a

Genel atamada ataması çıkan polis ne zaman ilişik keser. En geç ne zaman ilişik kesilir?

Genel atamaların açıklanmasının ardından ilişikler en geç ne zaman kesilir.

Genel atamada ataması çıkan polis ne zaman ilişik keser. En geç ne zaman ilişik kesilir?

Öncelikle bize yol gösterdiğiniz ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Benim de bir sorum olacak. Genel atamalarda, atama yerleri belli olduktan sonra ne zaman ilişik kesilir. Bazen ilişikler geç kesilebiliyor. Egm’nin ilişikleri geç kesme yetkisi var mıdır? Bunun mevzuatta yeri var mı? Teşekkürler.

Cevabımız: Değerli takipçimiz, Emniyet Atama Yönetmeliği madde 3 te Genel Atama Dönemi: “Her yıl Mayıs ve Haziran aylarında bu Yönetmelikte gösterilen esaslara göre yapılan atama dönemini, ifade eder.” şeklinde düzenlenmiştir. Genel Atamalar uygulamada Mayıs ayında açıklanmakta olup ilişikler ise Haziran ayında kesilmektedir. Ancak genel müdürlükçe başka tarihte de ilişikler kesilebilir yani ilişik kesme tarihleri uzayabilir.

İlişik Kesme Tarihlerinin Uzatılabileceğine Dair Yönetmeliğin İlgili Maddesi
Atama ve yer değiştirme emrinin tebliği
Madde 20: Atama ve yer değiştirme emirleri atanan personelin ilk amirine geldikten sonra en geç 10 gün içinde ilgiliye tebliğ edilir ve yolluğu verilerek ilişiği kesilir. Ancak, genel atama döneminde atanan personel için ilişik kesme tarihleri Genel Müdürlükçe belirlenir. Daha üst makamlar atama emrini geciktirmeksizin aşağı kademelere ulaştırmakla sorumludurlar. Atanan personel hakkında mehil müddeti bakımından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 62 nci maddesi hükmü uygulanır. Ancak sayman, mutemet ve mal sorumlusu görevlerini ifa edenlere üzerindeki hesap ve malları devir ve teslim için bir aya kadar süre verilebilir.

İlgili maddeden de anlaşılacağı üzere, genel atama döneminde ilişik kesme tarihleri genel müdürlükçe belirlenir ve bir zaman sınırlaması da getirilmemiştir. Yani sonuç olarak; genel atamalarda ilişikler genel müdürlüğün belirleyeceği tarihe kadar geciktirilebilir o tarihte kesilir. Genel müdürlük ilişik kesme tarihlerini Haziran ayında olacak şekilde açıklıyor her yıl. Olağan üstü hal veya personel ihtiyacı gibi nedenler olmazsa ilişik kesme tarihleri Haziran ayı oluyor.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Emniyet atama sonuçları açıklandı. Mazeret ataması yapılmayan tercih dışı ataması yapılanlar ne yapmalı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.