a

Memur yıllık izinde doktor raporu – hastalık izni alırsa, ne zaman göreve başlar.

Devlet memurunun yıllık izinde doktor raporu alması durumunda, ne zaman göreve başlaması gerekir.

Memur yıllık izinde doktor raporu – hastalık izni alırsa, ne zaman göreve başlar.

Soru: Memur yıllık izne ayrıldığında yıllık izin süresi devam ederken doktor raporu alırsa bu durumda ne zaman göreve başlaması gerekir. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Cevabımız: Devlet memurları yıllık izindeyken doktor raporu alması durumunda; raporun yıllık izin süresi içinde bitmesi veya yıllık izin süresinin bitiş tarihini geçmesi durumları, memurun göreve başlama tarihini değiştirir. Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 8. Maddesinde bu konu düzenlenmiştir. Dilerseniz ilgili yönetmelik maddesi çerçevesinde konuya açıklık getirelim.

Madde 8: Yıllık izinde hastalık raporu alınması
(1) Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izin süresinin, yıllık izninin bittiği tarihten önce sona ermesi hâlinde, memur kalan yıllık iznini kullanmaya devam eder.
(2) Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izin süresinin yıllık izninin kalan kısmından daha fazla olması hâlinde, hastalık izninin bitimini müteakiben memurun göreve başlaması zorunludur.
(3) Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izni ile yıllık izninin aynı tarihte bitmesi hâlinde, memur izinlerin bittiği tarihte görevine başlar.
(4) Hastalık izinleri sebebiyle kullanılamayan yıllık izinler 657 sayılı Kanunun 103 üncü maddesine göre kullandırılır.

Yıllık izindeyken alınan doktor raporu yıllık izin bitmeden sona ererse?
Bu durumda yukarıda belirttiğimiz yönetmeliğin 8. Maddesinin 1. fıkrası “Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izin süresinin, yıllık izninin bittiği tarihten önce sona ermesi hâlinde, memur kalan yıllık iznini kullanmaya devam eder.” gereği, doktor raporu bitmesine rağmen yıllık izin süresi bitmediği ve devam ettiği için, memur yıllık izninin biteceği tarihe kadar yıllık iznini kullanmaya devam eder. Aldığı doktor raporu hastalık iznine çevrilip hastalık izni olarak kullanıldığı için; raporlu gün sayısı kadar yıllık izin hakkı saklı kalır. Yönetmeliğin 8. Maddesinin 4. Fıkrası gereği kalan yıllık iznini daha sonra kullanır.

Memurun yıllık izindeyken aldığı doktor raporu, yıllık izninin bitiş tarihini geçerse?
Bu durumda memur yıllık izninin bitiş tarihinde değil, doktor raporunu yani hastalık izninin bittiği tarihte göreve başlar. Yönetmeliğin 8. maddesinin 2. fıkrasında bu durum “Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izin süresinin yıllık izninin kalan kısmından daha fazla olması hâlinde, hastalık izninin bitimini müteakiben memurun göreve başlaması zorunludur.” şeklinde düzenlenmiştir. Yine memur memur hastalık izni kullandığı için, hastalık izni nedeniyle kullanamadığı yıllık izinlerini ilerleyen tarihlerde kullanabilir 4. fıkra gereği.

Memurun yıllık izinde aldığı doktor raporu, yıllık izninin bittiği tarihe denk gelirse?
Bu durumda ise; her iki iznin bitiş tarihi aynı olduğu için yönetmeliğin 8. maddesinin 3. fıkrası “Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izni ile yıllık izninin aynı tarihte bitmesi hâlinde, memur izinlerin bittiği tarihte görevine başlar.” gereği izinlerin bitiş tarihlerinde memurun göreve başlama yapması gerekir.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memur ve öğrenciler, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (5)
 • HALİL İBRAHİM
  2 sene önce
  0 0

  Burada asıl olan izin bitiş tarihidir.İzne çıktın rapor aldın bitti devam izne o şekilde olabilir

 • Cemal
  2 sene önce
  0 0

  2. Şark görevini bitiren daha önce çalışmış olduğu ile dönemeyecekmi

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Çalışmadığı grup varsa kalan grup görevini tamamlayıp daha önce çalıştığı ile dönebilir.

 • Yusuf
  2 sene önce
  0 0

  Peki izende alinan doktur raporunda amirinin fen yonunden ust kurula sevk ettiginde izinli oldugumuz sehirde mi gidecegiz yoksa calistigimiz sehire gitmek zorunda miyiz

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Memurun dilekçede yazdığı yani o anda bulunduğu ikamet adresine en yakın hastaneye gönderilir. Yani o anda olduğunuz şehirdeki hastaneye gidersiniz.

  İlgili yönetmelik hükmü “Hastalık raporlarının fenne aykırı olduğu konusunda tereddüt bulunması hâlinde, memur hastalık izni kullanıyor sayılmakla birlikte Sağlık Bakanlığınca belirlenen ve memurun bulunduğu yere yakın bir hakem hastaneye sevk edilir ve sonucuna göre işlem yapılır.”

Sıradaki haber:

Birinci bölgede çalışırken hizmet süresini doldurmadan atanan polis eski çalıştığı yere dönecek mi ?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.