a

İkinci şarkta 1 yıl eksik görev yapan polis ikinci şark hizmetini tamamlamış sayılır.

İkinci şarka atanan polisler 1 yıl eksik görev yapınca ikinci şarklarını tamamlamış sayılırlar mı?

İkinci şarkta 1 yıl eksik görev yapan polis ikinci şark hizmetini tamamlamış sayılır.

Birinci şark görevimi 2015 yılında yaptım. Şu anda 3 yıllık bir ilde ikinci şark görevimi yapıyorum. Bildiğiniz gibi şubat 2023 te yönetmelik değişti ve herkesin kafası karışık. İkinci şark görevini 1 yıl eksik yapan polisler ikinci şark görevini tamamlamış oluyorlardı. Bu madde kaldırıldı mı yoksa daha devam ediyor mu? Bu konuda bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bizlere her konuda destek verdiğiniz için de şahsım adına teşekkür ederim.

Cevabımız: Değerli takipçimiz polislerin ikinci şark görevinde 1 yıl eksik yapma ile ilgili hüküm Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği madde 23’te geçmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yönetmelikte bir çok değişiklik yapıldı ancak 1 yıl eksik yapma konusundaki yönetmelik maddesi kaldırılmadı bu hak devam etmektedir.

İlgili madde Bölgeler ve Hizmet Süreleri başlığı altında 23. madde‘de şu şekilde geçmektedir: “Personelin bölgelere göre birimlerdeki hizmet süreleri ekli (1) sayılı cetvelde gösterilmiştir. Ancak emniyet amiri ve emniyet müdürü rütbesi hariç ikinci bölge hizmetine ikinci defa ataması yapılan personel, ekli (1) sayılı cetvelde gösterilen birimlerin hizmet sürelerinden (hizmet süresi iki yıl olan birimler hariç) bir yıl eksik görev yapması durumunda ikinci bölge görevini tamamlamış sayılır.”

İkinci bölge hizmetine ikinci defa atanan polis memurlarının 1 yıl eksik görev yaparak ikinci şark görevlerini tamamlamış sayılmasına dair yönetmelik maddesi yürürlükten kaldırılmadığı için; 3 yıllık şark ilinde 2 yıl görev yaparak ikinci şark görevinizi bitirmiş sayılırsınız.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (7)
  • İsmail
    8 ay önce
    0 0

    Merhaba iyi günler kolay gelsin
    Ben 1ci doğuyu yapmak için şanlıurfa iline 2019 yılında atandım atandigim yıl Urfa ilinin süresi 5 yıldı 2020 yılında Suriye görev gücünde 8 ay çalıştım ve daha sonra urfada devam ettim, Urfa da devam ederken 2023 yılında Urfanin süresi 4 yıla indirildi ve 1ci doğuyu yapmış oldum, daha sonra Hatay iline atandım 2.doğuyu yapmak için. 2.doğu olduğu içinde buranin 3 yıl olan süresi 2 yıla düşüyor. Bu benim suriyede yaptığım 8 aylık görev , 2 yıl olan Hatay görevimi 1 yıl daha düşürür mü ? Cevaplarsanız sevinirim iyi günler..

  • Şükriye
    1 sene önce
    0 0

    İyi akşamlar.Benim eşim bir yıldır 2. Şarkta kaldığı yerin şark süresi 3 yıl.Daha önce 4 yıllık yerde 5 yıl kaldık.1 yıl daha görev yapıp batıya dönebilirim.Malum aile bütünlüğü ve çocukların eğitimi nedeniyle tek gitti

  • Kamil
    1 sene önce
    0 0

    Süresi 5 yıl olan Rize ilinde şark olarak 14 sene kaldım ikinci şark süresinden sayılır mı

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    iki katı kadar yapılan şark süreleri nedeniyle ikinci şarkı yapmış sayılmanız gerekir eşitlik ilkesi gereği..

  • MUHARREM BULAT
    1 sene önce
    0 0

    Iyi gunler. 2000 yılında 3 yıllık Ardahan ilinde çalışırken 2003 yılı Aralık ayında askere gittim. Askerlik dönüşü 2005 yılı Mayıs ayında tayinimin çıkması üzerine Trabzon iline atandım ve göreve başladım. Askerde geçen süre 2 şarktan sayılır mi

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    askerde geçen süreler fiili görev kapsamında olmadığından şarktan sayılmaz maalesef Muharrem bey.

  • Ben görev süresi geçen yıl yapılan değişikler olmadan önce 3 yıl olan bir ilçede 1 yıl şark yaptım bu şark ilçesinin görev süresi 2 yola düştü bu değişiklikler olmadan önce aynı ilde görev süresi 3 yıl olan başka bir ilçeye geçmiştim ve 1 yol ipka verdim bu yıl ipka süremi de tamamlıyorum buna göre benim 2. Şarkımda bitmiş oluyor mu

Sıradaki haber:

Yaş haddine 5 yıl kalan polis büyük şehir olmayan memleketine atanabilir mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.