a

Polis daha önce çalıştığı ile atanabilir mi ?

Polis memuru daha önce görev yaptığı ile atanabilir mi ?

Polis daha önce çalıştığı ile atanabilir mi ?

Polislerin eski çalıştıkları illere atanamayacağı söyleniyor. Bu doğru mu, böyle bir şey yapılması mevzuatlara uygun mudur? Polis eski çalıştığı ile atanabilir mi ?

Kamu kurum ve kuruluşlarının, kurulmaları da dahil olmak üzere bütün işlemleri kanunlar, yönetmelikler ve mevzuatlarca düzenlenir. Esasen bu sosyal hukuk devleti olmanın da bir gereğidir. Anayasa’mızın 2. maddesince Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir sosyal hukuk devletidir. Dolayısıyla devlet kurum ve kuruluşları da sosyal hukuk devleti olmanın gereği olarak yaptıkları veya yapacakları işlemleri keyfi usullere göre değil ilgili mevzuatlara göre yapmalıdırlar.

Egm tarafından yapılacak olan işlemlerin de aynı şekilde kanun, yönetmelik ve diğer ilgili mevzuatlara uygun olması gerekmektedir. Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde polis memurlarının daha önce çalıştıkları ile atanamayacağına dair bir düzenleme olmadığından “polis memurlarının daha önce çalıştıkları illere atamaları yapılmaz iddiası” doğru değildir, zira böyle bir şey olması durumunda yönetmeliğe aykırı bir işlem olacaktır.

Bilakis, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği madde 5 ‘in 2 ‘inci fıkrasındaki “Zorunlu hizmet süresini tamamlayan personel atamaya tabidir. İkinci bölgede yer alan her iki grupta da görev yapan personelin, önceden görev yapmış olduğu grup ve ile tekrar ataması yapılabilir.” amir hükümce polis memurlarının daha önce görev yaptıkları grup ve illere atamalarının yapılabileceği hükme bağlanmıştır.

SONUÇ OLARAK; polis memurlarının daha önce görev yaptıkları illere atanamayacaklarına dair bir düzenleme olmamakla birlikte, güncel Atama Yönetmeliği’nde polislerin daha önce görev yaptıkları illere atanabilecekleri şeklinde açık hüküm olduğundan, polisler eski çalıştıkları illere atanabilirler.





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (3)
  • aynur
    1 sene önce
    0 0

    eşim sarkı benim memleketım de yaptı simdi ben tain istesem o benim pesime memlekete gele bilirmi görev yaptıgı yerlere gidilmez diye bisey yok degilmi öyle duymustum

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    Eski görev yaptığı yere yeniden gidebilir Aynur hanım. Yönetmelik çerçevesinde bir engel yoktur.

  • ayşe gül
    2 sene önce
    0 0

    bu durum çok sevindim polis memurun abi

Sıradaki haber:

Polis memurunun eş durumu nedeniyle gih sınıfı memurluğuna geçmesi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.