a

Gebelik polisliğe engel mi? Hamilelik polis olmaya engel mi?

Gebelik polisliğe girişte engel mi?

Gebelik polisliğe engel mi? Hamilelik polis olmaya engel mi?

Polis olmak isteyen kadın adayların merak ettiği sorulardan biri “gebelik polisliğe engel mi” sorusudur. Bu yazımızda hamileliği polis olmaya engel olup olmadığı konusunu açıklayacağız.

Polis Akademisi, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine öğrenci alırken yayımladığı giriş şartları duyurusunda, adayların “Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,” şartını da koşmaktadır. Yani polis olmak isteyen adayların, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde belirtilen sağlık şartlarını taşıması gerekir.

EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİNDE HAMİLELİK-GEBELİK
Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nin Üroloji/Kadın Hastalıkları ve Doğum başlıklı 8. kısmında gebeliğin polis olmaya engel olup olmadığı konusunda “Gebelik durumu öğrenciliğe engeldir.” hükmü bulunduğundan; gebelik polis olmaya engeldir.

Gebelik pomem girişte ön sağlık taramasında sorulmaktadır. Gebe-Hamile olan kadın adaylar ön sağlıktan elenmektedir. Şayet aday kendisinin gebe olduğunu bilmiyorsa okulda kayıt yapılırken aldırılan sağlık raporunda bu durum tespit edilmekte olup, maalesef adayın okuldan ilişiği kesilmektedir.

GEBE OLAN ADAYIN POMEME GİRMESİ KONUSUNDA EMSAL KARAR
Her ne kadar gebelik polisliğe girişte engel ise de; bu durumun hakkaniyete uygun olmadığını değerlendiriyoruz. Zira gebelik Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları yönetmeliğinde geçen diğer hastalık türleri gibi bir hastalık türü değildir. Gebelik olağan bir durumdur. Gebelik kişinin memuriyetine de engel olacak bir şey değildir. Göreve atandıktan sonra hasta olan bir polis memurunun sağlık durumu, sağlık şartları yönetmeliği kapsamında yeniden değerlendirilerek, uygun dilim raporu verilir. Ancak hamile olan hiç bir kadın polis memurunun sağlık durumu yeniden değerlendirilmez. Çünkü gebelik-hamilelik bir hastalık değildir. Bu yüzden gebe olan kadın pomem-pmyo-paem adayının o döneme kaydı yapılmayıp sonraki dönemlere planlaması yapılabilir.

Gebe olduğu için pomemden ilişiği kesilen kadın adayın yeniden okula dönmesi için emsal karar bulunmaktadır. Kararı görmek için >> TIKLA

Not: Pomem – Pmyo’dan ilişiği kesilen, Disiplin cezası alan, Atamada sorun yaşayan, Branştan çıkarılan, veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

2023 paem giriş şartları nelerdir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.