a

İstek Dışı Tayinim Çıktı Yardımcı Olur Musunuz?

Soru:
Sayın polis mevzuat. Ben A ilinde görev yapıyorum. Hakkımda hiçbir soruşturma, ceza veya başka bir olumsuz durum olmamasına rağmen başka bir ilçeye geçen ay valilik oluruyla tayinimi çıkardılar. Eski görev yerime dönmek istiyorum ne yapmam lazım?
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, önceki görev yerinize biran önce dönmeniz için, İdare Mahkemesine, Yürütmeyi Durdurma talepli İptal davası açmanız gerekmektedir.
Anayasa’nın 128 inci maddesinin ikinci fıkrası “Memurların ve diğer kamu görevlilerinin nitelikleri, atanmaları, görev ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri, aylık ve ödenekleri ve diğer özlük işleri kanunla düzenlenir.” şeklindedir.
İdare tarafından yapılan atanmalarda, idarenin takdir yetkisinin sınırsız olmadığı, bu yetkinin objektif nedenlerle, kamu yararına uygun kullanılması gerektiği”  istikrar kazanmıştır.

Danıştay 5. Dairesi’nin 07.04.1999 tarihli 1998/2342 Esas  1999/853 Karar kararında  ve benzeri daha bir çok kararında ifade edildiği gibi, anılan madde ile memurların naklen atanmaları konusunda idareye tanınan takdir yetkisi mutlak ve sınırsız olmayıp, kamu yararı amacı ve hizmet gereği ilkeleriyle sınırlı olduğu ve takdir yetkisine dayalı olarak tesis edilen işlemlerin hukuken geçerli sebeplere dayanması gerektiği açıkça izah edilmiştir.

3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 55. Maddesinde ‘Terfiler ve atamalar, kanuni zorunluluk halleri dışında her yıl Haziran ayında topluca yapılır.’ denilmektedir. Dava konusu olacak, sizin işleminizde ise bu kurala aykırı olarak,  atamanız Aralık ayında gerçekleştirilmiş olup, atama işleminin gerekçesine dair bir bilgi de verilmemiştir.
Hakkınızda soruşturma veya eski görev yerinizde hizmet vermenizi engelleyecek bir durum  olmadığından, atamanın mutat dönem dışında yapılmasını gerektirecek herhangi bir kanuni zorunluluk da bulunmamaktadır.
İşlem bu haliyle de sakattır ve iptali gerekmektedir. Aynı Yasanın 3. maddesinde de; bu Kanunun temel ilkeleri “sınıflandırma”, “kariyer”, “liyakat” ilkeleri olarak sayılmış; kariyer ilkesi, Devlet Memurlarına yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkanı sağlamak; liyakat ilkesi de, Devlet kamu hizmetleri görevine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkanlarla uygulanmasında Devlet Memurlarını güvenliğe sahip kılmak olarak tanımlanmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 109 uncu maddesinde her bir devlet memuru için özlük dosyası tutulacağı belirtilmiş ve özlük dosyasına, memurun mesleki bilgileri, mal bildirimleri; varsa inceleme, soruşturma, denetim raporları, disiplin cezaları ile ödül ve başarı belgesi verilmesine ilişkin bilgi ve belgelerin konulacağı, memurların başarı, yeterlik ve ehliyetlerinin tespitinde, kademe ilerlemelerinde, derece yükselmelerinde, emekliye ayrılmalarında veya hizmetle ilişkilerinin kesilmesinde veya ATANMALARI’nda hizmet gerekleri yanında özlük dosyalarının göz önünde bulundurulacağı hükme bağlanmıştır. Tesis edilen işlemde özlük dosyanızdaki bilgilerin de hiç dikkate alınmadığı görülüyor.

Dolayısıyla idarenin tesis ettiği dava konusu olacak işlemde; kamu yararını ve hizmet gereklerini gözetilmediği açıkça ortadadır. Bu hukuksal durum, dava konusu olacak işlemin SEBEP ve MAKSAT unsurları yönünden hukuka aykırılığını açıkça ortaya koymaktadır.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Murat Murat
  4 sene önce
  0 0

  Ben Narkotik branşı polis memuruyum. Yaklaşık 6 sene narkotikte çalıştım. Bu sene 4 üncü ayda hiçbir mazeret bildirilmeden şubeden tayinim çıktı. Sebebini şube müdürü olan şahsa giderek sorduğumda her müdür gibi bilmediği yönünde cevap verdi. Hayırlısı kokusu çıkar diyerek atandigim yerde çalışmaya başladım. Daha sonra başka bir yerin müdürü ile konuşarak orada çalışmak istediğimi bildirdim.Kendiside olumlu baktı hatta personel müdürünü de arayarak işlerin hızlandırması ni isteyen sevdiğim bir abim yardımcı oldu. Fakat daha sonra herkesin olumlu tamam demelerinin ardından narkotik şube müdürü nün oluru olmadan yapamayacaklarini onun ile görüşüp ondan sonra tayininin olabileceği söylendi. Bunun üzerine sevdiğim abim il emniyet müdürü yardımcısı vasıtasıyla olayın ne olduğu sormak maksadı ile görüştügünde benim ile bir sıkıntı olmadığı ekipte ki başka bir arkadaşın meselesi sebebi ile gonderildigimi öğrendim benim açımdan sıkıntının 3 – 4 hafta gibi süre sonra duzelecegi ve istediğim yere gitmem konusunda yardımcı olunacağı söylendi. Ben bunun üzerine alınan sözlerden sonra izne ayrıldım izninin ilk hafatasi hassasa tayinimin çıktığını atama listesi ile öğrendim.Bunada eyvallah diyerek beklemeye geçtim. Fakat benim ile uğraşmaları bitmemiş ki 5 ay sonra dış ilçeye sebepsiz tayinimi çıkardılar. Hakkımda da herhangi bir adlı ve idari bir soruşturma yok şuana kadar. Tabiki bu durum aile içinde de hanımla benim huzursuz olmama sebep oldu. Ben şimdi idareye yürütmeyi durdurma için iptal davası açmayı düşünüyorum. Çünkü eşim hamile ve gideceğimiz ilçe merkeze 2 saat kendi aracımla. Ayrıca hanımım ben oraya gelmem yapamam sen gidip gelirsin diyor. Yakın zamanda onunda babasının ölmesi sebebiyle psikolojik durumu iyi değil belki de boşanma aşamasına kadar gidicek bu durum.Benim tüm ailem merkezde bunun ile ilgili yürütmeyi durdurma alabilirmiyim yada ne yapmam konusunda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.Kolay gelsin

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Murat bey öncelikle yaşamış olduğunuz tatsız olaylar için geçmiş olsun. Branşınızdan başka bir birimde çalışmanız, branştan çıkarılmanız, atamanızın yapılması konularını daha önce başka memur arkadaşlarınız da yaşamış olup; avukat beyler tarafından açılan davalar kazanılarak problemleri çözülmüştür. Bu konularda kazanılmış emsal kararlar var. idare mahkemesine açılacak dava ile, aile bütünlüğünüzün/huzurunuzun bozulması, eski yerinize geri dönmeniz gibi sorunlarınız çözülecektir. Her ne kadar idareye bazı konularda takdir yetkisi verilmiş ise de, bu yetki gerekçesiz ve keyfi olarak kullanılamaz. Iletişim numarasından avukat beylerle iletişime geçip en kısa sürede davanızı açtırabilirsiniz.

Sıradaki haber:

Üstünü Tehdit Etmek Suçundan Soruşturma Açıldı Ne Yapmam Gerekiyor?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.