a
 • Polis Mevzuat
 • Haberler
 • Birinci bölgede çalışırken hizmet süresini doldurmadan atanan polis eski çalıştığı yere dönecek mi ?

Birinci bölgede çalışırken hizmet süresini doldurmadan atanan polis eski çalıştığı yere dönecek mi ?

Polislerin daha önce yaptığı hizmet süreleri ne olacak ?

Birinci bölgede çalışırken hizmet süresini doldurmadan atanan polis eski çalıştığı yere dönecek mi ?

Emniyet atama yönetmeliğinin değişmesiyle, bir çok polis memuru tarafından “eski çalıştıkları illerdeki hizmetlerinin ne olacağı” konusu merak edilmektedir. Örneğin hizmet süresi 6 yıl olan bir ilde 3 yıl çalıştıktan sonra ikinci bölge olan bir şark iline atanıp, buradaki hizmet süresini tamamlayan memur yeniden eski çalıştığı ile dönerek eksik kalan hizmet süresini tamamlayacak mı? Yoksa daha önce o ilde çalıştığı için o bölgeden muaf mı olacak? Bu konuya yeni yönetmelik çerçevesinde izah getirmeye çalışacağız.

Öncelikle, Emniyet Atama Yönetmeliği madde 5 gereği polisler ikinci bölgenin her iki grubunda çalışmak zorundadır ancak birinci bölgenin her iki grubunda da çalışmak zorunda değiller.
Bu konu hakkında detaylı bilgi için >>TIKLAYIN<<

Dolayısıyla ikinci bölge hizmetini tamamlayan memur birinci bölgedeki gruba atanırken, daha önce çalışmadığı birinci bölgedeki gruba atanmak zorunda değildir. Daha önce çalıştığı aynı gruba da atanabilir.

Bilhassa memurun birinci bölgede eksik hizmeti var ise, o grubun kalan süresinin tamamlatılması için memur daha önce çalıştığı ile veya o ilin bulunduğu gruba atanarak kalan süre tamamlatılır. Bu konu hakkında yönetmeliğin 26 maddesine şu şekilde düzenleme getirilmiştir.

Eksik Hizmet Süresinin Tamamlatılması
Madde 26:
Personelden görev yapmakta olduğu birimin hizmet süresini tamamlamadan diğer bölgeye atanmış olanlar, sebebin ortadan kalkması veya atandığı birimin hizmet süresini tamamlamasını müteakip eksik kalan süresini tamamlamak üzere eski biriminin yer aldığı gruba atanır.

Hizmet Sürelerinin Hesaplanması başlıklı 28. madde‘de geçen “Aynı grup veya il içinde yapılan yer değiştirmeler nedeniyle hizmet süreleri değişik birimlerde geçen personelin hizmet süresinin hesaplanmasında; fiili olarak çalışılan yerlerde geçen süreler, o yer için belirlenen zorunlu hizmet süresine yüzdelik olarak oranlanır. Bu oranların toplamı %100’e ulaştığında personel hizmet süresini bitirmiş sayılır.” amir hükümce, personel aynı grup içindeki başka bir ilde çalışmış olsa bile (veya kalan sürenin tamamlatılması için aynı ile gönderilmiş ise) oranlama usulü ile çalıştığı süreler % 100’e ulaşınca hizmet süresini bitirmiş sayılır. Hizmet süresini bitirdikten sonra atamaya tabi olabilir.

Yine geçici madde 2’de “Bu Yönetmelikte belirlenen hizmet bölgelerinde daha önce görev yapmış olan personelin çalıştıkları süreler, bu Yönetmelikte belirlenen hizmet bölgelerinde çalışmış sayılırlar…” amir hükmü gereği daha önce yapılan süreler o bölgedeki hizmet süresinden sayılmaktadır.

Sonuç Olarak: Birinci bölgedeki bir grubun hizmet süresini doldurmadan başka bir bölgeye atanan personel, daha önce tamamlayamadığı eski gruptaki hizmet süresini tamamlamak üzere eski grubunun olduğu yere atanır. Kalan eksik hizmet süresi tamamlatılarak o gruptaki zorunlu hizmet süresini tamamlamış sayılır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Murat Pektaş
  2 sene önce
  0 1

  Sosyal medya üzerinden TV canlı yayın dan görevli polis memurunun ismini ve şeklini tarif ederek ithamlarda bulunan birine hangi davaları açabilirim

 • admin
  2 sene önce
  1 1

  Kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliği ilkeleri çerçevesinde şikayet ve tazminat hakkınız vardır Murat bey.

Sıradaki haber:

Görev içinde amiri eleştirme cezası Anayasa Mahkemesince İPTAL ettirildi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.