a

Görevi Savsaklamak’tan Polis Memuruna Verilen Ceza

Görevi Savsaklamak’tan Polis Memuruna Verilen Ceza

Soru: Şark’ta A ilinde görev yapmaktayım. Kontrol noktasında görevliyken sivil bir araç yaklaştı içerisinde bir erkek yanında da bir bayan vardı. Hem şahıslarda hem de araçta şüpheli bir durum görmediğim için kontrollü geçişine izin verdim. Araç gitmedi ve aracın içindeki kişi camı indirerek “beni tanımadın mı” diye sordu. Dikkatli bakınca başkomiser olduğunu gördüm ve hemen tekmil verdim. Başkomiser normalde sakallıydı, müdürün talimatıyla denetlemeye çıkmış, tanınmamak için de sakallarını kesmişti. Normal bir aile görünümü vermek için yanında bayan bir polis memuru vardı. Daha sonra hakkımda “Görevde kayıtsızlık göstermek, Görevi savsaklamak veya geçerli bir özrü olmaksızın belirtilen sürede bitirmemek”ten kınama cezası verildi. Bu cezamı iptal ettirebilir misiniz?

Cevabımız: Değerli takipçimiz şahsınıza verilen kınama cezası hukuka aykırı olarak verilmiş olup, idare mahkemesine açılacak dava ile iptal ettirilmesi gerekmektedir. Hukuka aykırı noktaları izah edelim, Şöyle ki;

Kontrol noktasında görev yaptığınız esnada hem araçta hem şahıslarda makul şüphe olmayan bir aileyi durdurduğunuz, şüpheli bir durum tespit etmemeniz üzerine kontrolü şekilde geçişine izin verdiğiniz, bu araçta sakal traşı olmak suretiyle kılık değiştiren başkomiserin olduğu ve ‘aracı dikkatli şekilde incelemediğiniz’ için başkomiseri tanımadığınız bu yüzden “Görevde dikkatsiz, duyarsız olduğunuz ve görevde kayıtsızlık gösterdiğiniz” iddiasıyla şahsınız hakkında rapor tanzim edilmiş ve sonucunda kınama cezası verildiği dosyanızdan anlaşılmaktadır.

Gerek talebiniz doğrultusunda dosyaya eklenen kamera kayıtlarında ve gerekse de olaya şahit olan kontrol noktasındaki diğer polis memurunun ifadesiyle; kontrol noktasından geçen araçları durdurup şüpheli görmediklerinizi kontrollü olarak geçişine izin verdiğiniz, bazı araçları ise durdurup bagajlarını kontrol edip detaylı incelemeden sonra gönderdiğiniz açıkça anlaşılmaktadır. Bu nedenle “görevde dikkatsiz ve duyarsız” olduğunuz iddiasından bahsedilemez. Ayrıca araç ve araç içindeki şahıslarda şüpheli hareketler gözlemlenmediğinden, yani davranışlarında hayatın olağan akışı ilkesine aykırı bir durum olmadığından, aracın kontrollü geçişine izin vermenizde şahsınıza ithaf edilecek bir kusurdan bahsedilemez.

PVSK MADDE 4 /A ‘da “Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için polisin tecrübesine ve içinde bulunulan durumdan edindiği izlenime dayanan makul bir sebebin bulunması gerekir. Süreklilik arz edecek, fiilî durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılamaz” ve “Durdurma süresi, durdurma sebebine esas teşkil eden işlemin gerçekleştirilmesi için zorunlu olan süreden fazla olamaz. Durdurma sebebinin ortadan kalkması halinde kişilerin ve araçların ayrılmalarına izin verilir.” hükümleri amir olduğundan; Araçları durdurmak ve araçlarda arama yapabilmek için makul şüphenin olması gerekmektedir. Makul şüphe olmadan kişilerin uzun süre bekletilmesi kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçu oluşturur. Olayınızda ise aracı durdurmuş ve makul şüphe gözlemlemediğiniz için geçişine izin vermiş olmanız kanunlara tamamen uygun olup, disiplin cezası gerektirecek bir fiil işlediğinize dair iddialar sübut bulmamıştır.

Açıkladığımız bu nedenlerden dolayı şahsınıza verilen disiplin cezası hukuka aykırı olup, idare mahkemesince iptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Polis Memuru Dizilerde Oynayabilir mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.