a

Polis mazeret atamalarına süre sınırlaması getirildi.

Polis memurlarının çeşitli nedenlerle talepte bulunduğu mazeret atamalarına süre sınırlaması getirildi

Polis mazeret atamalarına süre sınırlaması getirildi.

Polis memurlarının mazeret atamalarını düzenleyen Emniyet Hizmetleri Sınıfı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği madde 18 de belirtilen mazeretlerin gerçekleşmesi durumunda, polis memurlarının mazeretleri nedeniyle atamaları yapılmaktaydı..

Daha önce mazeretlerin ortaya çıkması durumunda hiçbir süre sınırına gidilmeden polis memurları mazeret ataması talep edebiliyorken; Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 17.03.2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte mazeret atamalarına süre sınırı getirildi.

Getirilen Süre Sınırlamaları Şu Şekildedir
• Boşanan personel boşandığını kesinleşmiş mahkeme ilamı ile belgelemesi üzerine kesinleşme tarihi itibarıyla 1 yıl içinde

• Eşi ve çocuğu vefat eden personel, vefat tarihi itibariyle 2 yıl içinde

• Genel atama döneminde atamaya tabi personelden mazereti bulunanlar, mazereti ile ilgili belgeleri en geç Şubat ayında yayımlanan genelgede belirtilen süre içerisinde iletmek zorundadır.

Polis Memurları Mazeret Atamalarını Aşağıda Belirtilen Yönetmelik Maddesindeki Şartlarda Talep Edebilirler

Mazeret Atamaları
Madde 18:
Mazeret atamaları aşağıdaki hâllerde talep edilebilir:

a) Personelden;

1) Kendisinin, eşinin veya çocuklarının,

2) Anne ve babası için tek çocuk, kardeşi İçin ise tek kardeş olması şartıyla, bu kişilerden birine vasi tayin edilmesi durumunda anne, baba veya kardeşinin,

hastalığı nedeniyle personelin bulunduğu yerde tedavisinin yapılamayacağının tam teşekküllü Devlet hastaneleri, Devlet eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinden (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) alınan sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi.

b) 38 inci maddede yer alan eş durumu ile ilgili şartların ortaya çıkması.

c) 40 ıncı maddede yer alan öğrenim durumu ile ilgili şartların ortaya çıkması.

d) Personelin boşanması ve boşandığını kesinleşmiş mahkeme ilamı ile belgelemesi üzerine kesinleşme tarihi itibarıyla bir yıl içinde atanma talebinde bulunması.

e) Personelin, eşinin veya çocuğunun vefat etmesi halinde, vefat tarihi itibarıyla iki yıl içinde atanma talebinde bulunması.

f) 7 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde sayılanların kendi istekleriyle atanma talebinde bulunması.

Genel atama döneminde atamaya tabi personelden mazereti bulunanlar, mazereti ile ilgili belgeleri en geç Şubat ayında yayımlanan genelgede belirtilen süre içerisinde iletmek zorundadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • ekrem
  4 gün önce
  0 0

  merhaba denizli ilinde iki yıldır görev yapıyorum eşimden yeni boşandım iki çocugumun velayetı bende ben bakıyorumm mayıs ayında adana iline dilekçe yazıp tayın ıstedım cocukların yası kuçuk denızlıde bakacak kımse yok nufusum adanaya kayıtlı tayın olur mu ?

 • admin
  4 gün önce
  0 0

  Ekrem bey, emniyet hizmetleri sınıfı mensupları atama ve yer değiştirme yönetmeliği madde 18 “Personelin boşanması ve boşandığını kesinleşmiş mahkeme ilamı ile belgelemesi üzerine kesinleşme tarihi itibarıyla bir yıl içinde atanma talebinde bulunması.” hükmü gereği atama hakkınız vardır. Adana nüfusa kayıtlı olduğunuz il bile olsa yine madde 7 gereği atamanız önünde engel yoktur zira nüfusa kayıtlı olan büyük şehir illerine atama önünde engel yoktur. Sonuç olarak en geç eylül ayında istediğiniz ile atamanızın yapılması gerekir.

Sıradaki haber:

Polis memurları nüfusa kayıtlı oldukları illere atanabilir mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.