a

Bekçi’lerin Yetkileriyle İlgili Kanun Teklifi TBMM’de

Bekçi’lerin Yetkileriyle İlgili Kanun Teklifi TBMM’de

Son zamanlarda mahkemelerin “Bekçiler Kimlik Soramaz“, “Yetki Kanun ile verilir” gerekçeleriyle verdikleri kararlardan sonra kamuoyunda ve medyada bekçilerin kimlik sorma yetkilerinin olmadığını bu yüzden kimlik soramayacakları şeklinde sıkça haberler çıkmaya başlamıştı. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş “Bekçilerin, görevlerini hukuk devletine uygun şekilde yapmasını kanunla teminat altına almış oluyoruz.” diyerek, bekçilere çeşitli yetkiler verecek olan kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını açıkladı.

2020 Yılında 8.200 Bekçi Atanacak
Mehmet Muş, yaptığı açıklamada 2020 yılı içerisinde 8 bin 200 Çarşı ve Mahalle Bekçisinin işlemlerinin tamamlanmasının ardından atamalarının yapılacağını duyurdu.

Sunulan Kanun Teklifinin İçeriği
– Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin İstihdamına İlişkin Usul ve Esaslar
– Halka Yardım Görevleri
– Kamu Düzeni ve Güvenliği Sağlamak için Yapacağı İşlem ve Görevler
– Önleyici ve Koruyucu Görevler Kapsamında “Kimlik Sorma” Yetkisi
– Adli Görevler Kapsamında “Suç İşlenme Anında ve Hemen Sonrasında Suçlulara Müdahalede Bulunmak, Kanıtları Muhafaza Altına Almak, Delillerin Kaybolmasını Önlemek ve Ortadan Kaldırılmasını Engellemek”
– Suçluları Gözaltına Alarak Genel Kolluk Kuvvetlerine Bildirmek
– Polislerle Birlikte Çalışan Çarşı ve Mahalle Bekçileri, Jandarma ile de Çalışabilecek.

TBMM Başkanlığına sunulan bu kanun teklifinin kabul edilerek biran önce çıkması beklenmektedir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Ahmet Danacı
  2 sene önce
  0 0

  1yıldır çarşı mahalle bekçisi olarak görev yapıyorum beylik tabancam haricinde ikinci tabancamı mke den gidip aldım ikinci silahımla göreve gidebilir miyim ve görevdeyken bu silahımı kullanabilirmiyim

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Merhabalar Ahmet bey. Aldığınız ikinci tabancanız standart dışı değilse egm’ye müracaatta bulunarak; beylik tabancası olarak kayıt ettirdikten sonra bu silahla göreve çıkabilirsiniz. Beylik silahınız ile degil de bu ikinci silahla direkt Görev e çıkarsanız hakkınızda “eksik techizat ile göreve gelmek”ten işlem yapılıp ceza verilebilir.

Sıradaki haber:

Koruma Eğitim Akademisi Şube Müdürlüğü Kuruldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.