a

Amirin Arkasından Telefon Fırlatma İddiası

Amirin Arkasından Telefon Fırlatma İddiası

Soru:
Polis memuru olarak görev yapmaktayım. Büroda telefondan müzik dinlerken başkomiser odaya geldi, müziği kapatmamı söyledi ve odadan dışarıya çıktı. O esnada telefon elimden düştü ve ben de telefonu tutmak için ayağımla hamle yaptım. Ancak telefon ayağıma çarparak başkomiserin arkasından fırladı. Başkomiser de telefonu ona fırlattığım düşüncesiyle hakkımda rapor tuttu. Sonucunda ise amirlere saygısızlıktan 4 Ay kıdem durdurma cezası aldım. Yardımlarınızı bekliyorum. 

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, başkomiserin arkasından kendisine telefon fırlattığınız iddiasıyla hakkınızda tesis edilen 4 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası hukuka aykırı olup, ilgili cezanın İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Disiplin cezasına ilişkin dosyanızı incelediğimizde, şahsınız hakkında yürütülen soruşturma kapsamında alınan ifadenizde; cep telefonundan müzik dinlediğiniz esnada Başkomiserin odaya girdiğini, müziği kapatmanızı istediğini ve odadan ayrıldığını, müziği kapatmak isterken telefonun elinizden düştüğünü, telefonun yere düşmesini engellemek için ayağınızı uzattığınızı, telefonun ayağınıza değerek yerden kapıya doğru gittiği şeklinde beyanlarınızın olduğu görülmektedir.

Tanık polis memurunun alınan ifadesinde; şahsınızın cep telefonundan müzik açtığı esnada Başkomiserin odaya girdiğini, kapatın o müziği dediğini ve gittiğini, şahsınızın başkomiserin arkasından cep telefonunu attığını görmediğini belirtmektedir.

Bu durumda, dosyada mevcut tanık ifadesi ve diğer belgelerin incelenmesinde “saygısızlık” hareketinin açıkça ispat edilememesinden, bu fiil için her türlü şüpheden uzak, somut bilgi-belge ve tanık ifadeleriyle isnat olunan durumun ortaya konulamadığı açıktır.

Disiplin soruşturmalarında memurun lehine ve aleyhine olan tüm delillerin toplanarak ekleriyle birlikte soruşturma raporunun oluşturulması ve bu şekilde MEMURUN HANGİ FİİLİ, NEREDE, NE ZAMAN, NASIL, NE ŞEKİLDE işlediğinin somut ve hukuken kabul edilebilir deliller ile şüpheye yer vermeyecek açıklıkta ortaya konularak disiplin cezası verilmesi gerekmektedir.

Disiplin soruşturmalarında, hakkında soruşturma yürütülen kişilere suçlama yöneltilirken; isnat olunan eylemlerin bir takım hesaplamalara, varsayım temelli kabullere dayalı olmaksızın somut, kesin, yeterli ve inandırıcı delillerle, tam bir vicdani kanaat oluşturacak şekilde ortaya konulmasını gerekmektedir.

Soruşturma raporu ile dosyada mevcut bilgi ve belgeler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, Başkomiserin arkasından telefon fırlattığınız iddiasının idarece yeterince araştırılmaksızın, hakkınızdaki salt rapordan bahisle disiplin cezası uygulanmasına dair işlem hukuka aykırıdır.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda, şahsınız hakkında yeterli inceleme yapılmaksızın, eksik incelemeye dayalı olarak tesis edilen 4 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezasının İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekmektedir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Mustafa Parlak
  6 sene önce
  0 0

  merhaba ben 21.donem pomem öğrencisiyim sağlık işlemlerinde girdiğim ultrasyonda karaciğerimde 8 ml iyi huylu damar beni tespit edildi bu yüzden okuldan ilişiğim kesildi
  önceki dönemlerde 50 ml e kadar engel teşkil etmiyordu bircok hastaneye gittim saglik sorunu olmadığını söylediler hatta bircok doktor keyfi elendigimi bile söylediler idare mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı alıp okula döndüm ama hakem hastaneye sevk edilecem orda da olumsuz verirse nasıl polis olabilirim cok basit birseyden kaybetmek istemiyorum saglik yönetmeliğinde bir çelişki var B diliminde klinik belirti vermiyorsa sakinca yok diyor C de ise varlığı elenme sebebi ACIL YARDIM LÜTFEN zamanım daralıyor

 • admin
  6 sene önce
  0 0

  Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Konu ile ilgili 0542 798 1941 nolu whatsapp hattımıza detaylı bilgi verirseniz arkadaşlarımız size yardımcı olacaktır..

Sıradaki haber:

Usulsüz İşlem Yaptığı İddiası ile Trafik Polisine Verilen Ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.