a

Kurumlar arası geçiste EGM neden muvafakat vermiyor?

Öncelikle polis arkadaslarimiza desteklerinizden dolayi cok tesekkur ederim. Ben polis memuruyum ve Sivas il nufus mudurlugune atanmam konusunda Emniyet muvafakat vermedi. Nasil bir yol izlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkürler

       Cevabımız:
Sayın takipçimiz Kurumlar arası geçiş konusu ile ilgili birçok takipçimiz aynı sorunla karşılaştıklarını bize iletiyor. Geçmek istediğiniz kurumun sizi kabul etmesi halinde E.G.M’den muvafakat talep edilir. E.G.M uavafakat vermez ise dava açılması gerekecektir. Buradaki önemli faktör, 6 yıl görev yapmış olmanız erekmektedir. E.G.M’ye karşı açtığımız pek çok davada davalı idare; Emniyet Hizmetlerinde görevli iken, muhtelif şahsi ve sübjektif sebeplerle, devamlılık arz eden görevinden ayrılmasının, teşkilat personelinin stratejisini olumsuz etkileyeceği ve idarenin hizmetinde aksaklıklar meydana getireceğinin değerlendirildiği, teşkilatın artan polis ihtiyacını karşılamayı, ülkede gerek kişi başına düşen polis sayısını artırmayı, gerekse değişen ve artan suç ve suçlulara karşı daha etkin mücadeleler vererek huzur ve güven ortamının korunmasını, ayrıca bu hizmetin nitelikli personel tarafından yürütülmesini sağlanmayı amaçladığı, kamu hizmetinin rasyonel ve verimli bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olan idarelerin personel planlaması yapmasının ve personelini azami fayda sağlayacak kadrolarda istihdam etmelerinin hizmetin bir gereği olduğu, idarenin bu husustaki aksamaları önleyici tedbirleri almamasının düşünülemeyeceği, bu nedenle yetişmiş personelden azami fayda sağlayacağı dönemde muvafakat talebinin olumsuz değerlendirilmesinin hizmetin bir gereği olduğu, objektif esaslar çerçevesinde yaptığı bu işlemle kamu yararını ve hizmetin etkinliğini sağladığını iddia etmiştir.

Genel Idari Hizmet sınıfında çalışmakta olup da Emniyet Hizmetleri Sınıfına tekrar geçmek isteyen arkadaşlarımız için açtığımız davalarda ise, E.G.M ; herhangi bir personel ihtiyacımız yoktur. Gerek görüldüğü takdirde Pomem ve Pmyo ile polis memuru alımının yapıldığını savunmaktadır.

Görüldüğü gibi E.G.M kendisi ile çelişmektedir. Kurumlar arası geçiş için dava açmayı düşünen arkadaşlar bizimle irtibata geçmeleri durumunda davalarını açacağız. Mahkemeye emniyetin çelişkili savunmalarını sunduğumuz takdirde, Mahkemenin ne karar vereceğini tahmin etmek zor değildir.

Anayasamızın “Çalışma hakkı ve ödevi” başlıklı 49 uncu maddesi; “Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. Devlet çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önleyecek elverişli ekonomik ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.”şeklindedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun “Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri” başlıklı 74 üncü maddesi; “Memurların bu kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakati ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 nci maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür. Kazanılmış hak derecelerinin altındaki derecelere atanabilmeleri için ise atanacakları kadro derecesi ile kazanılmış hak dereceleri arasındaki farkın 3 dereceden çok olmaması ve memurların isteği de şarttır.” hükmünü düzenlemektedir. Idarelere kamu görevlilerinin diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklen geçişleri konusunda takdir yetkisi tanınmış ise de, mutlak ve sınırsız olmayan bu yetkinin kullanılması kapsamında gerçekleştirilen işlemlerin kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından yargı denetimine tabi olduğu çekişmesizdir. Bu durumda, Anayasanın sözü edilen hükmünün doğal
sonucu olarak muvafakat verilmemesi hukuka aykırı olacaktır.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
  facebook-logo-png-transparent-background

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (11)
 • osman Kocaoğlu
  3 sene önce
  0 0

  Hayırlı Sabahlar egm de bilgisayar işletmeni olarak çalışmaktayım vazife malulü olarak kurum değiştirmede egm bizlere kolaylık sağlıyormu

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar, kurumlara arası geçiş hakkında detaylı bilgilendirme için sitemizde makaleler mevcuttur okuyabilirsiniz.

  Kurumlar arası geçiş konusu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 74’üncü maddesinde “Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri” başlığıyla düzenlenmiştir. Her kurumun ihtiyacı, kadro gereklilikleri ve nakil için aradığı hukukî prosedürler farklılık gösterebilir. Bu yüzden ilgili kurumların yönetmeliklerine ve Teşkilat Kanunlarına bakmak gerekekir.
  Kurumlar Arası Geçiş işlemi kural olarak kurumlar arasında, fakat aynı sınıf içerisinde (örneğin teknik hizmetler sınıfı) gerçekleşir. İstisnâi olarak memurun eğitim durumuna uygun başka bir sınıfa geçirilmesi de mümkün olabilmektedir. Ancak bunun ek bir kısım şartları bulunmaktadır. Şartları sağlamanız ve kurum sizin talebinize olumlu cevap vermesi durumunda kurumlar arası geçiş işlemi başlatılmış olur.

  Kurumlar arası geçiş aşamaları şu şekildedir.
  1) Kurumlar Arası Geçiş (Nakil) Talebinde Bulunma.
  Nakil işleminin gerçekleşmesi için her iki kurum arasında muvafakat şartı aranılmaktadır. Geçiş yapmak istediğiniz kuruma geçiş için dilekçe yazıp nakil için talepte bulunulması gerekir.

  2) Kurumlar Arasında Yazışma Yapılması.
  Memurun talebini olumlu olarak karşılayan kurum, memurun mevcut çalıştığı kuruma nakil için muvafakat vermesi konusunda yazışma yapar. Olumlu ya da olumsuz cevap verme yetkisi atamaya yetkili amirin takdirine bırakılmıştır. Ancak takdir yetkisi mutlak dehildir ve keyfi kullanılamaz. Kamu yatak ve hizmetin gereklilikleri göz önüne alınarak olumlu yada olumsuz cevap vermesi gerekir.

  3)Geçiş (Nakil) İşleminin Gerçekleşmesi.
  Eğer kurumlar arası muvafakat süreci tamamlanırsa memur;
  •Kazanılmış hak dereceleri üzerinden eş derecede bir göreve nakledilebilir.
  •657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 68’nci maddesinde yer alan şartlar gözetilerek derece yükseltilmesi suretiyle nakledilebilir.
  •Memurun rızası olmak şartıyla en fazla üç derece altındaki bir göreve nakledilebilir.

 • kerim dürüst
  4 sene önce
  0 0

  Polislikten başka bir kuruma kurumlar arası naklen atama yöntemi ile sınavsız şekilde, Görevde Yükselme veya da kariyer meslekleri atanma şartı aranmadan geçiş yapan birinin kararı var mı elinizde

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar Kerim bey, aşağıda verdiğimiz linkten kurumlar arası geçişle ilgili örnek emsal kararı okuyabilirsiniz. Kurumlar arası geçiş için idare mahkemesine dava açmak isterseniz, iletişim bölümündeki numaramızı arayarak avukatlarımızdan profesyonel hukuki destek alabilirsiniz.
  Örnek karar: https://polismevzuat.com/kazandigimiz-davalar/kurumlar-arasi-gecis-2/

 • Cansel aydın
  6 sene önce
  0 0

  İyi günler
  Eşim 7 yıllık polis memuru.15 temmuz gazisi.şu anda adıyaman özel harekât şube müdürlüğünde görevine devam etmektedir.kurumlarcarasi geçiş istedi.sosyal politikalara başvurdu.kabul edildi fakat emniyetten muvaffakiyet alamadı.mersin il müdürlüğü kabul etti ama işte emniyetten geçemedi.ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olun

 • admin
  6 sene önce
  0 0

  Merhabalar biran önce bizimle iletişime geçin kurumlar arası geçişi dava ile sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişime geçin. Teşekkürler…

 • Fatoşş
  7 sene önce
  0 0

  Merhaba ohal sürecince kazanılmış herhangi bir dava ve geçiş yapabilmiş birileri var mı?

 • polismevzuat
  7 sene önce
  0 0

  Süreçten dolayı öncelikli dosyalar fetö konuları olduğu için şu anda davalar devam ediyor… Ohalden önce çok kazanılmış dava var ve kısa sürede yenileri de gelecektir.

 • FATIH KARBI
  6 sene önce
  1 0

  Sayin admin allah askina 2015 senesinden sonra sinavsiz olarak polis memurlarinin kurumlararasi gecisleriyle ilgili danistay kararlarini ve yerel mahkeme gerekcelerini mail adresime gonderin ve bu konuda yardimci olun lutfen rica ediyorum.

 • serdar
  7 sene önce
  0 0

  Hayirli gunler arkadaslar ben polis memeru olarak resmi ekip araciyla. Konuya derken. Tepe lambalarim acik sekilde ‘ve konunun verildigi guzergahta giderken yavas sekilde seyir halindeyken cadde ustunde sag taraftan gelen Sivil arac ekip otosuna carpti trafim ekibi tutanagini tuttu kusuru bana Verdi benim kazanin oldugu yerde dur isareti var ama elektirik direnige bagli ters tutturulmus ‘ve sokak cok karanlik aracin masraflarini karsilamami istiyorlar ne yapabilirm simdiden tesekkurler

 • polismevzuat
  7 sene önce
  0 0

  sorunuza face sayfamızdan cevap verildi detaylı bir şekilde.

Sıradaki haber:

5 yıl içerisinde 5 kez Borçlanıp Ödememeyi Alışkanlık Haline Getirmek

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.