamil bey.

    Geçici madde 8 : Ekli 1 sayılı cetvelde belirtilen ikinci bölge birimlerde, bu maddeyi ihdas eden Yönetmelikte yapılan değişiklikten önce görev yapılan dönem için belirlenmiş zorunlu hizmet süresinin iki katı kadar kesintisiz olarak görev yapanlar, zorunlu bölge hizmetini tamamlamış sayılır.

Sıradaki haber:

Polis daha önce çalıştığı ile atanabilir mi ?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.