a

Meslekten Çıkarma Disiplin Cezası Zamanaşımı.

Soru:
İyi günler ben meslekten çıkarma cezası aldım. İdare Mahkemesine iptal davasını da açtım. İşlediğimi iddia ettikleri olayın tarihi 10 Eylul 2014.  Meslekten çıkarma cezasının verildiği yüksek disiplin kurulu karar tarihi 7 haziran  2016, ama bakan onayının tarihi 18 Eylül 2016. Bana verilen bu cezada zamanaşımı yok mu, verilen ceza bu yönüyle iptal edilmez mi? (E.G.M savunmasında; yüksek disiplin kurulunun karar tarihi baz alınır 2 yıl içinde ceza verilmiştir diyor.)
Cevabımız:
DEĞERLİ takipçimiz öncelikle almış olduğunuz disiplin cezası için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.  Dava konusu işlemde 2 yıllık zamanaşımı unsuru oluşmuş olup  verilen ceza bu yönüyle iptal edilecektir.
Şöyle ki; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 127. Maddesinde: “Disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerin işlendiği tarihten itibaren nihayet iki yıl içinde disiplin cezası verilmediği takdirde ceza verme yetkisi zamanaşımına uğrar.” Hükmü amirdir.
Dava konusu işlemde, suçun işlenilme tarihi 10.09.2014 olduğundan, bu cezanın bakan tarafından en geç 10.09.2016 tarihine kadar imzalanması gerekiyordu. Sizin olayınızda ise bakan onay tarihi 18.09.2016 olduğundan zamanaşımının oluşması için gereken süre olan, 2 yılı 8 gün geçmiş ve zamanaşımı şartları oluşmuştur.
Bakan tarafından onaylanmayan cezanın hukuki bir anlamı olmadığı için, zamanaşımı konusunda Yüksek Disiplin Kurulu karar tarihi değil, Bakan onay tarihi baz alınır. Belirttiğimiz gibi disiplin cezası bu yönüyle iptal edilecektir.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

İstek Dışı Tayinim Çıktı Yardımcı Olur Musunuz?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.