a

Asaleti tasdik olmayan aday polis memuru başka bir ile atanabilir mi? Batıdan batıya atama.

Asaleti tasdik olmayan aday memurun atama hakkı var mıdır? Aday memur başka bir ile atanabilir mi?

Asaleti tasdik olmayan aday polis memuru başka bir ile atanabilir mi? Batıdan batıya atama.

Göreve başlamamın üzerinden 1 yıl geçmedi ve henüz asaletim tasdik edilmedi. Şu anda bir batı ilindeyim, yine başka bir batı iline atanabilir miyim? Kısacası aday polis memuru batıdan batıda atanabilir mi? Teşekkür ederim.

Cevabımız: Değerli takipçimiz, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinde, hem 1 yıl içinde yer değiştirme olmayacağına dair hem de aday memurun adaylık süresi içerisinde atanamayacağına dair hükümler olduğundan maalesef sağlık sorunu, eş durumu mazereti gibi geçerli mazeretleriniz yok ise atanamazsınız.

Bir Yıl İçinde Atanamama ve Aday Memurun Atamasına Dair Maddeler Şu şekildedir
Madde 11:
Emniyet Teşkilatında görev yapmakta olan her derece ve rütbedeki memurlar hakkında, Genel Müdürlük merkez teşkilatına yapılacak atamalar hariç, adaylık süreleri içinde birimler arasında yer değiştirme işlemi yapılmaz. Ancak eşleri kamu kurum veya kuruluşlarında kadrolu veya sözleşmeli personel statüsünde görev yapan personelin adaylık durumuna bakılmaksızın yer değiştirmesi yapılabilir.

Madde 31: Farklı bir ildeki birime atanan personelin bu atamasını takip eden bir yıl süreyle, haklarında 19 uncu madde hükümleri saklı kalmak kaydıyla yeni bir atama işlemi tesis edilmez.

Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu “Adaylığa Kabul Edilme” başlıklı 54. maddesi “Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz” ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz” hükmünce; aday memurların asaletleri en erken 1 en geç 2 yılda tasdik edilmesi gerekmektedir. Uygulamada ise 1 yıl sonra tasdik edilmektedir.

Sonuç olarak; hem 1 yıl içinde yeniden atamanın yapılamayacağı, hem de adaylık süresi içinde atamanın yapılamayacağından (adaylık genelde 1 yıl sürüyor), yönetmeliğe göre geçerli mazeretiniz yoksa maalesef atamanız yapılamaz.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Depremzede polislerin atama hakkı. Depremden etkilenen polisin atama hakkı var.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.