a

Renk Körlüğü Polis Olmaya Engel Midir?

Renk Körlüğü Polis Olmaya Engel Midir?

Renk Körü Polis Olmaya Engel Midir?
Polis olmak isteyen birçok aday tarafından merak edilen ve polis olmaya engel olan renk körlüğü konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Polis Adayları tarafından renk körlüğünün polis olmaya engel olduğu gerekçesiyle; renk körlüğünün kaldırılması talepleri doğrultusunda içişleri bakanı Süleyman SOYLU’nun talimatıyla bir araştırma yapıldı. 27 ülkede yapılan araştırma sonucunda, gelişmiş ülkelerin de aralarında bunduğu birçok ülkede renk körü polisin olmadığı görülmüş. Ayrıca Sağlık Bakanlığı, Hakem Hastaneler ve Üniversitelerde görev yapan göz hastalıkları alanında uzman olan doktorlar ile yapılan görüşmeler sonucunda ‘kısmi renk körlüğünün kendi içerisinde önem sırasına ayrılabilmesinin tıbben mümkün olmadığı’ görüşü bildirilmiştir.

Renk Körlüğü güvenlik zafiyeti oluşturuyor
“Gün ışığının herhangi bir saatinde, olay yerindeki şahıs, suç delili ile suç ve suçluyu ortaya çıkaracak her türlü belge ve diğer materyallerin, şahıslara ait bilgilerin gerçek renk ve özellikleriyle algılanması ve diğer güvenlik güçlerine de doğru olarak aktarılması gerektiğinden, mevcut uygulamada değişikliğe gidilmesinin güvenlik zafiyeti oluşturacağı değerlendirildi. Renk körlüğünün tespiti için kullanılan “İshihara Test” yönteminin dünya standartlarına uygun olduğu, incelenen ülkelerde de aynı yöntemin uygulandığı, renk körlüğü muayenesini yapacak olan doktorun muayene şekli ve yönteminden bağımsız olacak şekilde dijital olarak sonuç verecek bir cihazın bulunmadığı, renk körlüğünü giderdiği söylenen lens ve gözlüklerin; bu sorunu tam olarak gideremediği, gözle ilgili diğer sorunlara yol açabileceğinden polisin çalışma usul ve koşulları açısından çözüm olarak görülemeyeceği sonucuna varıldı.” şeklindeki açıklamalardan, renk körlüğünün polisliğe girişte engel olacağı duyurusu yapıldı.

Birçok Konuda İyileştirme Yapıldı
Ayrıca, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde 29/09/2019 tarihinde yayımlanan düzenlemeye göre; Anemi, tiroid hastalıkları, safra kesesi polipleri ve taşları, hemanjiom (iyi huylu damar tümörü), cilt altı yabancı cisimler, yüksek frekanstaki işitme kayıpları, atnalı böbrek, böbrek taşları, psikiyatrik tedavi geçmişi gibi birçok konuda polis olmak isteyen vatandaşlarımızın lehine olacak şekilde iyileştirme yapıldığı duyuruldu.

renk test
Örnek Göz Testi

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Uzun Süreli Kıdem Tenzili Alan Polis PAEM Komiser Yardımcılığı Sınavına Girebilir Mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.