a
  • Polis Mevzuat
  • Haberler
  • Emniyet genel müdürlüğünde khk ile yeni kamu görevinden çıkarmalar oldu.

Emniyet genel müdürlüğünde khk ile yeni kamu görevinden çıkarmalar oldu.

Egm'de khk ile bir çok polis memuru meslekten çıkarıldı. Kamu görevinden çıkarılan polis memurlarının meslekten ilişikleri kesildi.

Emniyet genel müdürlüğünde khk ile yeni kamu görevinden çıkarmalar oldu.

Kesin sayı belli olmamakla birlikte (5.000 kişinin ihraç edildiği iddia edilmektedir) Türkiye’nin farklı illerinde bir çok polis memuru khk ile kamu görevinden çıkarılarak meslekten ilişikleri kesildi. Kamu görevinden çıkarma işlemleri 375 sayılı khk’nın 35/B-6 ve 35/D-3 maddeleri kapsamında Bakanlık Makamının Onayları ile yapılmaktadır.

İLGİLİ MADDE :375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 35. maddesinin B) fıkrasının 6. bendinde “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen. Emniyet Genel Müdürlüğü personeli İçişleri Bakanının onayı ile kamu görevinden çıkarılır.”

Yine aynı maddenin D) fıkrasının 3. bendinde “… 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 55. maddesinin 19. ve 20. fıkraları ile geçici 27. maddesi uyarınca resen emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan veya disiplin hükümlerine göre meslekten veya devlet memurluğundan çıkarılanlar ile müstafi sayılanlardan Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin rütbeleri ilgili bakan onayıyla alınır.”

KHK İLE KAMU GÖREVİNDEN ÇIKARILAN MEMUR MESLEĞE GERİ DÖNEBİLİR Mİ ?
Hakkında somut deliller olmadan, iftira olup olmadığı belli olmayan salt soyut iddialar sonucu yapılan değerlendirmeler ile kamu görevinden çıkarılarak mağdur olan polis memurları dava yoluyla yeniden mesleklerine dönebilirler. Bilindiği üzere 375 Sayılı khk ile daha önce de binlerce polis memuru kamu görevinden çıkarılmıştı. Bu konuda açılan davalarda sonuç alınmaya başlanmış ve avukatlarımız tarafından polis memurlarının mesleğe dönmeleri yönünde açılan bir çok dava kazanılmış olup; bu konuda emsal kararlar bulunmaktadır. Khk ile kamu görevinden çıkarılarak meslekten ilişiği kesilen memurlar, mesleğe geri dönmek için 0552 559 4913 numarayı arayarak uzman avukatlık desteği alıp davalarını açtırabilirler.

375 SAYILI KHK İLE KAMU GÖREVİNDEN ÇIKARILAN MEMURLARIN MESLEĞE DÖNMELERİ YÖNÜNDE KAZANILAN BAZI EMSAL KARARLAR
Khk Emsal Karar 1
Khk Emsal Karar 2
Khk Emsal Karar 3

Not: Disiplin cezası alan, kamu görevinden çıkarılma, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Polislerin illere göre zorunlu hizmet süresi haritalı gösterim.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.