a

Disiplin Cezasının Tekerrürü Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

Disiplin Cezasının Tekerrürü Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?
Sizden Gelen:
Sayfanızı takip ediyorum. Gecen hafta il polis disiplin kurulundan ceza tebliğ aldim. Kağıtta aynı suçu bir daha isledigi gerekçesiyle tekerrür gereği bir ust ceza olarak 20 Ay Kidem durdurma cezasi yazıyor. Konusu ise, iş sahiplerine hakaret etmek. 2 sene önce de bu konuda ceza almistim. Ne yapmam gerekir. Lütfen yardimci olun.
Cevabımız:
Değerli takipçimiz öncelikle almış olduğunuz disiplin cezası için geçmiş olsun. Hakkınızda, aynı suçu tekrar işlediğinizden bahisle, tekerrür hükmü gereği üst ceza verilmeye çalışılmış. Bize ilettiğiniz kadarıyla almış olduğunuz disiplin cezası, aşağıda tespitini açıkladığımız konu gereği, İdare Mahkemesi tarafından iptal edilecektir.
  Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğünün 14. Maddesinde:
Disiplin cezası verilmesine neden olmuş bir eylem, işlem, tutum veya davranışın cezaların özlük dosyasından silinmesine ilişkin süre içinde her yinelenmesinde bir derece ağır ceza uygulanır. Hükmü amirdir. Sizin olayınızda bu tekerrür şartları gerçekleşmiştir. Lakin tesis edilen işlemde tekerrür hükmü yanlış uygulanmıştır. Şöyle ki; Ceza almanıza sebep olan fiil, Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğünün 6/A maddesinde düzenlenmiş olup, ilgilili madde, ” İş sahiplerine ya da herhangi bir nedenle Emniyet binalarına gelen ya da getirilenlere hakaret etmek” olup ve yaptırımı 4 AY KISA SÜRELİ DURDURMA CEZASIDIR. Daha önce aynı konudan dolayı disiplin cezası ile tecziye edildiğiniz için tekerrür hükmü gereği, hakkınızda, Tüzüğün 14.maddesi uygulanarak “BİR DERECE AĞIR CEZA” olarak yani, 4 AY KISA SÜRELİ DURDURMA  cezasının bir üstü olan 6/B maddesi, 6 AY KISA SÜRELİ DURDURMA cezası verilmesi gerekecekti. Fakat, hakkınızda tekerrür  hükmü, amacını aşar şekilde uygulanarak size “20 AY UZUN SÜRELİ DURDURMA CEZASI VERİLMİŞTİR.”  Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğünde verilecek  kısa süreli durdurma cezaları madde 6, A-B-C ; uzun süreli durdurma cezaları ise madde 7, A-B-C-D şeklinde sıralanmıştır. ” İş sahiplerine ya da herhangi bir nedenle “Emniyet binalarına gelen ya da getirilenlere hakaret etmek”  fiili  için düzenlenmiş olan ceza, 6.maddenin A fıkrasında düzenlenmiştir. Yani işlediğiniz suçun cezasından bir derece daha ağır ceza, 6.maddenin B fıkrasında bulunan 6 AY KISA SÜRELİ DURDURMA cezasıdır.

Görüldüğü gibi tekerrür hükmü uygulanarak verilmesi gereken ceza bir derece ağır olan 6 AY KISA SÜRELİ DURDURMA cezası olması gerekecekti. Fakat size; dört derece daha ağır  olan 20 AY UZUN SÜRELİ DURDURMA cezası verilmiştir. Anayasamızın 38.maddesinde; “kimseye suçu işlediği zaman kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez” hükmü amirdir. Anayasamızın da ilgili maddesi ışığında tekerrür hükmünden verilen bu cezada hukuka uygunluk bulunmamaktadır. Kısa süreli durdurma cezaları polislik mesleğinin niteliği itibariyle, ağırlaştırılmak suretiyle derecelendirilerek belirlenmiş olduğundan, anılan Tüzüğün 14. maddesindeki şartların oluşması halinde 6.maddedeki B,C ve D fıkralarındaki sıra takip edilerek bir derece ağır cezanın tespit edilmesi gerekmektedir.
Daha önce size; Tüzüğün 6/A maddesi uyarınca 4 ay kısa süreli durdurma cezası verildiğinden anılan Tüzüğün 14. maddesindeki tekerrür şartları gerçekleşmiş olmakla birlikte, aynı madde kapsamındaki fiil nedeniyle size verilmesi gereken bir derece ağır cezanın 20 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası  değil, Tüzüğün 6.maddesinin B fıkrasında yer alan 6 ay kısa süreli durdurma cezası olduğu açıktır. Bu nedenle; 6 ay kısa süreli durdurma cezası ile cezalandırılmanız gerekirken 20 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası  ile cezalandırılmanızda hukuka uyarlık bulunmamaktır.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
   facebook-logo-png-transparent-background

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Poyraz can
  5 sene önce
  0 0

  Tekerrür işlemleri yeni kanunda aynı böyle mı işliyor acaba

 • admin
  5 sene önce
  0 0

  İlgili iptal görüşümüz, tüzüğe dayanak olan kanun maddesinin Anayasa Mahkemesince iptalinden önceydi. 682 Sayılı KHK ile tekerrür hükmü yürürlükten kaldırılmış olup; artık tekerrür gerekçesiyle cezanın ağırlaştırılması mümkün değildir.

Sıradaki haber:

Kurumlar arası geçiste EGM neden muvafakat vermiyor?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.