a

Görevden uzaklaştırılan memur ne zaman göreve döner?

Açığa alınan - Görevden uzaklaştırılan memur kaç ay sonra göreve başlar.

Görevden uzaklaştırılan memur ne zaman göreve döner?

Polis memuru olarak görev yapıyorum. Hakkımda herhangi bir soruşturma yok ama sebebini bilmediğim bir nedenden dolayı açığa alındım. Ne zaman göreve dönebilirim? Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Bizlere verdiğiniz destek için şahsım adına teşekkür ediyorum, sizi severek takip ediyorum.

Cevabımız: Değerli takipçimiz, bilindiği üzere 28 Aralık 2023 tarihinde Ali Yerlikaya 445 Emniyet Personelinin açığa alındığını ve personeller hakkında idari soruşturma açıldığını duyurmuştu. Her ne kadar şu anda hakkınızda soruşturma açılıp açılmadığına dair size bir tebliğ yapılmadı ise de hakkınızda soruşturma açılmış ise yakın zamanda size tebliğ edilir. İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı konudan bağımsız başka bir nedenden dolayı açığa alındıysanız hakkınızda adli soruşturma yoksa 3 ay sonra göreve dönersiniz

Görevden Uzaklaştırılan Memur Ne Zaman Göreve Döner?
– Eğer hakkınızda sadece idari soruşturma açılmış ise en geç 3 ay sonra görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılarak yeniden göreve başlarsınız.

– Eğer hakkınızda adli bir soruşturma var ise 2 ayda bir değerlendirme yapılmak suretiyle yıllarca açıkta kalabilirsiniz. Bu husus 657 sayılı kanun madde 145‘te düzenlenmiştir.

Görevden Uzaklaştırma Süresine Dair Kanun Maddesi
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 145:
Görevden uzaklaştırma; bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirde en çok 3 ay devam edebilir. Bu süre sonunda hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine başlatılır.

Bir ceza kovuşturması icabından olduğu takdirde görevinden uzaklaştırmaya yetkili amir (Müfettişlerin görevinden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir) ilgilinin durumunu her iki ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir ve ilgiliye de yazı ile tebliğ eder.

Not: Disiplin cezası alan, Atamada sorun yaşayan, Branştan çıkarılan, Pomem – Pmyo’dan ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Açığa alma nedir. Görevden uzaklaştırma süresi ne kadardır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.