a
  • Polis Mevzuat
  • Soru ve Cevaplar
  • Geçmişte görev yaparken zorunlu hizmet süresi düşen illerde çalışan personelin ikinci şarkı yapmış sayılır mı.

Geçmişte görev yaparken zorunlu hizmet süresi düşen illerde çalışan personelin ikinci şarkı yapmış sayılır mı.

Görev yaptığı esnada zorunlu hizmet süresi düşen personelin durumu nasıl olacak.

Geçmişte görev yaparken zorunlu hizmet süresi düşen illerde çalışan personelin ikinci şarkı yapmış sayılır mı.

Polis Mevzuat merhaba, ben geçmişte görev süresi 3 yıllık olan bir şark ilinde çalışırken süresi 2 yıla düştü. Ancak ben ilişik kesip gitmedim. Görev yaparken 2 yıla düşmüş olan bir ilde kesintisiz 3 yıl çalıştım. Bu durumda ben ikinci şarkımı yapmış sayılacak mıyım?

Cevabımız: Değerli takipçimiz merhabalar, görev yaptığınız zaman diliminde süre düşmüş olduğundan dolayı lehte olan hüküm uygulanacağından, 2 yıldan sonra birinci şark hizmetinizi yapmış sayılırsınız. İlişiğinizi kesmeyip orda 3 yıl kesintisiz kalmış olduğunuzdan; 2 yıllık yerde kesintisiz olarak 3 yıl görev yapmış olduğunuz için emniyet atama yönetmeliği madde 28 gereği ikinci şark hizmetinizi tamamlamış sayılmanız gerekir.

Zira bu tür durumlarda,
1) Lehe olan hüküm uygulanır.
9) Görev yaptığınız esnada süresinin değişip değişmediğine bakılır.
Şayet siz görevinizi tamamladıktan sonra süre düşmüş olsaydı, ikinci şarkı yapmış sayılmazdınız.

Sorunuzun cevabına ilişkin yönetmeliğin 28 inci maddesi şu şekildedir
Madde 28:
Emniyet amiri ve emniyet müdürü rütbesi personel hariç, ikinci bölgede görev yaptığı birimlerde bu Yönetmelikte belirtilen hizmet süresini tamamladıktan sonra aynı birimde kesintisiz olarak göreve devam edilmesi halinde; ekli (1) sayılı cetvelde hizmet süresi altı yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda on yıl, beş yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda sekiz yıl, dört yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda altı yıl, üç yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda dört yıl, iki yıl olarak belirtilen birimlerde toplamda üç yıl kesintisiz olarak görev yapılması durumunda ikinci bölgede ikinci görev tamamlanmış sayılır.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (7)
  • Hakan
    1 sene önce
    0 0

    Merhaba 2016 yılında süresi 5 yıl olan doğu görevine basladım 2021 de ipka verdim 2022 Mart ayında 5 yıllık süre 4 e düştü ben 2022 temmuzda ilisik kestim 2.şarktan muafmiyim tesekkur ederim

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    Hakan bey ilk şark göreviniz 5 yıllık olup, ilk şark görevinizi bitirdikten sonra süre değiştiği için birinci şark görevinizi 5 yıllık olarak yapmış sayılırsınız ve sadece 1 yıl fazladan kalmış olursunuz. Maalesef ikinci şarkı yapmış sayılmazsınız.

  • adem kaplan
    1 sene önce
    0 0

    selamlar. şark ilinde görev süresi 4 yılken tercih yaptım. 17 haziran 2010 da ilişik kestim. 29 haziran 2010 da 6 yıl oldu. 1 haziran 20210 da göreve başladım ve bana yönetmelikte belirtilen süreler değişti. 6 seneye tabisiniz dediler. Tarafıma yönetmeliğin değiştiğine dair tebliğ yapılmadı. 2 gün ile 6 seneye tabi oldum. Şu an 4 yıla düştü, ikici şarktan sayılması için dilekçe verdim. O zamanki süreye tabisiniz dediler. İlişik kesme işlemlerini 16 haziranda başlattılar. Başlayınca ilişik kestim. 29 Haziran 2010 dan önce başlayanlar 4 yıla tabi oldular ve ikinci şarktan sayıldı. yeni yönetmelikte o zamanki süreye tabi diye bir ibare yok. Mahkeme yoluyla saydırabilirmiyiz. TEŞEKKÜRLER.

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    Adem bey yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçerli olurlar. Siz göreve başlamadan 6 yıl olduğu için 6 yıla tabi olursunuz. Göreve başlamadan süre değiştiği için maalesef sizi etkilemez. Geçmişteki sürenin şimdi düşmesi de maalesef sizi kapsamaz. Dava yoluna başvurulabilir sonuç alınabilme ihtimali düşüktür ama. Detaylı bilgi için iletişim numaramızı arayabilirsiniz.

  • esen mavili
    1 sene önce
    1 0

    Kahramanmaraş İli Afşin ilçesinde 2010 yılında şarka atandım , görev süresi 3 yıldı ama ben 5 yıl yaptım.İkinci şark hizmetini yapmıy sayılırmıyım.

  • Zor sorular
    1 sene önce
    0 0

    Selamlar ; görev süresi 3 yıl olan ilde zorunlu süre tamamlanıp kesintisiz 1 yıl ipka ile 4 sene kalındığında 1 numaralı cetvele göre 2 tamam oluyor ok. Peki 1 yıl ipka verildiği yıl görev süresi 3 den 4 e çıkartılmışsa ,? 3 zorunlu tamamlanıp artı 1 sene yapılır iken süre 4 olarak değişmiş bu değişiklik le süre hala 4 sene ise ek 1 numaralı cetvel dediği olay nasıl yorumlanacak teşekkürler.

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    + 1 yıllık süre içinde yükseltildiği için memur için lehte olan hüküm yani o 1 yıllık sürede 3 yıllık süreden sayılması gerekir ve 3+1 şeklinde olmalıdır. Şayet + 1 yıla başlamadan önce süre uzamış olsaydı 1 yıllık süre 4 yıla göre hesaplanması gerekirdi.

Sıradaki haber:

İkinci şarkta 1 yıl eksik görev yapan polis ikinci şark hizmetini tamamlamış sayılır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.