a

Vücuttaki yaralar, yanık izleri, jilet izleri vb izler polisliğe engel midir?

Yara, jilet ve yanık izleri polisliğe engel midir?

Vücuttaki yaralar, yanık izleri, jilet izleri vb izler polisliğe engel midir?

Polislik başvurusunda bulunmak isteyen bir çok aday tarafından merak edilen soru; vücuttaki yara izlerinin, jilet izlerinin vb izlerin polisliğe engel olup olmadığıdır. Bu konuya polisliğe girişte aranan şartları düzenleyen Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları yönetmeliği çerçevesinde açıklık getireceğiz.

Vücuttaki yaraların polis olmaya engel olup olmaması konusu; Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği EK 3 HASTALIK BRANŞLARININ SINIFLANDIRILMASI‘nda yer alan 12 – CİLT HASTALIKLARI bölümünde şu şekilde düzenlenmiştir.
•5 metreden bakmakla eşgal belirleyici olan lezyonlar öğrenciliği engeldir.
•vücudun neresinde olursa olsun, tedavi altında iken tam ya da kısmı iyileşme gösterebilen ancak kronik, ilerleyici ya da tekrarlayıcı yapısı olan, yaygın ya da sınırlı (tek lezyonla seyreden ve/veya birden fazla lezyonun tek bir vücut bölgesine yerleştiği) deri hastalıkları. (Psoriasisler, Skleroderma plakları, Lokalize atrofiler, Kronik ekzemalar, Vitiligo plakları, Keratodermiler, İchthyosisler, Ürtiker, Alopesi areata ve benzeri deri hastalıkları) öğrenciliğe engeldir.
•Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı bölgelerinde kalan, eşgal belirleyici olmayan, fonksiyon kaybına yol açmamış Sikatrisler ve yanık sekelleri, Nevüsler ve cilde ait diğer iyi huylu oluşumlar, kronik bir hastalığa bağlı olmayan, fonksiyon kaybına yol açmayan Skatris, Keloid ve lekeleri, sağlam kabul edilir.

Yukarıdaki maddelerden açıkça anlaşılacağı üzere; 5 metre uzaklıktan bakıldığında çıplak göz ile görünmeyen ve eşgal belirleyici düzeyde olmayan yara ve izler (lezyonlar) polisliğe girişte engel değildir.

Yine, yazlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı bölgelerinde kalan, eşgal belirleyici olmayan ve fonksiyon kaybına yol açmamış yanıklar ve iyi huylu oluşumlar da sağlam kabul edilir ve polisliğe engel değildir.

Not: Polis okulundan ilişiği kesilenler, Eğitim sonu sınavından elenenler, Ön sağlıktan elenenler veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm adaylar ve öğrenciler, ilgili sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (32)
 • Rana
  1 ay önce
  0 0

  Benim ayak tabanımda 20 dikişlik bir Yara var ( kapanmış) birde öncesinde de diğer ayak bileğim çatlamıştı sol Kulak memem de yarık ama zaten tesettürlüyüm polis olabilirmiyim

 • Sılaaaaa
  2 ay önce
  0 0

  Ayağımda küçük faça izi var elimde yanık izi var sıkıntı olur muu????

 • mehmet mehmet
  3 ay önce
  3 0

  Merhaba Kolumun kas bölgesinde dikiş izi bulunmakta fakat üniforma giyince gözükmüyor lakin üniformalar bazıları kısa bazıları uzun iedal uzuntu nedir

 • Sedanur aslan
  4 ay önce
  1 0

  Ben tesettürlüyüm kolumda sivilce den dolayı sivilce izleri var ve bacağımda bir anda kilo alıp vermeden dolayı yırtıklıklar var kolumdaki yaralar az çok geçiyor tedavi sürecinde polis olabilirmiyim

 • admin
  4 ay önce
  0 0

  Sadece sivilce izleri engel olmaz. Ayaklarınızdaki yırtık dediğiniz izler eğer başka bir hastalığın belirtisi değilse ciddi izler olmadığını değerlendirirsek polis olmanıza engel değildir. Polis olabilirsiniz.

 • Ela
  4 ay önce
  0 0

  Benim 7.sınıftan kalma kalemtıraş la arkadaşim tarafından yapılmış küçük izler var tek tük çok derin deil yüzeysel polis olurmuyum

 • admin
  4 ay önce
  0 0

  5 metre uzaktan bakılınca görünmüyor ise ufak tefek basit çizikler sorun olmaz.

 • Salih Can
  4 ay önce
  0 0

  Merhaba benim ilkokul zamanımdan kalma bir kolumda kaynar su yanığı vardı polisliğe engel mi acaba

 • admin
  4 ay önce
  0 0

  Kaçıncı derece yanık olduğu, yanığın büyüklüğü vb. durumlar incelenerek değerlendirme yapılabilir. Nihai kararı sağlık kurulu verir.

 • Samet
  6 ay önce
  0 0

  Merhabalar benim sol omzumda okuldan kaçarken jiletli telin kesmesi sonucu biri derin olmak üzere iki üç tane iz var bide dövmelerim var ama hiç biri yazlık üniformadan görünmüyo engel midir cevaplarsanız çok sevinirim

 • admin
  6 ay önce
  0 0

  Samet bey merhabalar makalemizde detaylı şekilde izah edilmiştir. Çıplak gözle 5 metre uzaktan bakıldığında görünmüyorsa engel değildir.

 • Ayçaaaaaaaaaaa
  8 ay önce
  0 0

  Küçükken kolumda hafif yanık izi var ve bu pöh olamama engel olurmu

 • admin
  8 ay önce
  0 0

  Hafif ve ufak ise engel olmaz..

 • Ali b
  8 ay önce
  0 0

  Benim çocukken burnum kırılmıştı hala izi var sorun olurmu

 • Sahra
  9 ay önce
  0 0

  Sol kolumda jilet izleri var ama kapalıyım ve haliyle gözükmüyor bu herhangi bir engele yol açar mı?

 • admin
  9 ay önce
  0 0

  Derin ve 5 metre uzaktan bakılınca görünen izler ise engeldir. Bakınca görünmeyen ufak basit bir kaç iz ise sorun olmaz. Özel hayatınızda kapalı olmanızın önemi yoktur çünkü görevde Yazlık üniforma (tişört) giyildiğinde zaten kollar görünmektedir.

 • Semra
  9 ay önce
  0 0

  Kilo alamama polislikte sorun oluyor mu?

 • Elif
  10 ay önce
  0 0

  Ben geçmiş travmadan ötürü kolumda bacağımda jilet izleri var ve intihar dan dolayı arkamda dikiş izi var ve ayak bileğim de de acaba hiç bir türlü polis olamıyor muyum zaten kapalıyım kollarım gözükmüyor

 • admin
  10 ay önce
  0 0

  Elif hanım maalesef intihara teşebbüs ve belirttiğiniz jilet izleri polisliğe girmeye engeldir.

 • Mustafa Cem Savaş
  1 sene önce
  0 0

  29. Dönem pomem polis okulu öğrencisiyim. Genel sağlıkta bütün her şeyden tanisiz olarak sağlam raporu alarak geçtim. Ancak Ön sağlık formunda ameliyat var işaretledim ve bu ameliyatın sebebini dilekçe yazarak belirtmemiz gerektiğini komiser belirtti. Daha sonrasında intibak bitti ve izne ayrıldık. Kafamı karıştıran durum şu raporumun Ankara’dan dönme ihtimali var mı ?

 • Mustafa Cem Savaş
  1 sene önce
  0 0

  Ameliyatımi da söyleyeyim. Expander ameliyatı yani ekleme , sinire hiçbir işlem yapılmadan sadece deri altına yapılmış olan bir işlem. Yönetmelikte bizzat deri altına yapılmış fonksiyon kaybına yol açmamış iyileşmis ameliyatlar sağlam kabul edilir yazıyor. Ancak başka hastaneye şevkini isterler mi diye de kafam karışıyor.

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Mustafa bey merhabalar, her ameliyat engel teşkil etmiyor. Yönetmelik kapsamında değerlendirme yapılarak, fonksiyon kaybı olup olmadığını bakılır. Bir sorun yaşamanız durumunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Mustafa Cem Savaş
  1 sene önce
  0 0

  Evet bende biliyorum her ameliyatın engel teşkil etmediğini. Ancak soruma tam cevap alamadım.On sağlık formunda ameliyat var dediğim için , Ben tanisiz sağlam rapor almış olmama rağmen beni tekrardan kontrol amaçlı hastaneye sevk verirler mi merak ettiğim buydu aslında.

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Ameliyatın türüne de bağlı olarak; sağlık şartları açısından engel olacak bir ameliyat ise tekrar sevk yapılabilir.

 • samet
  1 sene önce
  0 0

  admin çocukluktan beri bi ufacık yanık hatası yapmışım hafif yuvarlak yay deseni var sol yanak dudağın kenarı d1 m dibine girince belli oluyor sağlık testinde sıkıntı yaratırmı

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  çok ufak ise ve çok yakına gelmeyene kadar belli etmiyor ise sorun olmaz Samet bey.

 • Kuaybe
  1 sene önce
  0 0

  Sol koltuk altimla sol gogsum arasinda daginik bir sekilde acik kahverengi renginde dogum lekem var.Genel saglikta elenir miyim sizce on saglikta bakilmadii hic o bolgeye.

 • Tomris
  1 sene önce
  0 0

  15 yaşında geçirdiğim trafik kazasından ötürü alnımda,sol tarafta ufak bir estetik dikiş izi var. 5 metreden belli olmuyor ancak bu elenmeme neden olur mu?

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  5 metre uzaktan bakılınca görünmeyen ve eşgal belirleyici olmayan izler sorun olmaz.

 • Sude
  2 sene önce
  0 0

  Yuzde olan dilis izi 5 m uzaklıkta görünmüyor sıkıntı olur mu

 • Birol
  2 sene önce
  0 0

  Benim çocuğum 27 dönem pomem bundan 23 ay önce psikolojik bölümüne doktora gitti sınav stresi be uçak korkusu yüzünden okuldaki sağlık raparo için hastane b dilimi yazmış ne olur şimdiden CV için teşekkür

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Bırak bey girişte A dilimi şartlarını taşımak gerekiyor. Psikiyatri geçmişi açısından polisliğe girişte son 2 yılın sağlık kaydı baz alınarak değerlendirme yapılır.

  Sağlam kabul edilebilmek için ”Son 2 senenin semptomsuz ve ilaç geçmişi olmaksızın psikiyatrik muayene öyküsü olmaksızın geçmişi” aranmakla birlikte ek olarak geçmiş tarihteki muayene ve tedavi ayrıntıları ile kullanılan ilaç varsa bunların ilgili hastaneden detaylı epikriz raporunun alınması suretiyle ilgili psikiyatri birimince yeniden incelenmesi suretiyle, söz konusu tanıya yeter bir surette kullanımı, tanı ve tedavi amacıyla mı yoksa geçici bir durum sebebiyle mi söz konusu psikiyatrik muayenenin olduğu saptanılmak suretiyle buna göre haklarında yeniden bir karar verilecektir.

  İş bu durum C ve D dilimine giren tanılar için geçerli değildir.

  Sonuç olarak: Öğrenciliğe kişinin öğrenci olabilmesi için A dilimi sağlık şartlarını taşıması gerekir. B dilimi kapsamındaki sağlık şartlarını taşıyan aday, son iki yılını semptomsuz ve tedavisiz geçirmesi durumunda psikolojik olarak sağlam kabul edilir.

  Psikiyatri konusu nedeniyle sorun yaşayan ve elenen çok sayıda adayın dava yoluyla yeniden dönmesi sağlanmıştır.

Sıradaki haber:

Pomem girişinde komisyondan elenen aday nereye itiraz edebilir? Komisyona itiraz edilebilir mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.