a

Açığa alma nedir. Görevden uzaklaştırma süresi ne kadardır.

açığa alma nedir? Görevden uzaklaştırma süresi ne kadardır?

Açığa alma nedir. Görevden uzaklaştırma süresi ne kadardır.

Emniyette polis memuru olarak görev yapıyorum. Bugün 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 137, 138 ve 140 gereği açığa alındığım – görevden uzaklaştırıldığım bana tebliğ edildi. Benim hakkımda herhangi adli veya idari bir soruşturma yoktu. Ne zaman göreve dönebilirim, göreve dönmem için ne yapmam gerekir?

Cevabımız: Değerli takipçimiz öncelikle geçmiş olsun. Görevden uzaklaştırma diğer adıyla açığa alma, bir ceza değil; Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. Görevden uzaklaştırma adli veya idari soruşturmalarda soruşturmanın selahiyetine gölge düşmemesi için sık uygulanan bir yöntemdir.

Görevden Uzaklaştırma Süresi Ne Kadardır?
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Süre Başlıklı 145. maddesine göre;
• Eğer açığa alma işlemi bir idari disiplin soruşturması – kovuşturmasına bağlı ise en fazla 3 aydır. 3 aydan sonra memurun göreve başlamasının yapılması gerekmektedir.

• Ceza kovuşturması nedeniyle açığa alma yapılmış ise 2 ayda bir değerlendirme yapılmak suretiyle 24 aydan fazla da olabilmektedir.

Not: Disiplin cezası alan, Atamada sorun yaşayan, Branştan çıkarılan, Pomem – Pmyo’dan ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Eğitim sonu sınavına itiraz. Pomem eğitim sonu sınavı emsal karar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.