a

Paem 8 kat kuralı ve Paem 4 kat kuralı nedir?

Paem giriş sınavında müracaata çağrılacak ve yazılı sınav aşamasında başarılı sayılacak aday sayılarının ve kontenjanların belirlenmesi değişti. 8 kat kuralı ve 4 kat kuralı nedir arasındaki fark nedir.

Paem 8 kat kuralı ve Paem 4 kat kuralı nedir?

Bilindiği üzere 22 mayıs 2024 tarihinde eski Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim Öğretim Yönetmeliği iptal edilerek yeni yönetmelik yayımlandı. Dışarıdan emniyet teşkilatına yapılan sivil alımlarda daha önce ön başvuru aşamasında, erkek ve kadın adaylar en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanarak o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılırdı. Yeni yönetmelikle birlikte artık kontenjanın sekiz katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılacak. Diğer bir husus ise yazılı sınavda belirlenen puanı aştıktan sonra kontenjan sayısının on katı kadar aday başarılı sayılıyordu. Yeni yönetmelikle birlikte bu da dört katı olarak değiştirildi.

Kısacası; 8 kat kuralı ön başvuru aşamasında çağrılacak aday sayısının belirlenmesi aşamasında 4 kat kuralı ise yazılı sınav aşamasında başarılı sayılan aday kontenjanının belirlenmesinde geçerlidir.

Paem 8 kat kuralı ve Paem 4 kat kuralı yönetmelikte şu şekilde geçmektedir;
Duyuru, başvuru zamanı ve şekli
Madde 7: Sivil kaynaklı adaylarda aranacak KPSS taban puanı ve puan türü Bakan onayıyla belirlenir. Ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar, ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının sekiz katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır.

Yazılı sınava itiraz ve başarı listesi
Madde 17: Yazılı sınav sonucuna göre; belirlenen başarı puanını aşmak koşuluyla, en yüksek puandan başlamak üzere bu gruba ayrılan PAEM öğrenci kontenjan sayısının dört katı kadar aday başarılı sayılır. Puanların eşitliği halinde sınav konularına ilişkin 16 ncı maddenin ikinci fıkrasında belirlenen sıralamaya göre doğru cevabı daha fazla olan aday başarılı sayılır. Eşitliğin yine bozulmaması halinde başarı listesinde son sıradaki adayla aynı puanı alan adaylar da başarılı sayılır. Başarı listesi, Başkanlık internet sayfasında duyurulur.

Not: Disiplin cezası, Düşük Performans puanı, Sözleşme fesih, Atamada sorunu, Branştan çıkarılma, Pomem – Pmyo’dan ilişik kesilmesi vb. konularda detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Hançer
  4 hafta önce
  0 0

  Paem 8 i etkiliyecek mi acaba bu kural.İlk sınav ilanında,sınav anında bu kat kuralı ile alakalı hiç bir uyarı ibaresi vs yoktu bilgilendirme de yapılmadı,70 barajı geçen herkes başarılı olup mülakata hak kazanacak deniyordu.

 • admin
  4 hafta önce
  1 1

  Sınava girerken eski yönetmelik şartları kapsamında girdiğiniz için sizi etkilememesi gerekir. Ancak maalesef Paem 8i de etkilediği ve bir çok adayın mağdur olduğu şeklinde bizlere mesajlar gelmektedir. Eski yönetmelik şartları ile sınava girildiğinden kazanılmış hak kapsamında değerlendirilerek etkilememesi gerekirken Paem 8i de etkilemesi adil bir işlem değildir. Bu konuda dava ile itiraz yolu açıktır. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz..

Sıradaki haber:

Raporluyken il dışına çıkan memura ceza verilebilir mi? Amirin izni olmadan il sınırları dışına çıkmak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.