a

İlk kez şarka atanacak polis batıdaki zorunlu hizmet süresini tamamlamak zorunda mı?

Batıdaki zorunlu hizmet süresini tamamlamadan şarka atama yapılabilir mi?

İlk kez şarka atanacak polis batıdaki zorunlu hizmet süresini tamamlamak zorunda mı?

Ben bir batı ilinde 2 yıldır göreve başladım ve şarka gitmek istiyorum. İlk kez şarka atanacağım için şu anda çalıştığım yerdeki zorunlu hizmet süresini bitirmek zorunda mıyım? Zorunlu süre bitmeden şarka atanamaz mıyım?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, birinci ikinci bölge hizmeti diğer bir ifadeyle birinci şark görevine atanırken birinci bölgedeki (batıdaki) hizmet süresini tamamlamak zorunda değilsiniz. İlk kez şarka atanacak personel için batıdaki süreyi tamamlama şartı yoktur.

Bu husus emniyet atama yönetmeliği madde 24 ün 4 üncü fıkrasında şu şekilde geçmektedir; “Birinci bölgeden ikinci bölgeye ilk kez atanacak personel için birinci bölge hizmet süresini doldurma şartı aranmaz.

Yönetmeliğin ilgili maddesinden de açıkça anlaşılacağı üzere ilk şark görevi kapsamında ataması yapılacak olan personelin batıdaki zorunlu süreyi bitirmiş olması şartı yoktur. Zorunlu süreyi tamamlamadan da şarka atama yapılabilir. Ancak atamanın yapılabilmesinde yetki idarededir. Yani idare kabul ederse zorunlu hizmet süresini doldurmadan şarka atanabilirsiniz.

DipNot: Kabul edilebilir geçerli mazeret olmadıkça atama yönetmeliği madde 31 “Farklı bir ildeki birime atanan personelin bu atamasını takip eden bir yıl süreyle, haklarında 19 uncu madde hükümleri saklı kalmak kaydıyla yeni bir atama işlemi tesis edilmez.” gereği 1 yıl içinde yeniden atama yapılmaz. Yani her ne kadar zorunlu süreyi doldurmak zorunda değilseniz de 1 yıl içinde atama olmadığı için 1 yıldan sonra atamanız yapılabilir.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Mehmet Mehmet
  3 hafta önce
  0 0

  2022 yılında Şanlıurfa iline ikinci şark için atamam yapıldı. Son yapılan düzenleme ile ilin çalışma süresi 4 yıla indi, ikinci şarka gelenler için 1 sene eksik yapılarak dönüş hakkı kazanabileceğimiz söylenirken deprem sonrası gelen düzenleme ile kesintisiz süresini tamamlayıp %50 fazlasını yapan memurun ikinci şarkı yapmış sayılacağı yönünde düzenleme yapıldı, ikinci şarka gelen bizler bu durumdan ne kadar faydalanacağız 4 yıllık yerde 2 sene çalıştıktn sonra dönüş hakkı kazanabilecekmiyiz. Teşekkür ederim.

 • admin
  3 hafta önce
  0 0

  4 yıllık yerde kesintisiz 6 yıl çalışan memur ikinci şarkını yapmış sayılır güncel yönetmelik gereği Mehmet bey.

Sıradaki haber:

Geçmişte görev yaparken zorunlu hizmet süresi düşen illerde çalışan personelin ikinci şarkı yapmış sayılır mı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.