a

Eşinizin Anne ve Babasından Dolayı Sağlık Özrü Tayini İsteyebilir misiniz?

Sizden Gelenler:
Polis memuru olarak çalışmaktayım. Eşim annesine bakmakla yükümlü, fakat sosyal güvencesi yok benim mazeret durumu tayinim olur mu?

Cevabımız:
Eşinizin annesinin hastalığı sebebiyle, sağlık mazeretine bağlı olarak tayin mümkün değildir.

Emniyet Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 37.maddesi:

” Personelden, görevli bulunduğu bölgede kalmasının kendisini veya eşini ya da çocuklarından birinin sağlık durumunu tehlikeye sokacağını, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden veya üniversite hastanesinden, özel üniversite hastanesi hariç, alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler yer değiştirme istediğinde bulunabilirler.”

Mezkur hükümden de anlaşılacağı üzere sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak tayinlerde bakmakla yükümlü olunan kişiler açıklanmış ve sınırlı olarak belirtilmiştir. Bu kişiler dışında bir yakınınızın sağlık problemleri dolayısıyla sağlık mazeretine bağlı olarak yer değişikliği talebinde bulunulamaz. Sizin de, eşinizin annesinin sağlık durumu dolayısıyla tayin hakkınız bulunmamaktadır.

YÖNETMELİK GÜNCELLENMİŞ OLUP ANNE BABA SAĞLIK DURUMU NEDENİYLE ATAMA HAKKI GETİRİLMİŞTİR

Personelden;

a) Kendisinin, eşinin veya çocuklarının,

b) Anne ve babası için tek çocuk, kardeşi için ise tek kardeş olması şartıyla, bu kişilerden birine vasi tayin edilmesi durumunda anne, baba veya kardeşinin,

hastalığı nedeniyle bulunduğu yerde tedavisinin yapılamayacağının tam teşekküllü Devlet hastaneleri, Devlet eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinden (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) alınan sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler, yer değiştirme talebinde bulunabilirler.

Bu raporlar Genel Müdürlük Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığının uygun görüşü alındıktan sonra, raporda “acil” kaydı olanların en kısa sürede, “acil” kaydı olmayanların ise bu Yönetmelikte belirtilen atama dönemlerinde yer değişikliği yapılır. Bu yer değişikliğinde öncelikle, aynı grupta rapora uygun bir il seçilir. Bu grup içinde raporda belirtilen sağlık şartlarına uygun bir il bulunmadığı takdirde, personel öncelikle görev yapmakta olduğu bölgedeki diğer gruptaki tedavisi bulunan bir ile atanır.

iletişim: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (20)
  • Arif Çiçek
    2 ay önce
    0 0

    Merhabalar benim oğlum polis benim ağır özürlü yüzde 80 sürekli raporum var bu rapora dayanarak atanma baş vuruşunda bulundu fakat kabul edilmedi kabul edilmesi icin ne olması gerekiyor ayrıca kendim kısıtlıyım bi etkisi olurmu saygılarımı sunarım

  • admin
    2 ay önce
    0 0

    Bakıma muhtaç iseniz, çocuğunuz sulh hukuk mahkemesine başvuruda bulunarak vasiliğinizi alıp sizin olduğunuz ile atanabilir.

  • Ayşe
    9 ay önce
    0 0

    Merhabalar benim eşimde İstanbula yeni atandı bende emes hastasıyım burda kimsemiz yok ve ben istanbula alışmadığım için atak geçirdim bu şehirde nefes alamıyorum sanki eşim benim rahatsızlığımdan dolayı memleketimiz bitlise tayin isteye bilir mi

  • admin
    9 ay önce
    0 0

    Ayşe hanım o şehrin iklimi hastalığınıza zararlı ise bunu sağlık kurulu raporu ile belgelemeniz durumunda eşiniz atama talep edebilir. Ancak istediğiniz nokta atışı ile atamanız yapılmayabilir. Sağlığınıza zarar vermeyecek bir ile atama yapılabilir.

  • Can Tülek
    1 sene önce
    0 0

    Merhaba evde kuzenım var yuzde 69 engellı. Uvey ablam oluyor ama kimlikte öz değil. Annemın kalp hastalıgı var. Babam sağlıklı. Atandıgım sehırden alıemın yanına tayın aldırabılır mıyım

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    Kuzeniniz nedeniyle atama olmuyor maalesef. Anneniz hastalığı nedeniyle bakıma muhtaç ise ve buna dair sağlık kurulu raporu varsa o zaman atama talep edebilirsiniz. Bakıma muhtaç değilse maalesef atama olma ihtimali zayıf.

  • Kadir Göktaş
    1 sene önce
    0 0

    Merhabalar, yeni polis memuruyum evleneceğim eşim başka bir ilde özel hastanede 5 aylık hemşire . Eşiminde babasının engelli heyet raporu var . Ben bu duruma istinaden mazeret özrü tayininden yararlanıp eşimin memleketine tayin alabilir miyim ?

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    Emniyet atama yönetmeliğinde mazeret atamasını düzenleyen madde 18’de eşinin anne veya babasının sağlık sorunu nedeniyle atama hakkı maalesef bulunmamaktadır Kadir bey. Ancak eşiniz de çalışıyor ise ve vasilik alıp atanırsa, eşin mücbir nedenden dolayı atandığı için siz de aile bütünlüğünün korunması gereği eş durumu ataması talep edebilirsiniz.

  • Umut YAŞA
    2 sene önce
    0 0

    Kolay gelsin doğuda Polis memuruyum, çocuğumda FMF hastalığı var ve çocuk Ramotoloji doktoruna 3 ayda bir kontrole gitmesi gerek, bulunduğum ilde Çocuk Ramotoloji doktoru yok bu sebepten tayin isteyebilir miyim

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Umut bey merhabalar, öncelikle çocuğunuza Allah’tan şifalar diliyoruz. Evet atama hakkınız vardır. Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği madde 37 kapsamında atama hakkınız vardır. 37. maddenin sizinle ilgili kısmı şu şekildedir; “a) Kendisinin, eşinin veya çocuklarının, hastalığı nedeniyle bulunduğu yerde tedavisinin yapılamayacağının tam teşekküllü Devlet hastaneleri, Devlet eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinden (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) alınan sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler, yer değiştirme talebinde bulunabilirler.”

  • Ceyda
    2 sene önce
    0 1

    Merhaba ben kadrolu öğretmenim babamın kanser rahatsızlığı dolayısı ıle heyet raporundan memleketıme tayın oldum.nişanlım polis henuz dogu gorevını hıc yapmadı bulundugum yere tayın ısteyebılıyormu? Bulundugum yer onunda memleketı oldugu halde ısteyebılıyormu? Istıyor ıse bunun Bell bır suresı varmı emeklilige kadar burada kalabılıyormu tşkler

  • admin
    2 sene önce
    0 0

    Merhabalar Ceyda hanım. Memleketi de olsa eğer Büyük Şehir ise atanabilir. Büyük Şehir değilse polis olarak atanamaz. Aile bütünlüğünün korunması gereği gih sınıfı memurluğuna geçirilerek atanıp emekli olana kadar orda kalabilir. Polis olarak atanırsa zorunlu hizmet süresi dolduğunda yine ataması çıkabilir. Bu durumda zorunlu hizmet süresi dolduktan sonra yine gih sınıfı memurluğuna geçerek emekli olana kadar kalabilir.

  • Birce
    3 sene önce
    0 0

    Merhaba ben devlet kurumunda öğretmenim. Eşim polis. Kendi annemin rahatsızlığından dolayı “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” Yazılı heyet raporu olduğu takdirde ben annemin olduğu ile tayin isteyebiliyorum. Peki polis eşim bu durumda benim bulunduğum ile gelebilir mi?

  • admin
    3 sene önce
    1 0

    Merhabalar Birce hanım. Sizin atamanızın mücbir nedeni olduğundan, eşiniz de aile bütünlüğünün korunması gereği sizin yanınıza atanabilir.

  • Aykut
    3 sene önce
    1 0

    Iyi günler polis degiliz ama bi soru sorabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim eşim öğretmen bir ilin ilçesinde görev yapıyor ve annesi kanser hastasi devlet hastanesinde bakıma muhtaç olduğuna dair heyet raporu aldık mazeret özrü tayini için normal tayin döneminde il merkezine okul açılmadı tercih yapamadık şu an da başka tayin hakkımız var mı ne yapabiliriz

  • admin
    3 sene önce
    0 0

    Dmk kapsamında atamanız mümkündür.

    Devlet memurlarının yer değiştirmek suretiyle atanmasına ilişkin yönetmeliğin 13.maddesi:

    Madde 13 – (Değişik: 30/6/2014-2014/6578 K.)
    Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir. (2)(3)(4)

    Sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değişikliğinde memur aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanına, bu şekilde mazeretin karşılanamaması halinde ise başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına atanabilir.

  • Cemre yıldız
    5 sene önce
    0 0

    Eşim polis oldu ve bizim devam eden bir bebek tedavimiz var. Eşimin tayinin çıktığı yerde tedavi olmak istediğimiz yöntem yok. Her ikimizde bu tedavi için ameliyatlar geçirdik, epikriz raporlarımız mevcut ve tedavi olduğumuza dair özel hastane sağlık kurulu raporumuz var çünkü istediğimiz tedavi devlet hastanelerinde yok. Elimizdeki bu belgelerle tedavi olmak istediğimiz ile mazeret tayini yapabilir miyiz?

  • admin
    5 sene önce
    0 0

    Merhabalar, sağlık nedenlerinizden dolayı tayin olma durumunuz var. Ancak öncelikle emniyete raporlarınızda birlikte bu yönde bir dilekçe yazmanız gerekir; şayet kabul edilirse tayininiz çıkar. Ancak genelde emniyet kabul etmiyor ve mağdur olan kişiler mahkeme kararı ile tayin oluyorlar. Davanın açılabilmesi için emniyetten size olumsuz cevap gelmesi gerekir ve buna istinaden dava açılır. İletişim bölümümüzde bulunan numarayı arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun Cemre Hanım.

  • Cemre yıldız
    5 sene önce
    0 0

    Merhaba eşim polis oldu ve bizim devam eden bir bebek tedavimiz var. Tayininin çıktığı yerde böyle bir merkez yok veya olsa da bizim istediğimiz yöntem yok.. Her ikimizde bebek tedavisi için ameliyatlar geçirdik, raporlarımız var. Tedavi olduğumuza dair özel hastaneden sağlık kurulu raporumuz da mevcut.. Devlet hastanelerinde istediğimiz tedavi yöntemi yok, o yüzden özelde tedaviye başladık ve kurul raporunu da ordan aldık. Sormak istediğim elimizdeki bu belgelerle istediğimiz İle mazeret tayini yapabilir miyiz?

  • admin
    5 sene önce
    0 0

    Merhabalar, sağlık nedenlerinizden dolayı tayin olma durumunuz var. Ancak öncelikle emniyete raporlarınızda birlikte bu yönde bir dilekçe yazmanız gerekir; şayet kabul edilirse tayininiz çıkar. Ancak genelde emniyet kabul etmiyor ve mağdur olan kişiler mahkeme kararı ile tayin oluyorlar. Davanın açılabilmesi için emniyetten size olumsuz cevap gelmesi gerekir ve buna istinaden dava açılır. İletişim bölümümüzde bulunan numarayı arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun Cemre Hanım.

Sıradaki haber:

Askerlik Hizmeti Memurlukta Yıllık İzinde Esas Alınır mı?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.