a

Devlet memurları en az kaç gün yıllık izin kullanabilir ? 1 gün yıllık izin alınabilir mi ?

Devlet memurları 1 günlük yıllık izne ayrılabilir mi ?

Devlet memurları en az kaç gün yıllık izin kullanabilir ? 1 gün yıllık izin alınabilir mi ?

Devlet memurları en az kaç gün yıllık izin alabilir?
Soru:
Çalıştığım yere yakın bir il’de yaşayan arkadaşımın düğününe katılmak için amirinden 1 günlük yıllık izin talep ettim. Amirin en az 3 gün yıllık izin kullanabilirsin 1 gün yıllık izin veremem dedi. Memurlar 1 gün yıllık izin alamaz mı? Devlet memurları en az kaç gün yıllık izin alabilir? Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

Cevabımız: Değerli takipçimiz devlet memurlarına verilecek yıllık izin konusu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu “Yıllık İzin” başlıklı 102. maddesinde düzenlenmiştir. İlgili madde üzerinde yapılan inceleme ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü sonucunda, devlet memurları yıllık izinlerini kullanırken en az 1 (bir) gün izin kullanabilirler. Dilerseniz sorunuzun cevabına net ve açık cevap verilmesi için ilgili maddeler üzerinden izaha geçelim.

Madde 102 – Yıllık İzin “(Değişik: 31/7/1970 – 1327/46 md.)
Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir.” hükmünce 10 yıl çalışan memurlara 1 yıl içerisinde 20 gün + 4 gün (yol izni), 10 ve üzeri memurlara ise 30 gün + 4 gün (yol izni) verileceği düzenlemesinden sonra, 103. maddede yıllık izinlerin kullanışı düzenlenmiştir.

Yıllık İzinlerin Kullanılışı
Madde 103 – “Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. (Değişik cümle: 6/7/1995 – KHK-562/2 md.) Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer. Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez. Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir.” maddesinden açıkça anlaşılacağı üzere, “amirin uygun bulacağı zamanlarda” denilerek, yıllık iznin ne zaman kullanılacağı konusunda amire takdir yetkisi verilmiş ancak en az 1 gün izin verip vermeyeceği konusunda engelleyici bir düzenleme yoktur. Bilakis “ihtiyaca göre kısım kısım kullanabilir” denilerek yıllık izin kullanırken alt limit konusunda bir sınırlamaya gidilmediğinden, personelin 1 gün yıllık izne ihtiyacı olması durumunda 1 günlük izin hakkını kullanabilir sonucu çıkmaktadır.

Ayrıca, 26.01.2007 tarih ve 1228 sayılı Devlet Personel Başkanlığı da “… 1-2 gün yıllık izin talebinde bulunan personele bu süreler kadar izin verilmesine engel bir düzenleme bulunmamaktadır..” diyerek, engel bir düzenleme bulunmadığından memura 1-2 gün yıllık izin verilmesi gerektiği görüşünde bulunmuştur.

Yine Devlet Personel Başkanlığı’nın 04.04.2011 tarih ve 3419 sayılı “Yıllık iznin kısım kısım kullanımı ve yıllık izni bulunan memura mazeret izni verilip verilemeyeceği hk” görüşlerinde de “… 1-2 gün yıllık izin talebinde bulunan personele bu süreler kadar izin verilmesine engel bir düzenleme bulunmamaktadır..” görüşünde bulunmuştur.

Sonuç Olarak: memura yıllık izin verilmesini düzenleyen 657 sayılı dmk madde 102, madde 103 ve DPB’nin konu hakkında görüşlerinden açıkça anlaşılacağı üzere; memura 1 gün yıllık izin verilmesi konusunda engel bir düzenleme olmamakla birlikte, dmk madde 103 “ihtiyaca göre” diyerek memurun ihtiyacı kadar yıllık izin kullanabileceği düzenlenmiş olduğundan, memur 1 gün aylıksız izne ayrılabilir.

Not: Disiplin cezası alan, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (1)
  • ADEM
    2 sene önce
    0 0

    ben surekli 1 gun izin kullaniyorum. 1 gun yazdiriyorum. hic kimse bana 1 gun izin yazdiramazsin demedi

Sıradaki haber:

5 hizmet yılını dolduran memur aylıksız izin alırken mazeret belirtmek zorunda mıdır

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.