a

Aynı yıl farklı zamanlarda göreve başlayan polis memurları arasındaki ast üst ilişkisi nasıl olur?

Aynı yıl farklı tarihlerde mezun olarak göreve başlayan polis memurları arasındaki ast- üst ilişkisi nasıl olur.

Aynı yıl farklı zamanlarda göreve başlayan polis memurları arasındaki ast üst ilişkisi nasıl olur?

Aynı birimde çalıştığımız ve bizden sadece 3 (üç) ay önce mezun olan polis memuru benim üstüm sayılır mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerinde aksama olmaması için kurum içi düzen ve işleyişin sağlıklı ilerlemesi için bazı memurlara yetkiler ve rütbeler verilmiştir. Bilhassa disiplin mesleği olan polislik gibi mesleklerde amir memur, ast üst ilişkisi daha belirgindir.

Aynı yıl içerisinde erken göreve başlayan polis memurunun geç göreve başlayan polis memurunun Üstü sayılıp sayılamayacağının anlaşılabilmesi için öncelikle mevzuatlar çerçevesinde “ÜST” tanımının ne olduğunun anlaşılması gerekmektedir. 7068 Sayılı Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanun’un “TANIMLAR” Başlıklı 3. maddesinde “ÜST: Makam, rütbe veya kıdem büyüklüğünü, ifade eder.” şeklinde tanımlanmıştır.

Kanunun maddesinden açıkça anlaşılacağı üzere bir memurun diğer memurun üstü olabilmesi için;

  • Makamca
  • Rütbece
  • Kıdemce
    o memura göre büyük olması gerekir.

3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu “Rütbeler, Meslek Dereceleri ve Görev Unvanları” başlıklı 13. maddesinde bütün polis memurları aynı rütbe olan “Polis Memuru” rütbesinde sayılmışlardır. Makam ve rütbeleri aynı olan polis memurları birbirinin üstü sayılamayacağı için kıdemce ileride olan memur üst sayılır. Bu durumda memurlar için “KIDEM” in ne olduğuna bakılması gerekir.

Kıdem, genel olarak memurun göreve başladığı zaman itibariyle bir yıllık sürenin geçmesine denilir. Kıdem aylığı hesaplaması yapılırken de 1 tam yıl baz alınarak hesaplama yapılır. Yine 657 Sayılı Kanun madde 68 de memurların derece kademeleri izah edilirken; her 1 tam yıla kademe, 3 kademe ilerlemesine ise derece denmektedir. İlgili maddelerden anlaşılacağı üzere bir memurun diğer memura göre kıdem olarak büyük olabilmesi için en az 1 yıl o memurdan daha önce mesleğe başlamış olması gerekir. 3 ay, 5 ay gibi sürelerde memurun kıdemi artmadığı için aynı yıl içerisinde farklı zamanlarda göreve başlayan memurlar birbirlerinin üstü sayılmazlar.

Not: Disiplin cezası alan, Ataması yapılmayan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memur ve öğrenciler, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Ümraniye’de otomobilini yakan ve polise bıçakla saldıran şahsın öldürülmesinde polise ceza verilir mi ?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.